Plama po czerwonym winie

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 915

Domowe sposoby na plamę z czerwonego wina

Chyba każdemu zdarzyło się podczas dobrej zabawy strącić kieliszek ze stołu lub rozlać nieco jego zawartości. Na szczęście, jeśli zadziała się bezzwłocznie, plamy z wina powinno dać się łatwo usunąć.

Jak wywabić plamę z czerwonego wina?

Domowych sposobów na uratowanie ulubionej bluzki zaplamionej czerwonym winem jest wiele. Nie potrzeba też do tego specjalistycznych produktów. Zwykle wystarczy zawartość kuchennego kredensu: szczypta soli albo sody oczyszczonej. Najważniejsze jednak jest nie to, czego użyjesz, ale jak szybko.

Sposób z bieżącą wodą.

Najprostszą metodą jest po prostu wypłukanie ubrania czy obrusu pod bieżącą wodą. Szanse są, że przy błyskawicznej reakcji, plama nie zdąży wniknąć w tkaninę.

Sposób z solą.

Popularną metodą jest zasypanie plamy solą. Poczekaj, aż sól wchłonie kolor wina. Następnie namocz ubranie w zimnej wodzie przez około pół godziny. Po tym czasie materiał należy wypłukać, a dopiero potem wrzucić do pralki i wyprać zgodnie z oznaczeniami na metce.

Sposób z sodą oczyszczoną.

Soda oczyszczona powinna pomóc nawet w przypadku starszych plam. Do litra wody dodaj 4 łyżki stołowe sody i namocz tkaninę w tym roztworze na co najmniej pół godziny przed wrzuceniem jej do pralki. Sposób ten jest najskuteczniejszy w przypadku białych materiałów. Kolorowe ubrania mogą się odbarwić.

Sposób ze spirytusem.

Tę metodę najlepiej wykorzystać w przypadku plamy z wina na białym materiale. Namocz tkaninę w roztworze spirytusu z wodą w proporcji 1 do 1. Następnie postępuj w zgodzie z zaleceniami z metki.

Sposób z octem.

Plamę z czerwonego wina można także polać octem, byle nie balsamicznym! Zostawić, by się wchłonął. Po upływie około pół godziny spłukać zimną wodą i uprać.

Sposób z mąką ziemniaczaną.

W przypadku kolorowych i delikatnych tkanin najlepsza będzie mąka ziemniaczana. Dodaj do niej odrobinę zimnej wody, by stworzyć pastę, którą łatwo będzie nałożyć na zaplamione miejsce. Tak jak w przypadku innych sposobów, plamę następnie trzeba wypłukać w zimnej wodzie i uprać w pralce.

Sposób z wodą utlenioną.

W każdym domu znajduje się też woda utleniona. Okazuje się, że jest nie tylko nieoceniona przy zadrapaniach i skaleczeniach, ale może też uratować ulubioną bluzkę. Wystarczy kilka kropli bezpośrednio na plamę. W przypadku kolorowego lub delikatnego materiału, wodę utlenioną rozcieńcz najpierw zwykłą wodą. Nie pocieraj zbyt mocno.

Sposób z kremem do golenia.

Na stare plamy z wina pomoże krem do golenia. Na zabrudzone miejsce, nałóż krem, zostaw co najmniej na kwadrans i spłucz letnią wodą.

Sposób z białym winem.

Ciekawym sposobem jest użycie resztek białego wina bezpośrednio na plamę. Zwłaszcza musująca wersja wina może pomóc. Wino należy polać bezpośrednio na plamę, a następnie wrzucić do pralki. Nam się jednak wydaje, że o wiele lepiej zastosować którąś z powyższych metod, a wino wypić w zastępstwie rozlanego czerwonego trunku!

Jak sprać czerwone wino z kanapy albo dywanu?

W przypadku obicia czy dywanu o intensywnym kolorze, warto zacząć od wykonania testu na jego niewidocznym fragmencie. Dzięki temu upewnimy się, że wybrana metoda nie pogorszy jeszcze sytuacji. W przypadku zaplamionego dywanu oraz obicia fotela czy kanapy, pomocne okażą się kuchenne składniki.

Pierwszym krokiem jest nałożenie na plamę soli kuchennej. Wchłonie ona wilgoć i ułatwi dalsze czyszczenie. Następnie można zastosować roztwór z kwasku cytrynowego, białe wino albo szampana. Starszą plamę potraktuj kremem do golenia. Po namoczeniu plamy wybranym składnikiem, użyj wody z szarym mydłem, by miejscowo uprać mebel czy dywan.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć