Sangria de cava, czyli przepis na sangrię z białego wina

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 3110

Szukasz lekkiego, orzeźwiającego napoju na lato? Z pomocą przychodzi hiszpański przepis w mniej popularnej odsłonie – sangria cava. Sprawdź, jak ją przyrządzić.

Biała sangria - w czym tkwi jej sekret?

Sangria wywodzi się z Walencji, jednak obecnie popularna jest w całej Hiszpanii i Portugalii. Chociaż najczęściej spotykana jest ta z czerwonego wina, to doskonale nadaje się w tym celu wino białe, także to z bąbelkami. To wymarzony drink dla tych, którzy lubią improwizować, ponieważ do jej przyrządzenia można wykorzystać ulubione owoce czy zioła. Przepis można też wzbogacić odrobiną mocniejszego trunku i cukrem.

Sangria z białego wina musującego ma wszystkie cechy doskonałego drinka na upały – jest świeża, soczysta, podawana na zimno i cudownie musująca.

Jak przygotować orzeźwiającą sangrię cavę? Przepis

Zwykle sangrię przygotowuje się z wyprzedzeniem, żeby wszystkie składniki mogły w pełni połączyć swoje smaki i aromaty. Jednak w przypadku Cavy lepiej wino dodać tuż przed podaniem, dzięki czemu zachowa ona swoje rześkie bąbelki. Jeśli obawiasz się, że przez to nie będzie miała wystarczająco bogatego bukietu, oprócz kawałków owoców, dolej też soku. Polecamy zwłaszcza ten pomarańczowy, ponieważ nie zmieni drastycznie barwy napoju. Z kolei do białej sangrii, która straciła swoje bąbelki, dolej puszkę Sprite lub 7 Up.

Rodzaj wina a sangria biała

Do produkcji Cavy używa się przeważnie rodzimych szczepów hiszpańskich, ale popularnością cieszy się również międzynarodowy Chardonnay. Inne szczepy, które dobrze współgrają z białą sangrią to Saugvinion Blanc, Riesling, Gruner VeltlinerVerdejo czy Pinot Blanc, czyli wszystkie te, które cechuje świeży, owocowy bukiet. Lekko musującą alternatywą jest Vino Verde. Należy natomiast unikać win starzonych w beczce.

Jeżeli planujesz dolać do swojej sangrii soku czy napoju gazowanego, sięgnij po wino wytrawne. W przeciwnym razie możesz ją oprzeć o wino półwytrawne. Raczej nie ma potrzeby tutaj korzystać z win słodszych, ponieważ już same dojrzałe owoce zadbają o słodkie nuty.

Składniki na białą sangrię

Jak już wspomnieliśmy, przepis na białą sangrię jest niezwykle wybaczający, dlatego można wykorzystać do niej akurat te owoce, które mamy w domu. Dobrym pomysłem jest ananas, pomarańcza, melon, jabłko (także zielone), brzoskwinia, morela, ale też owoce leśne. Rewelacyjnie sprawdzają się również owoce mrożone.

Oprócz tego potrzebne będą:

  • Butelka CAVA MANOS BRUT,
  • Świeże zioła: mięta, bazylia, tymianek,
  • Kostki lodu,
  • Opcjonalnie: 200 ml kieliszek mocniejszego alkoholu, typu Martini, likier pomarańczowy Cointreau, rum, wódka, może być smakowa,
  • Niektórzy dodają też 7 Up lub Sprite.

Przygotowanie

Umyj i pokrój owoce w cząstki, wrzuć je do dzbanka, najlepiej, żeby był przezroczysty, ponieważ sangria z białego wina pięknie się będzie prezentować. Jeżeli wykorzystujesz świeże zioła, delikatnie je zgnieć, żeby uwolniły swój fantastyczny aromat. To też dobry moment, żeby dolać sok czy brandy, gdy chcesz, żeby sangria była mocniejsza. Wrzuć także szczodrą porcję kostek lodu, a dopiero na samym końcu wlej mocno schłodzone wino.

Jak podawać sangrię z białego wina?

Sangria de cava świetnie będzie wyglądała w pękatym kieliszku. Najłatwiej się wspomóc chochlą, żeby w każdym z nich znalazły się fragmenty owoców. Brzeg kieliszka można ozdobić truskawką czy plasterkiem pomarańczy. Wypróbuj przepis na sangrię de cava i przekonaj się, która z nich przypadnie Ci bardziej do gustu – tradycyjna czerwona czy perlista biała.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj