Za co Włosi kochają Chianti?

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 730

Włosi znani są z tego, że nawet z drobiazgów potrafią uczynić celebrację. Podobnie jest z tamtejszymi winami. Dobre włoskie wino wyśmienicie nadaje się zarówno do świętowania wyjątkowych chwil, jak i do uświetnienia zwykłego obiadu. Takie właśnie jest najczęściej wybierane przez Włochów wino Chianti. Dowiedz się, czym podbiło podniebienia miłośników dobrej kuchni.

Chianti - marka włoskiego wina na każdą okazję

Chianti to region w Toskanii, a także nazwa wina. Do jego produkcji potrzeba szczepów: Sangiovese, który stanowić musi co najmniej 75% składu, a także Canaiolo Nero, Trebbiano Toscano i Malvasia del Chianti.

Obecnie regionalne odmiany zostały poszerzone o międzynarodowe winorośle jak Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc czy Merlot.

Do najwyżej cenionych należą uprawy z serca regionu Chianti, ściśle przestrzegające tradycyjnej techniki wyrobu tych win. Poznasz je po oznaczeniu Chianti Classico DOCG. Warto także sięgnąć po butelki z logo przedstawiającym czarnego koguta na żółtym tle. Taki symbol zaświadcza, że trunek został wyprodukowany według najwyższych standardów.

Jednak nawet przestrzegając klasycznej receptury produkcji, Chianti może zaskakiwać smakiem w zależności od szerokości geograficznej i proporcji kupażu. Nuty wiśni, czerwonej porzeczki i truskawki są najbardziej charakterystyczne dla Chianti, ale wino to może też rozwijać akcenty wanilii, czarnej herbaty, śliwki czy skóry. Można się również natknąć na ziemiste nuty albo aromat liści pomidorów. Wspólny wszystkim wersjom jest świeży, zbalansowany smak z miękkimi taninami.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego Włosi tak często wybierają Chianti. Wino to doskonale idzie w parze z typowymi lokalnymi potrawami. Świetnie nadaje się zarówno do pizzy, bruschetty, jak i do makaronu z sosem pomidorowym.

Lekkie Chianti to dobry dodatek do wędlin i owczego sera, a cięższe połączysz z serem typu Pecorino lub Parmigiano Reggiano. Pasować będą także mięsne sosy i dodatek wieprzowiny. Jednak również tradycyjna polska kuchnia może zyskać na sąsiedztwie tego włoskiego wina. W wersji niedzielno-obiadowej podaj je ze schabem, pieczenią, kiełbasą, pasztetem albo dziczyzną.

Polecane wino Chianti

Chociaż Chianti jest znakiem jakości samym w sobie, niektórzy producenci oferują szczególnie wybitne wina włoskie tego rodzaju.

Należy do nich VILLA PUCCINI Chianti Riserva DOCG. Charakterystyczne owocowe akcenty kontrastują tutaj dębowe nuty, a całości dopełnia fiołkowy aromat. Również w smaku czekają na nas niespodzianki. To wytrawne włoskie wino wita nas soczystymi owocami, aby w finiszu rozpłynąć się na języku rozkoszną czekoladą.

Równie godne uwagi jest wytrawne GRANDE CONTE Chianti DOCG. Intensywna wiśnia i jeżyna także i tutaj zostały przełamane fiołkami. O wysokiej jakości tego trunku świadczą uporządkowana struktura smaku i żywa kwasowość. Miłym wykończeniem jest ciepły finisz. Wyraziście zaznaczone taniny czynią z tego alkoholu wymarzone tło dla grillowanego mięsa, tatara albo pizzy.

Zupełnie inne doznania zapewni nam L'ARCO Chianti DOCG. Intrygujący bukiet urzeka przede wszystkim połączeniem soczystej maliny z subtelną lukrecją i orzeźwiającą kawą. Aksamitna tanina czyni to świeże, wytrawne wino przyjemnym nawet dla osób, które rzadko sięgają po niesłodkie wina. Chociaż doskonale nadaje się do spożycia od razu, pokusie można opierać się nawet przez trzy lata, kiedy to leżakujące Chianti tylko zyska na głębi smaku.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj