Jak otworzyć wino, jeśli nie masz korkociągu, kilka praktycznych porad

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 7197

Jak otworzyć wino, jeśli nie masz korkociągu

Butem, zapalniczką, a może nożyczkami? Sztuczek, by otworzyć wino bez korkociągu, a przy okazji zaimponować znajomym, jest całkiem sporo.

Tak blisko, a tak daleko…

Nie ma bardziej frustrującego uczucia niż być o krok od rozwiązania problemu, a jednak nie móc się dostać do upragnionego celu. Zdarzają się w życiu momenty, które wymagają kreatywnego działania. Wyobraźmy sobie na przykład, że oto spragniony człowiek znajdzie się w sytuacji, w której posiada butelkę doskonałego wina, ale za to zawieruszył się gdzieś korkociąg. Co wtedy? Na szczęście potrzeba matką wynalazków. Mimo tego, że producenci korkociągów prześcigają się w wymyślnych designach, okazuje się, że wcale nie potrzeba markowych elektronicznych gadżetów, by otworzyć butelkę wina.

Niektóre z przedmiotów, które mogą posłużyć jako nieoczekiwane zastępstwo korkociągu większość z nas ma zwykle przy sobie, jak chociażby klucze czy buty. Inne powinny się znaleźć w każdym domu: nożyczki, gwóźdź, śrubokręt albo zapalniczka. Te techniki okażą się przydatne nie tylko gdy w tajemniczych okolicznościach zaginie ci otwieracz, ale też uratują Cię w przypadku ukruszonego korka. Gdy korek jest uszkodzony i nie da się w niego wbić otwieracza, wypróbuj metodę na ogień.

Jak otworzyć wino przy pomocy zapalniczki?

Podgrzej szyjkę butelki zapalniczką, a korek powinien sam wyskoczyć. Zdarza się jednak, że wraz z nim wydostanie się z butelki część zawartości, więc tę metodę polecamy w ostateczności, albo po uprzednim przećwiczeniu. Jak otworzyć wino... butem? Sposób ten brzmi brutalnie, ale w rzeczywistości jest prostszy do wykonania niż się wydaje. Włóż butelkę dnem do cholewki buta, złap mocno i uderzaj podeszwą o ścianę lub inną płaską powierzchnię. Rób to stopniowo, lecz z większą siłą niż by się początkowo wydawało. Na wszelki wypadek przytrzymuj korek jednym palcem, ale go nie przyciskaj.

W ten sposób zapobiegniesz zbyt raptownemu otwarciu butelki i wylaniu się cennego trunku na podłogę. Korek powinien odskoczyć. Ta metoda naprawdę robi wrażenie na zebranych.

Jak otworzyć wino zwykłym kluczem?

Ta sztuczka działa najlepiej w przypadku korka plastikowego, a więc dobrego wina możemy nią nie otworzyć. Prawdziwe korki, gdy nieostrożnie potraktowane, lubią się kruszyć. Jeśli jednak nie masz wyboru, wbij klucz w korek blisko krawędzi butelki pod kątem 45 stopni. Kręcąc kluczem w bok, jednocześnie ostrożnie na niego naciskaj by osiągnąć efekt dźwigni. Uważaj, aby nie uszkodzić szyjki butelki.

Jak otworzyć wino gwoździem?

Ostrożnie wbij i wkręć gwóźdź w korek. Następnie spróbuj go wyciągnąć kombinerkami.

Jak otworzyć wino za pomocą nożyczek?

Wbij jedno z ostrzy w korek i kręć nożyczkami tak jakby to był korkociąg. Kontynuuj do momentu, gdy opór zacznie się zmniejszać. Wtedy po prostu spróbuj wyciągnąć korek.

Jak otworzyć wino śrubokrętem?

Wbij śrubokręt w korek i pociągnij z wyczuciem.

Jak otworzyć wino bez korkociągu i bez konkretnych narzędzi pomocniczych?

Wreszcie, jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której posiadasz butelkę wina, ale żadnych gadżetów, które mogłyby odegrać rolę korkociągu, po prostu wbij korek do butelki. Być może nie jest to najelegantsza z opcji, ale zdecydowanie skuteczna. Do tego celu możesz użyć długopisu, patyka lub jakiegokolwiek innego twardego przedmiotu, który pomoże ci przepchnąć korek przez szyjkę butelki. Wino z korkiem w środku jest nieco trudniejsze do nalewania, ale sam korek nie wpłynie na smak wina.

Jeżeli próbujesz powyższych technik po raz pierwszy, polecamy na wszelki wypadek przetestować swoje umiejętności na niedrogim winie. Jeśli podane powyżej sposoby cię raczej przerażają, niż intrygują, kup po prostu wino z zakrętką, na przykład hiszpańskie SONETO Tempranillo z niespotykanymi nutami fiołków.

Jak otworzyć Prosecco?

Prosecco jest łatwe w otwieraniu. Trzeba pamiętać o tym, że jest to wino musujące. Wstrząśnięte może nas zaskoczyć.

Życzymy udanych eksperymentów!

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj