Jedyne w swoim rodzaju wino gruzińskie
Gruzini są bardzo dumni ze swoich winnic. I słusznie, ponieważ wino gruzińskie jest wyjątkowe pod wieloma względami. Poznaj bliżej wino z charakterem i tradycjami.
Wprowadzenie w świat wina gruzińskiego
Mawia się, że Gruzini żyją dla wina i niewiele jest w tym przesady. Wino jest tu obecne od narodzin aż po symbole winorośli na...
Jedyne w swoim rodzaju wino gruzińskie
Gruzini są bardzo dumni ze swoich winnic. I słusznie, ponieważ wino gruzińskie jest wyjątkowe pod wieloma względami. Poznaj bliżej wino z charakterem i tradycjami.
Wprowadzenie w świat wina gruzińskiego
Mawia się, że Gruzini żyją dla wina i niewiele jest w tym przesady. Wino jest tu obecne od narodzin aż po symbole winorośli na nagrobkach.
Wino gruzińskie słynie z robienia wszystkiego po swojemu – od klasyfikacji win po ich nazewnictwo. Tutejsi winiarze nie podążają za modami, zamiast tego produkując szlachetne trunki, oparte na wielowiekowych recepturach.
Do dzisiaj popularną metodą fermentacji jest zakopanie glinianych amfor w ziemi, gdzie powoli dojrzewają w stałej, niskiej temperaturze. Ta antyczna technika została włączona do listy światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Często też można się tu spotkać z ręcznym zbieraniem winogron.
Opieranie się współczesnej modzie industrializacji sprawia, że po tutejsze wina powinni sięgnąć poszukiwacze win ekologicznych.
Gruzini zanegowali jeszcze jedną zasadę świata winiarskiego. Podczas gdy w większości krajów to wina wytrawne cechują się najwyższymi standardami, wino gruzińskie półsłodkie czy półwytrawne potrafi przebić na międzynarodowych konkursach francuskie, czy włoskie specjały z najwyższej półki. I to nawet gdy za jego konkurentów trzeba zapłacić kilkukrotnie więcej.
Skąd pochodzi najlepsze wino gruzińskie?
Uprawiane tutaj szczepy nie występują nigdzie indziej. Jednak nad odmianę, Gruzini przedkładają region, z którego pochodzi dany trunek. Może więc zaskakiwać, że zarówno białe, jak i czerwone wino występuje pod taką samą nazwą. Co więcej, wino gruzińskie często powstaje w wyniku mieszanki regionalnych gatunków winorośli, a zatem ciężko tu znaleźć wina odmianowe.
Warto sięgnąć przede wszystkim po Kindzmarauli, czyli dobrej jakości czerwone wino gruzińskie półsłodkie. Do jego produkcji wykorzystuje się winogrona szczepu Saperavi z regionu Kachetia, uznawanego za dom najwybitniejszych win gruzińskich.
Więcej informacji o winach gruzińskich znajdziesz w artykule: "Zakochaj się w winach z Gruzji".