Nie tylko Chianti – bogactwo win Toskanii

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 159

Toskania to idealny wybór zarówno dla tych, którzy szukają niezawodnych winiarskich destynacji, jak i poszukiwaczy nowych smaków. Mimo że o wysokiej jakości winach Toskanii słyszał niemal każdy, do odkrycia jest tu nadal wiele winnic i szczepów. Zwłaszcza na terenach, gdzie dopiero od niedawna możliwe są uprawy. Przekonaj się, jakie sekrety skrywa toskańskie wino.

Jakie szczepy wina uprawia się w Toskanii?

Toskania to przede wszystkim bogate wino czerwone, w tym flagowe Chianti. Powstaje ono ze szczepu Sangiovese, uprawianego tutaj już od średniowiecza. Jest to odmiana o soczystym bukiecie owoców leśnych, wyraźnej kwasowości i wysokiej zawartości garbników. Wina z tej winorośli mogą zarówno długo leżakować, jak i stanowić lekkie, przypominające różowe wina trunki do wypicia, gdy są świeże.

Inną nazwą tego szczepu jest Brunello, a zatem rozsławione apelacje Chianti Classico i Brunello di Montalcino to wina z tej samej odmiany, choć warunki terytorialne i techniki produkcji pozwalają osiągnąć zupełnie inne efekty. Co więcej, charakterystyczny smak Sangiovese często jest zmiękczany dodatkiem innych odmian endemicznych.

Natomiast białe szczepy są uprawiane przede wszystkim na wybrzeżu. Do popularnych odmian należą Vermentino i Trebbiano, a także międzynarodowe Chardonnay, Sauvignon BlancPinot Grigio czy Traminer.

Toskania może się również pochwalić ciekawymi różowymi winami oraz winem słodkim.

Do czego pasują wina toskańskie?

Wino wytrawne produkowane w Toskanii to oczywisty wybór do dań kuchni włoskiej, typu makarony, pizza czy risotto. Regionalne wino czerwone dobrze łączy się także z zapiekankami, wieprzowiną, jagnięciną, kaczką oraz dziczyzną. W wersji wegetariańskiej doskonale sprawdza się również do potraw z grzybami.

Gdzie powstają najlepsze wina Toskanii?

Wina Toskanii najczęściej przywodzą na myśl zielone wzgórza okolic Florencji i Val d’Orcia. Jednak często zapomina się o południu tego regionu. Toskania jednak regularnie dostarcza koneserom nowych ciekawych destynacji.

Stolica supertoskanów, prowincja Bolgheri do stosunkowo niedawna wcale nie kojarzyła się z winiarstwiem. Mimo że wina we Włoszech uprawiano z powodzeniem od tysięcy lat, tutaj przywędrowało ono dopiero w latach czterdziestych. Początkowo też miało być wytwarzane na potrzeby lokalne. Jednak okazało się, że zastąpienie niezwykle rozpowszechnionego w tej części kraju Sangiovese francuską czwórką: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot i Syrah, przyniosło efekty, o których mieszkańcy Bolgheri nie mogli marzyć. Połączenie świetnych warunków klimatycznych ze sławnymi międzynarodowymi szczepami okazało się strzałem w dziesiątkę. Od tego czasu czerwone wino toskańskie znane jest już nie tylko jako smaczny trunek na co dzień, ale też jako wino z najwyższej półki na wyjątkową okazję.

Jeszcze później pojawiły się winnice w Maremmie w południowo-zachodniej Toskanii. Jeszcze w XX wieku były tutaj bagna. Podążając za przykładem Bordeaux, osuszono tutejsze tereny i dzisiaj wina z Maremmy znane są z bogactwa smaku i stylów.

Czym się wyróżniają wina Toskanii?

Szukając najlepszego toskańskiego wina wytrawnego, warto wyjść poza apelację. Co ciekawe, wielu z tutejszych winiarzy celowo rezygnuje z certyfikatu DOC czy DOCG, żeby móc wyjść poza sztywne reguły dozwolonych kupaży. Wśród supertoskanów często znajdziemy zamiast tego oznaczenie IGT lub IGP, które określa wina regionalne. Trend świadomej deklasacji najlepszych win można też zaobserwować w innych częściach Włoch, ale jest praktycznie nieznany gdziekolwiek indziej na świecie.

Ile kosztują dobre wina toskańskie?

Wina toskańskie możemy znaleźć niemal w każdym przedziale cenowym. Najlepszym stosunkiem jakości do ceny wyróżnia się Chianti. Ogromna popularność tego wina sprawia, że nawet to od uznanych producentów, dostępne jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Butelkę rozkosznie fiołkowego VILLA PUCCINI Chianti Superiore DOCG upolujemy już za mniej niż 30zł.

Więcej o ukochanym przez Włochów Chianti, przeczytasz tu: https://wybieramwino.pl/blog/za-co-wlosi-kochaja-chianti-b132.html

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj