Wina z beczki – charakterystyka

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 879

Beczki to najczęściej stosowane naczynia do dojrzewania i przechowywania wina. Idealnie nadają się również do transportu. Ze względu na wytrzymałość można transportować w nich wino nawet po nierównych nawierzchniach. Z jakiego drewna wytwarzane są beczki i czym charakteryzują się wina z beczki?

Beczki na wino – z jakiego drewna są robione?

Do budowy beczek wykorzystywane jest najczęściej drewno dębowe. Nie tylko jest najmocniejsze, ale dzięki niemu wino nabiera nowych, dodatkowych właściwości smakowych i aromatycznych. Do budowy beczek zwykle używane jest drewno z europejskich dębów szypułkowych i bezszypułkowych, a także z amerykańskiego białego dębu. Europejskie dęby nadają winu smak bardziej wyszukany i raczej subtelny, natomiast dąb amerykański tworzy wino intensywniejsze (np. BINYAMINA TEVA SHIRAZ, GRAN LURTON CABERNET SAUVIGNON), słodkie i korzenne. Na beczki najlepiej nadają się dęby w wieku od 150 do 230 lat, których pień osiąga grubość co najmniej 40 cm średnicy. Drewno musi być przed użyciem suszone przez około 3-4 lata. Oprócz dębu do produkcji beczek używane jest również drewno kasztanowca, które zawiera niemal tyle tanin co najlepsze dęby. Oprócz tych rodzajów drewna używane są także wiśnie oraz akacje. Jednak te rodzaje drewna służą do dojrzewania win słodkich. Producenci win szukają jednak również alternatyw dla beczek. Czasami stosują np. chipsy, czyli drewniane wiórki, jednak trunek nie będzie wtedy smakował tak, jak stare wino z beczki dębowej.

Cechy charakterystyczne wina z beczki

Wino dojrzewające w beczce nabiera specyficznego, naturalnego zapachu dębowego drewna. Beczki podczas wytwarzania są dodatkowo wypalane w środku, co wzbogaca wino o charakterystyczne aromaty. Najmocniejsze aromaty to wanilia, cedr, żywica, igliwie, mięta, goździki, kokos czy cynamon. Słodkie to brązowy cukier, miód, karmel i czekolada, a palone to dym z ogniska, kawa czy grzanki. Można także uzyskać aromaty orzechowe.

Dojrzewanie wina w beczce – utlenianie wina

Dojrzewanie wina polega przede wszystkim na jego powolnym utlenianiu. Beczka z winem nie jest całkowicie szczelna. Drewno ma pory, przez które do trunku przedostają się mikroskopijne ilości powietrza, dzięki czemu dochodzi do powolnego utleniania wina. Mówimy wtedy, że wino „oddycha”. Utlenianie sprawia, że czerwone wino (np. BROKEN BACK SHIRAZ) jaśnieje, szlachetnie brunatniejąc, białe wino (np. AGUSTINOS RESERVA CHARDONNAY), natomiast ciemnieje w kierunku bursztynowej barwy. Utlenianie wina powoduje również polimeryzację garbników. Duże części tanin wytrącają się w formie osadu, dzięki czemu w winie jest ich mniej i wino łagodnieje, zaokrągla się. Przedostają się jednak też do niego garbniki z drewna dębu, które są bardziej miękkie i nie są tak gorzkie, jak winogronowe. W pierwszym roku leżakowania beczki z winem o pojemności 225 litrów przedostaje się do napoju nawet 200 mg tanin dębowych.

Fermentowanie wina w beczce

Wino może również fermentować w beczce, jednak fermentacja przebiega nieco inaczej niż w stalowej kadzi. Trudniej jest mieć temperaturę pod kontrolą, a moszcz nagrzewa się szybciej z powodu mniejszej objętości. W wyższej temperaturze jednak powstaje więcej aromatycznych estrów. Wino wtedy ma więcej aromatów ziemnych, warzywnych, karmelowych czy mlecznych niż owocowych. Znacznie łatwiej w beczce dochodzi do fermentacji jabłkowo – mlekowej, pod warunkiem oczywiście pilnowania temperatury w pomieszczeniu.

Popularne wina z beczki

Wina z beczki mają swoich zwolenników, ale też przeciwników, którzy uważają, że takie wino traci swoją „osobowość”, a więc cechy szczepu, z jakiego powstało. Jednak trudno sobie wyobrazić dobre wino bordeaux, burgund czy rioję bez charakterystycznych aromatów dębowych.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj