Smak lata, czyli sangria

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1604

Smak lata, czyli sangria

Nic tak nie przywodzi na myśl gorącego lata i beztroski wakacji jak łyk orzeźwiającej sangrii. Najlepiej smakuje na plaży, ale rozjaśni też każde przyjęcie, bez względu na odległość od morza.

Co to jest sangria?

Chociaż sangria kojarzy się z Hiszpanią, to jest to też bardzo popularny drink w Portugalii. „Sangria” pochodzi z hiszpańskiego słowa sangre, czyli ,„krew”, gdyż oryginalnie do sangrii używano przede wszystkim czerwonego wina. Obecnie można sangrię przyrządzić z dowolnego rodzaju wina, a niektórzy twierdzą, że korzenie nazwy sięgają o wiele starszego słowa w sanskrycie sakkari, czyli osłodzona woda. W skrócie sangria to po prostu schłodzony drink na bazie wina i świeżych owoców. Przyjmuje się, że sangria zawiera nie więcej niż 12% alkoholu.

Jak zrobić sangrię?

Mimo że można kupić gotową mieszankę, własnoręczne przygotowanie sangrii jest proste i przyjemne. Możesz puścić wodze fantazji i eksperymentować z najróżniejszymi owocami i twoimi ulubionymi winami. Z zasady należy użyć przynajmniej jednego cytrusa i co najmniej jednego owocu niecytrusowego. Klucz polega na tym, by nie przytłoczyć wina, ale raczej by owoce podkreślały jego smak. Wino do sangrii wybierz młode.

Przepis-baza na orzeźwiającą sangrię:

  1. 750 ml czerwonego wina MAUVE TEMPRANILLO
  2. 350 ml gazowanej wody mineralnej
  3. 250 ml soku z granatu, można dodać też nasiona (w przypadku trudności z zakupem soku z granatu jest on do zastąpienia sokiem pomarańczowym)
  4. pokrojone owoce: pomarańcza, limonka, cytryna, zielone jabłko mięta
  5. szczypta mielonego cynamonu
  6. 50 ml likieru pomarańczowego Triple Sec lub Cointreau (opcjonalnie)

Do dużego naczynia włóż pokrojone na cząsteczki owoce. Zalej sokiem i opcjonalnie likierem. Dolej wino oraz gazowaną wodę, zamieszaj i ozdób miętą. Możesz wzmocnić napój dolewając pół szklanki brandy, rumu (ciekawy efekt daje rum z przyprawami - „spiced”) lub tequili. W razie potrzeby można także sangrię dosłodzić. Niektórzy dodają Sprite’a, ale tym, którzy lubią bąbelki polecamy raczej sangrię na bazie wina musującego. Dobrze przygotować ją dzień przed podaniem i schłodzić w lodówce, żeby sok z owoców puścił i smaki miały czas się wymieszać. Jeśli nie mamy czasu, żeby porządnie schłodzić sangrię, możemy się poratować kostkami lodu.

Jak podawać sangrię?

Sangria stanowi efektowną dekorację stołu, dlatego dobrze serwować ją w przezroczystym dzbanku. Często nalewa się ją chochlą, by upewnić się, że w każdym kieliszku znajdzie się wystarczająco różnorodnych owoców.

Nie tylko „krew”

Popularność sangrii sprawiła, że pojawiło się mnóstwo jej wersji, mniej lub bardziej konserwatywnych. Ciekawą odmianą jest Sangria Margarita. Zrobiona jest z tych samych składników, ale zmiksowanych i zamrożonych do formy sorbetu.

Można również użyć różowego albo białego wina. Biała Sangria na bazie Sauvignon BlancRieslinga lub Pinot Grigio łączy się doskonale z truskawkami, ogórkiem, ananasem, miętą, cytryną i limonką. Idealnie w tej roli sprawdzi się korzenno-owocowe 7 COLINE SAUVIGNION & PINOT GRIGIO. Różowa sangria odnajdzie się w towarzystwie malin, brzoskwini, melona, oraz cytrusów. Ciekawy efekt da MARQUES DE CASTILLA ROSADO z truskawkowymi nutami.

Cena przyjemności

Kaloryczność tej nieodpartej przyjemności zależy od „wkładki”. Jeden kieliszek sangrii przygotowanej tylko z wina zawiera około 120 kalorii. W przypadku słodkich likierów, syropu albo dodatkowego cukru, ten sam kieliszek może osiągnąć nawet 250 kalorii.

Należy pamiętać też, że sangria potrafi być zdradliwa. Jej rześki smak pozwala zapomnieć o zawartości alkoholu i, zwłaszcza w upalny dzień, niejednego już przyprawiła o nieoczekiwany zawrót głowy.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj