Wegańskie wina

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 245

Lato to często czas lżejszych potraw, kiedy nie tylko weganie chętnie sięgają po sałatki czy hummus. Jeżeli masz ochotę na kieliszek schłodzonego wina do obiadu, dowiedz się, jakie wino podać do dań na bazie warzyw.

Czy każde wino jest wegańskie?

Niestety, nie każde wino może być spożywane przez wegan. Mimo że jego głównym składnikiem są winogrona, podczas produkcji używa się tradycyjnie składników pochodzenia odzwierzęcego. Dlaczego więc na etykiecie widnieją tylko winogrona, cukry i siarczyny? Sfermentowane wino zawiera białka drożdży i garbników, które tworzą mętną zawiesinę.

Żeby się jej pozbyć, używa się żelatyny, białka kurzego lub pozyskanego z mleka, rybich pęcherzy, albo chityny ze skorupiaków. Po zakończonym klarowaniu wino się filtruje. Produkty użyte w poprzednim etapie zostają usunięte, mimo to sam proces przeczy założeniom weganizmu. Jednak nie wszystkie winnice stosują tę samą metodę klarowania. Do alternatywnych sposobów należy użycie zamiennika w postaci substancji mineralnych: bentonitu, kaolinu czy krzemionki.

Po czym rozpoznać wegańskie wino?

Producenci nie informują na etykiecie, jakie produkty zostały użyte podczas klarowania. Jednak istnieją certyfikaty zaświadczające o weganizmie wina. Szukaj na butelce zielonego symbolu z literą “V”. Aby ułatwić sobie zakup wegańskiego wina, zamiast przeszukiwać półki w supermarkecie, zrób to online. Niektóre sklepy z winami poszły z duchem czasów i wyraźnie oznaczają wina przyjazne dla wegetarian.

Nie musisz więc wczytywać się w każdy opis z osobna. Jeśli szukasz rekomendacji, prezentujemy tutaj tylko wina z certyfikatem wegańskim.

Selekcja białych win dla wegan

Do sałatek i dań z warzyw pasują najczęściej białe wina. Wegańskie wina są zwykle uprawiane z większą troską o środowisko. Doskonałym przykładem jest MALATINSZKY Signature ChardonnayWęgierskie wytrawne wino powstaje w biodynamicznej winnicy, wolnej nie tylko od produktów odzwierzęcych, ale też jakiejkolwiek chemii. Co więcej, tutejsze wina produkuje się w zgodzie z fazami księżyca, a winogrona zbierane są ręcznie i miażdżone w ręcznej prasie. Ten smak natury zachwyci nie tylko miłośników ekologii.

Delikatnie warzywne nuty i świeżość jabłek, zielonych śliwek oraz mięty tworzą wymarzony bukiet na lato. Niezapomniany charakter i zdecydowana struktura tego wina sprawią, że z łatwością dopasujesz je do zup i makaronów. W tym zestawieniu zabłysną też szparagi. Równie przyjazne dla środowiska jest LA JARA Pinot Grigio. La Jara jest producentem znanym z win organicznych, w której przykłada się dużą wagę do naturalnych cykli żyzności. Specyficzna wapienno-żwirowa gleba regionu nadaje winom niepowtarzalny smak. Tak powstaje to, co najlepsze wśród włoskich win: La Jara Pinot Grigio „Delle Venezie”. Lekkie, rześkie wino zachwyca soczystym owocowym aromatem i intrygującym bogatym bukietem.

Selekcja czerwonego wina dla wegan

Chociaż czerwone wina to rzadziej spotykane zestawienie z daniami wegańskimi, również tutaj znajdziesz coś dla siebie. Wspomniana już winnica MALATINSZKY wyprodukowała mocne, konkretne Noblesse Cabernet Sauvignon. Wysokiej jakości trunek przede wszystkim zapada w pamięć bogatym bukietem.

Zaskakujące zestawienie świeżości i pikanterii pozostawia na języku długotrwały przyjemny posmak. Spróbuj go z daniami z grzybów, by w pełni docenić niuanse smaków i aromatów. Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach wybiera dietę wegańską, dlatego warto się zaopatrzyć w certyfikowaną butelkę, gdy organizujemy przyjęcie lub spodziewamy się dawno niewidzianych gości.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj