Dlaczego warto spróbować gruzińskiego Pirosmani?

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2976

Trudno wyobrazić sobie kulturę Gruzji bez wina. To właśnie nim wznosi się tu legendarne toasty. Wielu lokalnych winiarzy do dziś stosuje też tradycyjne techniki produkcji. Do win, którego sposób wytwarzania nie zmienił się od setek lat, należy Pirosmani. Dowiedz się, jak powstaje i jaki rezultat dają te niezwykłe metody.

Jak się wytwarza wino gruzińskie Pirosmani?

Pirosmani nie jest szczepem winorośli. To zarówno białe, jak i czerwone wino półwytrawne. Produkuje się je od czterech dekad w dolinie Alazani we wschodniej Gruzji. Wino to wzięło swoją nazwę od słynnego gruzińskiego artysty Niko Pirosmanishvili. Jego reprodukcje, opowiadające o pięknie rodzimej przyrody i gruzińskich tradycji, można znaleźć na etykietach Pirosmani.

Niecodzienność metod wytwarzania Pirosmani leży w wykorzystaniu starożytnych gruzińskich sposobów winifikacji. Do dzisiaj Pirosmani leżakuje w zakopanych w ziemi ceramicznych dzbanach zwanych kvevri. To właśnie kilka miesięcy spędzonych w stałej temperaturze ok. 14°C wpływa na charakterystyczny smak tego wina.

Ważnym czynnikiem są też zbierane w okresie największej dojrzałości winogrona, dzięki czemu wino to jest naturalnie słodkie.

Jak smakuje Pirosmani?

Typowa jest przede wszystkim naturalna słodycz wina. Pirosmani zawdzięcza ją wyłącznie fruktozie z soku winogronowego pozostałego po fermentacji.

W czerwonym Pirosmani odznaczają się nuty jagód, wiśni, porzeczki oraz suszonej śliwki. Z kolei jego biały odpowiednik cechują kwiatowo-owocowe nuty z miodowym finiszem.

Jego smak bywa określany jako świeży i miękki.

Do czego pasuje Pirosmani?

Pirosmani czerwone podaje się lekko schłodzone. Najlepiej smakuje w temperaturze od 16 do18°C. Ze względu na wyrazistą słodycz pasuje do deserów i owoców. Jednak z powodzeniem podkreśli także smak pikantnych przekąsek i serów. Może być dalej serwowane, gdy na stół wjadą mięsa w gęstych sosach, w szczególności dziczyzna.

Natomiast białe Pirosmani pełni raczej rolę aperitifu. Możesz się pokusić również o sparowanie go z rybami, białym mięsem czy sałatkami.

Jakiego białego wina Pirosmani warto spróbować?

Do najbardziej cenionych producentów tego rodzaju wina należy Badagoni Wine Company. To właśnie z ich winnic pochodzi BADAGONI Pirosmani White Semi DryPółwytrawne wino o aromacie świeżych gruszek, białych porzeczek i chrupkich jabłek to wymarzona propozycja na lato. Harmonijny smak z nutą słodyczy pasuje do serów pleśniowych oraz deserów.

Dobrym pomysłem jest również MIRAMANI Pirosmanii White Semi Dry. Pochodzi z Kachetii, najważniejszego obszaru produkcji gruzińskiego wina, porównywanego nawet do francuskiego Bordeaux.

To półwytrawne wino ze szczepu Rkatsiteli zachwyca bogatym kwiatowo-owocowym aromatem. Z kolei w smaku zapadają w pamięć akcenty jabłek, gruszek i białych kwiatów. Rześkie, harmonijne wino podasz do grillowanych lub smażonych ryb, owoców morza albo białych mięs. W wersji wegetariańskiej najlepiej odnajdzie się z lekkimi sałatkami. Dobrze współgra również z deserami owocowymi.

Po jakie czerwone wino Pirosmani sięgnąć?

BADAGONI Pirosmani red semi dry od wspomnianego już renomowanego producenta z Kachetii zrobione jest z kluczowego gruzińskiego szczepu - Saperavi. Posiada intensywny, kojarzący się z latem aromat kwiatów i czerwonych owoców. Komponuje się bez zarzutu z wszelkimi daniami na bazie mięsa - od smażonych po pieczone czy z grilla.

Warto też sięgnąć po MIRAMANI Pirosmani Red Semi Dry pochodzące z regionu słynącego z głębi i esencjonalnego aromatu. To półwytrawne wino powstało na bazie Saperavi, uznawanego za jeden z najzdrowszych gatunków winorośli na świecie. Odznacza się ciemnogranatową barwą, mocną strukturą i harmonijnym bukietem. Rozwija też przyjemne nuty polnych kwiatów, jeżyn, wiśni i czereśni.

Pełny i krągły smak idealnie dopełnia dania z grilla, w tym także te warzywne. Spodoba Ci się również jego połączenie z deską dojrzewających serów czy makaronem w śmietanowym sosie. Po raz kolejny też dobrym dodatkiem będą desery, zwłaszcza czekoladowe czy z czerwonymi owocami.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj