Ciekawe wino dla poszukiwaczy nowych smaków

Kategoria: Z czym do wina Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 943

Dobra wiadomość dla uczulonych na winogrona: wino można przyrządzić z niemal każdego rodzaju owoców, a także ze zbóż. Sprawdź, z jakich owoców robi się wino i jak wpływa to na jego właściwości.

Z jakich owoców poza winogronami robi się wino?

Fantazja winiarzy nie ma granic. Chociaż sklepowe półki uginają się od trunków z winogron, wino można zrobić z dowolnych owoców. Zarówno rodzimych malin, agrestu czy rabarbaru, jak i bardziej egzotycznych bananów lub mango. Doskonale do produkcji wina nadają się różne gatunki jabłek oraz gruszki. Chociaż wino można zrobić z mrożonych owoców, domowe wino najlepiej przyrządzić latem, kiedy to z łatwością kupisz dojrzałe owoce w dobrej cenie i dużej ilości. Świetnie do tego celu nadają się truskawki, wiśnie, czereśnie, jagody, jeżyny, arbuz albo morele.

Jesienią natomiast popularne są śliwki. Wino może też łączyć ze sobą wiele składników. Ciekawymi dodatkami są żurawina i rodzynki, a świeży smak uzyskasz za pomocą pomarańczy. Taka różnorodność wpływa nie tylko na smak i aromat wina, ale i jego właściwości zdrowotne. Owoce są bogate w witaminy, a brak obróbki cieplnej oznacza, że nawet po fermentacji zachowują swoje zdrowotne cechy.

Jak smakuje i co wyróżnia wino aroniowe?

Picie wina aroniowego to same korzyści. Aronia daje słodkie, a jednocześnie delikatnie cierpkie owoce o wysokiej zawartości garbników. Z aronii tworzy się wyborne wino wytrawne i półwytrawne. Co więcej, aronia jest uznawana za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie! To dzięki wysokiej zawartości witamin: C, B2, B6, B9, PP, E oraz prowitaminy A. Jest też najbogatszym na świecie źródłem witaminy P, co pozwala sklasyfikować ją jako roślinę leczniczą. Oprócz witamin aronia dostarcza cennych minerałów - manganu, żelaza, jodu, potasu, wapnia, fosforu i magnezu, a także silnych przeciwutleniaczy. Chronią one organizm przed chorobami.

Wino to warto więc pić zwłaszcza jesienią i zimą, gdy nasz organizm narażony jest na przeziębienie oraz grypę. Wino aroniowe wspiera układ ochronny organizmu, reguluje ciśnienie tętnicze krwi i łagodzi dolegliwości związane z chorobami trzustki i wątroby. Pomocne będzie także tym, którzy próbują zadbać o sylwetkę, ponieważ oczyszcza z toksyn i poprawia pracę układu pokarmowego. Obecne w nim kwasy organiczne natomiast regulują poziom glukozy. Wino aroniowe zapobiega powstaniu wolnych rodników, a tym samym spowalnia starzenie się organizmu.

Polecane wino aroniowe

Zaskocz znajomych winem innym niż wszystkie. Polska Aronica Dry z wielokrotnie nagradzanej winnicy to certyfikowane ekologiczne wino o niepowtarzalnym bukiecie. Wzrok przyciąga nasycony rubinowy kolor. Natomiast wytrawny, bogaty smak doskonale uzupełnia grillowane i pieczone czerwone mięsa. Polecamy je także jako dodatek do deski wędlin i pikantnych serów.

Wino z dodatkiem owoców

Ulubione owoce można też dodać do już gotowego wina. Tak robią Hiszpanie, przygotowując na bazie zwykłego wina soczystą sangrię. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu cytrusy i jabłka, ale polecamy też maliny czy truskawki.

Dobrze sprawdzają się również świeże liście mięty, zwłaszcza w przypadku wina białego. Podobny proces szybkiego wzbogacania smaku win gronowych o różnorodne owoce zachodzi w przypadku grzańca. Cytryna, pomarańcza, sok z malin, a nawet papryczki chili to tylko niektóre opcje, które sprawią, że wino nabierze rumieńców.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj