Wszystko, co warto wiedzieć o szczepie i winie Syrah

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 141

Syrah (Shiraz) - wino o mocnym charakterze

Syrah to jedna z najbardziej tajemniczych propozycji w winiarskim świecie. Kusi czekoladowym aromatem, niecodziennym bukietem i pochodzeniem pełnym spekulacji. Czym jeszcze wyróżnia się to czerwone wino? Poznaj historię, regiony uprawy oraz propozycje łączenia Shiraz z jedzeniem.

Skąd pochodzi szczep Syrah?

Istnieje wiele teorii dotyczących pochodzenia szczepu Syrah. Jedna z nich głosi, że  odmiana powstała na Sycylii. Druga odnosi się do nazwy, która brzmi tak samo, jak irańskie miasto Shiraz. Jednak  większość badań wskazuje na Francję. Według aktualnych informacji szczep Syrah wywodzi się z Doliny Rodanu, znajdującej się w południowej części tego kraju To krzyżówka dwóch starszych odmian: Durez i Mondeuse Blanche.

Kluczowe regiony uprawy Shiraz

Shiraz potrafi dostosować się do różnych warunków, ale najbardziej lubi ciepły klimat. Sprzyjająca pogoda pomaga w osiągnięciu pełnej dojrzałości i bardziej intensywnego bukietu. Dlatego ta odmiana tak dobrze przyjęła się w Australii, gdzie uzyskała status najważniejszej na kontynencie, szczególnie w regionach Riverland, McLaren Vale i Barossa Valley.

 Syrah jest również trzecim, najpopularniejszym szczepem we Francji, którego winnice znajdują się głównie w Dolinie Rodanu i Langwedoc-Roussillon. Oprócz tego Shiraz uprawia się we Włoszech, Hiszpanii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Chile i RPA.

Syrah — cechy charakterystyczne

Syrah jest w pierwszej dziesiątce najczęściej uprawianych szczepów na świecie. Został doceniony ze względu na wysoką odporność na choroby i niskie wymagania glebowe. Owoce tej odmiany mają ciemną, grubą skórę. Dają gęste, czerwony sok o głębokiej, purpurowej lub granatowej barwie. 

Czym wyróżnia się czerwone wino Syrah?

Dla Shiraz charakterystyczna jest bogata struktura, czyli tzw. pełne ciało. Wino z tego szczepu ma również mocne taniny i potencjał do długiego dojrzewania. Dlatego tak często Syrah poddaje się beczkowaniu. Kwasowość jest umiarkowana, choć w nadmiernie nasłonecznionych winnicach może okazać się trochę niższa.

Warto też wspomnieć, że tę odmianę często miesza się z innym francuskim szczepem — Grenache. Taki kupaż jest doskonałym sposobem na otrzymanie wysokiej zawartości alkoholu i zmniejszenie tanin. Przykładem może być świetnie zbalansowane mieszanka Syrah i Grenache — Chemin De La Pinède Rouge.

Smaki i aromaty wina Shiraz

Profil smaków i aromatów czerwonego wina Syrah jest dość zróżnicowany. Rozbieżności wynikają z klimatu oraz sposobu i czasu dojrzewania. Dlatego w Australii wyczuwalne są aromaty eukaliptusa oraz owocowa słodycz. Natomiast we Francji dominują cięższe zapachy lukrecji, wanilii, fiołków, a nawet czarnych oliwek. 

Głównym profilem przodującym w winach Shiraz są czekolada, pieprz oraz ciemne owoce, takie jak borówki, jeżyny, porzeczki, śliwki i jagody. Trunkom dojrzewającym w beczkach będą towarzyszyć aromaty dymne, dębowe, tytoniowe. Charakterystyczny w bukiecie win wytrawnych Syrah jest też dżemowy finisz.

Z jakim jedzeniem łączyć wino Syrah?

Czerwone wino Syrah ma wyraziste taniny, dlatego najlepiej komponuje się z mięsem. Intensywność szczepu równoważy grillowane steki, karkówkę czy żeberka. Ponadto świetnie podkreśla dania BBQ, które są pikantne i zawierają dymne aromaty.

Wino wytrawne Syrah pasuje również do ptactwa. Gęsty, mocny charakter trunku idealnie komponuje się z potrawami, takimi jak kaczka z żurawiną czy gęsina. Natomiast lżejszą wersję czerwonego wina Shiraz można łączyć z daniami wegetariańskimi, np. grzybowym risotto lub makaronem z truflami. Pasuje też do deski francuskich serów.

Które wino Shiraz wybrać? Ceny i propozycje 

Cena wina Syrah zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest dojrzewanie w dębowych beczkach. Wysokiej klasy propozycje, takie jak francuskie E, Guigal Hermitage Rouge, są droższe. Jednak wyróżniają się elegancją, niezwykle różnorodnym bukietem i uznaniem krytyków. Natomiast cena wina wytrawnego Syrah, produkowanego w południowych regionach Australii jest znacznie niższa. Oscyluje w granicach 35- 45 zł. Idealny przykład to  bogate w owocowe aromaty Moonlight Lake Shiraz. W podobnej cenie można też kupić intensywne wino kupażowane z RPA, np. Zumbali Syrah Cabernet Sauvignon, które charakteryzuje się wyczuwalnymi nutami pieprzu i lubczyku.

Podsumowując, wyjątkowy smak, pieprzność i mocne taniny to cechy charakterystyczne czerwonego wina Syrah. Taki bukiet świetnie smakuje samodzielnie, jak i w parze z jedzeniem. Dlatego zdobył serca koneserów z całego świata.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj