Primitivo - skąd ten charakterystyczny smak?

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 695

Wina włoskie to przysmak znany na całym świecie. Jeśli jesteś miłośnikiem wina czerwonego, koniecznie spróbuj włoskiego Primitivo. Jego charakterystyczny pieprzny smak i intensywnie owocowy aromat idealnie nadają się do wielu popularnych dań. Dowiedz się, z czym je serwować i po jaką butelkę sięgnąć.

Wino Primitivo – jeden szczep, wiele nazw

Do najpopularniejszych nazw należą Zinfandel i Primitivo, ale można także spotkać się na etykiecie z określeniem Crljenak Kaštelanski, Tribidrag, a nawet ZPC, symbolizującym pierwsze litery trzech najbardziej znanych nazw.

Skąd takie zamieszanie? Jest to po prostu ten sam szczep występujący w różnych miejscach na świecie. Lokalni winiarze w różnych zakątkach globu nadali mu własną nazwą. Obecnie winorośl ta może się nieznacznie od siebie różnić ze względu na ewolucję rośliny, specyficzną dla danego klimatu i szerokości geograficznej.

Jednak w Unii Europejskiej Zinfandel i Primitivo są uznawane za synonimy. Natomiast w Stanach Zjednoczonych Zinfandel i Primitivo określają dwie pochodne tego samego szczepu i nie można ich używać zamiennie.

Co ważne, Primitivo nie oznacza wcale prostego smaku, a odwołuje się do wczesnego dojrzewania tej odmiany winorośli.

Czym się wyróżnia smak Primitivo?

​Primitivo cechuje wyrazisty smak o niskiej kwasowości, ale zdecydowanie zaznaczonej taninie. Często wino z Primitivo zawiera wyższy niż w innych czerwonych winach procent alkoholu - nawet ponad 15%. W mocno owocowym bukiecie dominują jeżyna, śliwka, truskawka i czereśnia. Pochodzący z upraw w chłodnym klimacie szczep Primitivo będzie przede wszystkim rozwijał nuty czerwonych owoców, ale większa ilość słońca wydobywa z niego posmak pieprzu i anyżu.

Wino czerwone Primitivo – z czym je pić?

Wino Primitivo najczęściej podaje się z czerwonymi mięsami: wieprzowiną, wołowiną, cielęciną, jagnięciną, a nawet dziczyzną. Warto, żeby na stole znalazł się wtedy także sos żurawinowy. Można również zestawić Primitivo z daniami kuchni włoskiej, szczególnie z makaronami i pizzą, ponieważ doskonale podkreśla smak sosu pomidorowego.

Najlepsze włoskie wino Primitivo

Wśród wyrobów ze szczepu Primitivo dużą estymą cieszy się wino Primitivo z Puglii. Krągłe wina z tego słonecznego regionu to prawdziwie włoskie doświadczenie. Wypróbuj wytrawne MELORA DI SOTTO Primitivo IGP do grillowanych mięs, kaczki i wołowiny. Jego świeży, owocowy smak dobrze kontrastuje też z Camembertem i Brie.

Równie ciekawie prezentuje się wino Primitivo Salento. Uprawy z tego gorącego półwyspu dają wina w tradycyjnym rustykalnym stylu, idealne do obiadu. Takie właśnie jest intrygujące CHLORIS PRIMITIVO DEL SALENTO IGT. Jego pełny, miękki smak to zasługa dobrego wyważenia. To świetna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za winami wytrawnymi.

Nie tylko trunek ten zaklasyfikowano jako półwytrawny, ale też nuty lukrecji, fig i kakao dają wrażenie słodkiego posmaku na języku. Intensywny aromat zachwyca soczystością bardzo dojrzałych czerwonych owoców, przywodzących na myśl konfiturę śliwkową. Można się też w nim doszukać ciekawych akcentów przypraw i kawy.

A jeśli nadal zastanawiasz się jakie wino Primitivo najbardziej Ci posmakuje, postaw na zestaw wyselekcjonowanych włoskich win tego szczepu. Dzięki temu możesz porównać niuanse smaku i aromatu oraz samodzielnie zdecydować, jakie jest w Twoim guście.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj