Przewodnik po winach różowych

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 224

Przewodnik po winach różowych

Pamiętacie hit „Summer wine”? Tekst piosenki sugeruje, że wino na lato powinno składać się z truskawek, wiśni  i anielskich pocałunków. Jeśli tak, to autor zdecydowanie śpiewa o winie różowym!

Czym właściwie jest różowe wino?

Wino różowe powstało we Włoszech w 1943 roku. Five Roses, uzyskane ze zmieszania Negroamaro i Malvasia Nera nadal świetnie się sprzedaje. Wino różowe, z roku na rok, zdobywa coraz więcej fanów, jednak wciąż krążą wokół niego mity. Często można się spotkać chociażby z opinią, że różowe wino powstaje ze zmieszania wina czerwonego i białego.

W niektórych krajach rzeczywiście stosuje się taką metodę, jednak na terenie Unii Europejskiej, jest ona niedozwolona. Do produkcji wina różowego używa się czerwonych winogron, ale ich maceracja jest krótsza niż w przypadku win czerwonych. Po szybkim oddzieleniu moszczu winogron od skórek reszta procesu odbywa się już analogicznie do win białych.

Skąd pochodzi różowe wino?

Rosé nazywa się też rosado lub blushem (rumieniec). Największym producentem i konsumentem tego wina jest Francja, ale wytwarza się je też w HiszpaniiChile oraz USA. W zależności od kraju pochodzenia może się znacząco różnić walorami smakowymi i zapachowymi. Aż 90% francuskiego wina różowego pochodzi z Prowansji. Często ten region wymieniony na butelce świadczy o wysokiej jakości trunku. 

Wina z regionu oznaczone są  napisem AOC Côte de Provence, a najbardziej cenione są te z AOC Bandol. Zaleca się spożywać wina z tej odmiany jako 2-3 letnie. Najczęściej do stworzenia wina różowego wykorzystuje się szczepy Syrah, Grenache, Cinsault, Cabernet- Sauvignon lub Mourvèdre.

Co oznaczają kategorie win różowych?

Wina różowe można podzielić na kategorie w zależności od odcienia i sposobu maceracji: Vin gris ma blady kolor, a maceracja moszczu w kontakcie ze skórkami nie jest przeprowadzana. Blush wine mają ciepłą, lekko pomarańczową barwę i są delikatnie musujące. Vino di una notte (wino jednej nocy) jest macerowane przez okres od 6 do 12 godzin. Vino di un giorno (wino jednego dnia) jest poddawane maceracji przez dobę.

Wreszcie Saignée lub Salasso (wykrwawianie) to najciemniejsze z win różowych, uzyskuje się je za pomocą odsączeniu części różowego soku z moszczu.

Dlaczego wino różowe pija się latem?

Rosé nadaje się doskonale na lato nie tylko ze względu na swoje orzeźwiające właściwości, ale też niezobowiązującą etykietę. Jeśli chcesz się zrelaksować na wakacjach, rosado można pić nawet prosto ze zwykłych szklanek. Sprawdza się też wyśmienicie z dodatkiem lodu, malin lub truskawek. Wino różowe smakuje idealnie w temperaturze 8 – 10 C.

Rosé jest też najmniej kaloryczne, więc to idealny wybór, jeśli na plaży chcesz zaprezentować szczupłą sylwetkę. 100g różowego wina to zaledwie 71 kcal.

Z czym pić wino różowe?

Różowe wino jest towarzyszem nie tylko leniwych popołudni w hamaku, ale też coraz częściej gości na stołach. Bladoróżowe odmiany typu THE NEW LAND Sauvignon Blush sprawdzą się w roli aperitifu oraz od owoców morza i ryb.

Łagodzą też smak mocno doprawionych dań orientalnych, np. kuchni indyjskiej lub tajskiej. Świetnie zagrają z deską serów owczych i kozich, a także z sałatkami. Popularnym połączeniem jest rosado z sałatką nicejską.  Natomiast wino ciemniejsze, takie jak MARQUES DE CASTILLA Rosado sparuj z mięsem z grilla albo z filetami z kurczaka.

Czego się spodziewać po rosé?

Rosé zjednało sobie wielu celebrytów. Brad Pitt i Angelina Jolie produkowali nawet w limitowanych seriach własne biologiczne wino różowe Chateau Miraval w prowansalskiej winnicy. Swoich sił w produkcji tego specjału postanowił też spróbować Jon Bon Jovi. Wino z jego winnicy w Langwedocji, zostało uznane za najlepsze wino różowe roku 2018, czyli tego samego, w którym zostało po raz pierwszy wyprodukowane.

Bez względu na to, czy planujesz się nim orzeźwiać w upały, czy raczej wspominać długie letnie wieczory, gdy aura na zewnątrz już nie sprzyja, zdecydowanie warto dać tym winom szansę na to, byś poczuł się, jakbyś właśnie założył różowe okulary.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj