Najpopularniejsze regiony winiarskie Francji i Włoch

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 872

Skąd pochodzą najlepsze wina Francji i Włoch?

Winorośl uprawiano już w starożytności. Nic dziwnego, że tradycje winiarskie w niektórych regionach są przekazywane z pokolenia na pokolenie i w rezultacie powstają tam trunki znane na cały świat. Chociaż obecnie doskonałe wina produkuje się niemal na całym świecie, niektóre regiony nadal stanowią gwarancję jakości.

Słynne regiony winiarskie Francji

Francuskie wina są wysoko cenione przez sommelierów. Najsłynniejszy jest oczywiście szampan. Powstaje w położonej na północy Szampanii. Charakterystyczny dla tego obszaru jest chłodniejszy klimat, który pozwala winogronom rozwinąć kwaśne nuty i zatrzymująca wodę gleba. Dzięki temu winorośl pozostaje dobrze nawilżona, czego rezultatem są soczyste owoce. Do produkcji szampana wykorzystuje się białe winogrona Chardonnay i czerwone typu Pinot Noir lub Pinot Meunier.

Ale Francja ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko wina musujące. Jednym z najpopularniejszych regionów winiarskich Francji jest bezsprzecznie Bordeaux. Słynie przede wszystkim z czerwonych win. Natomiast w Burgundii za najlepsze uznaje się wina z Côte d’Or. Klimat w tym regionie wyjątkowo sprzyja uprawie Pinot Noir. Wśród białych win dominuje Chardonnay.

Słynne regiony winiarskie Włoch

Włochy produkują najwięcej wina na świecie. Zróżnicowanie terenu i klimatu sprawia, że powstające tu wina zadowolą każde podniebienie. We Włoszech północnych prym wiedzie Alpejski Piemont. W Piemoncie znajduje się ponad 60 apelacji, wśród nich Barolo i Barbaresco, wytwarzane za szczepu Nebbiolo. Winogrona z tej odmiany doskonale nadają się do starzenia i dają wino o głębokim, harmonijnym smaku.

Powszechnie uprawia się tu też czerwone Barbera o soczyście owocowym charakterze i białe Muskat uwodzące nutami egzotycznych kwiatów. Największy region winiarski we Włoszech rozciąga się od podnóża Alp aż po wybrzeże Adriatyku. Mowa o Wenecji Euganejskiej, czyli Veneto. Szczyty gór chronią ten region przed chłodnymi deszczami co stwarza optymalne warunki do uprawy białego Soave, docenianego za bogaty owocowo-korzenny bukiet z waniliowym posmakiem. Przede wszystkim jednak rejon ten wsławił się produkcją uwielbianego na całym świecie Prosecco. Tego wina nie trzeba przedstawiać – musujące cytrusowo-jabłkowe wino stanowi godną konkurencję szampana.

Z powodzeniem uprawiane są tu również międzynarodowe szczepy jak Pinot Grigo oraz Merlot. Słynna jest również Emilia-Romania, ceniona przede wszystkim za lekko perliste wina czerwone i różowe Lambrusco, obejmujące obszar czterech apelacji. Popularne są także proste czerwone wina typu Sangiovese, doskonałe do dań kuchni włoskiej. W regionie uprawia się z powodzeniem również Trebbiano, z którego powstaje delikatne eleganckie wino z nutami suszonych jabłek. Włochy środkowe to bezapelacyjnie wina z Toskanii.

Region jest jednym z głównych producentów ulubionego wina Włochów: Chianti. Znaczącą część upraw zajmują zatem winorośle typu Sangiovese, które stanowią minimum 80% kupażu składającego się na Chianti. Do najistotniejszych apelacji należą Chianti Classico i Brunello di Montalcino. Natomiast we Włoszech południowych najszerzej znanym regionem jest Apulia (Puglia). Powstają tu zarówno wina czerwone, jak i białe czy różowe. Wśród szczepów czerwonych charakterystyczne jest lubiane w Polsce Primitivo o aromacie czerwonych owoców. Wino to dobrze komponuje się z daniami z czerwonych mięs.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj