Najlepsze wino do bigosu

Kategoria: Z czym do wina Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 16029

Najlepsze wino do bigosu

Wybór wina do dań z kapusty dla wielu stanowi wyzwanie. Stosunkowo łatwo znaleźć informacje o winie, które pasuje do dań włoskich, ryb, czy steku. Ale już z tradycyjnymi polskimi daniami sprawa nie zawsze jest taka prosta. Potrawy na bazie kapusty nie są charakterystyczne dla kuchni większości krajów, w których uprawia się wina, dlatego nieczęsto się o nich wspomina w zaleceniach dotyczących łączenia wina z jedzeniem.

Nie oznacza to, że do kapusty nie pije się wina. Zwłaszcza bigos, który można ugotować na winie, świetnie nadaje się też, by go konsumować z kieliszkiem tego trunku. Szukając odpowiedniego szczepu, zwróć uwagę zwłaszcza na jego kwasowość. Ponieważ bigos jest kwaśną potrawą, dobrze go zrównoważyć winem o niskiej kwasowości.

Wino do gotowania bigosu – kiedy i ile?

Nawet kieliszek dobrej jakości wina w bigosie może uszlachetnić potrawę. Wino należy dolać, gdy danie dusi się na wolnym ogniu pod przykryciem na około pół godziny przed końcem gotowania. Chociaż dokładna ilość może się nieco różnić w zależności od przepisu, można założyć, że odpowiednią proporcją będzie pół szklanki na kilogram kapusty. Jeśli gotujesz bigos w dużej ilości i nie chcesz, by cała potrawa była przyrządzona na winie, możesz też dolać kieliszek do porcji podczas podgrzewania. Bigos, tak jak niektóre wina, zyskuje wraz z czasem. Można go przyrządzić kilka dni przed planowanym podaniem i odstawić w chłodne miejsce, aby się ‚przegryzł’. Warto pamiętać, że jeżeli do gotowania bigosu używasz wina, to należy podać ten sam alkohol do posiłku.

Najlepsze białe wina do bigosu

Zaskakujące, acz wyśmienite towarzystwo przede wszystkim do pikantnego bigosu zapewni Gewurztraminer. Ciekawe aromaty liczi, róży i jaśminu oraz delikatna aksamitna słodycz, w zaskakujący sposób złagodzą ostry bigos. Smak bigosu dopełni też Pinot Grigio. Aromaty jabłek, cytrusów i przypraw korzennych, charakterystyczne dla tego szczepu, podkreślą smak kapusty kiszonej. Dobrym pomysłem jest także Riesling. Wino to rozwija świeże owocowe nuty, a jego wyważona kwasowość stanowi doskonały kontrast dla bigosu. Na wybór tego wina wskazuje też fakt, że w Alzacji, skąd pochodzi ten szczep, do lokalnego dania choucroute, bardzo przypominającego bigos, podaje się właśnie Riesling.

Najlepsze czerwone wina do bigosu

Jeśli nie przeszkadza Ci, że kapusta ściemnieje, możesz też ugotować bigos na lekkim czerwonym winie wytrawnym. Dobrym pomysłem będzie Beaujolais. Gamay, a zatem szczep, z którego robi się Beaujolais, cechuje soczysta owocowość. Pierre Ponnelle Beaujolais-Villages jest świetnie zbalansowane pomiędzy rozpływającą się na podniebieniu łagodnością a pikantnymi akcentami. Smak bigosu podkreślą też obecne w bukiecie ziemiste nuty. Nie zawiedzie też klasyczne Chianti.

Jego kwasowość i garbniki Sangiovese to dobra odpowiedź na tłustość dania. Na Chianti składają się trzy starannie skomponowane szczepy: Sangiovese, Cabernet Sauvignon oraz Merlot. W ten sposób powstaje wino intensywnie aromatycznie, pełne w smaku i ze zdecydowanymi nutami przypraw. Trzecim typem jest Pinot Noir.

Villa D'Or Pinot Noir dobrze się starzeje. W bigosie będzie świetnie smakować od razu po przyrządzeniu, ale jeszcze zyska na wartości, gdy zostawisz potrawę, by się „przegryzła”. W smaku obok czerwonych owoców, wybrzmiewają nuty tytoniu i korzennych przypraw, co doda bigosowi głębi. Wino zakończone długim finiszem śmiało może konkurować z bigosem.

Jeśli oprócz gotowania na nim, planujesz też podać Pinot Noir do posiłku, warto schłodzić butelkę do temperatury 16 - 18 ° C. Chociaż wciąż daleko nam do południowych nacji, picie wina do posiłków staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Mimo to niektórzy mogą zareagować zdziwieniem, gdy podasz wino do bigosu. Szybko jednak się okaże, że ich przyjemnie zaskoczysz nie tylko smakiem wina, ale też jego nieocenionym wpływem na wydobycie z bigosu tego, co najlepsze.

Wybór wina do dań z kapusty dla wielu stanowi wyzwanie. Stosunkowo łatwo znaleźć informacje o winie, które pasuje do dań włoskich, ryb, czy steku.
POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj