Powrót do łask wina węgierskiego
Węgierskie wina mają o wiele więcej do zaoferowania niż tylko słynnego Tokaja. Poza węgierskim winem deserowym warto też spróbować pochodzących stąd biodynamicznych trunków. Przekonaj się, czym jeszcze mogą Cię zaskoczyć winne alkohole...
Powrót do łask wina węgierskiego
Węgierskie wina mają o wiele więcej do zaoferowania niż tylko słynnego Tokaja. Poza węgierskim winem deserowym warto też spróbować pochodzących stąd biodynamicznych trunków. Przekonaj się, czym jeszcze mogą Cię zaskoczyć winne alkohole z Węgrzech.
Wprowadzenie do wina węgierskiego
Węgry dzielą się na 22 regiony winiarskie. Znać trzeba przede wszystkim Tokaj i Villány. Z tego ostatniego pochodzą uznawane za jedne z najdoskonalszych w tej części Europy wina czerwone. Natomiast Tokaj to nie tylko nazwa dobrego wina węgierskiego półsłodkiego czy słodkiego, ale też wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO regionu winiarskiego.
Swoją wyjątkowość zawdzięcza on mikroklimatowi, który sprzyja powstawaniu szlachetnej pleśni na winogronach. W efekcie powstaje wino o tak skoncentrowanym smaku, że dawniej na europejskich dworach królewskich podawano Tokaj na kryształowych łyżeczkach jako deser.
Do produkcji Tokaju wykorzystuje się szczep Furmint, który idealnie nadaje się także do starzonych w dębowych beczkach białych win wytrawnych.
Przed laty węgierskie wina stanowiły połowę polskiego importu win. Obecnie łatwo o nich zapomnieć w mnogości oferty ze Starego i Nowego Świata. Jednak ich wyjątkowo korzystny stosunek jakości do ceny powinien przekonać nawet najbardziej opornych do degustacji win z nowych destynacji. Co więcej, węgierscy winiarze nie spoczywają na laurach i idą z duchem czasów. Węgrzy przodują w winach biodynamicznych, które powstają w zgodzie z cyklami natury, bez użycia pestycydów. To często wina wegańskie o żywym smaku.
Najważniejsze szczepy węgierskiego wina
Obok swoich własnych, ciekawych szczepów winorośli, dobre wina węgierskie powstają też z odmian międzynarodowych.
W regionie, skąd pochodzi Tokaj, wyśmienicie udaje się również kwiatowy Muscat i akacjowo- korzenny Hárslevelű.
Zwolennicy białych odmian mają także do wyboru świetne Chardonnay, Sauvignon Blanc czy Gewürztraminera. Natomiast czerwone wino węgierskie robi się z niezawodnej trójki: Merlota, Cabernet Sauvignon, a także Pinot Noir.
Więcej o winach węgierskich przeczytasz w naszym artykule: "Odkryj węgierskie wina".