Jakie wino do mięsa

Kategoria: Z czym do wina Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2323

Sztuka łączenia wina i mięsa

Choć większość win doskonale poradzi sobie samodzielnie, wiele dopiero w towarzystwie odpowiedniego dania zabłyśnie pełnym blaskiem. Sztuka łączenia wina z potrawami opiera się na zasadzie podwójnego zwycięstwa, czyli zarówno wino jak i danie powinny zyskać na swoim sąsiedztwie. Lekkie wina sprawdzą się do przekąsek na zimno, na przykład deski wędlin. Stek z tuńczyka albo biała ryba też powinny być dla nich dobrym kompanem. Intensywniejsze wina sprawdzą się do bogatych w tłuszcze posiłków. Ale nie tylko mięso weź pod uwagę. Kluczowy jest sos. Wszystko, co podaje się z ciemnym sosem, można przyprawiać winem czerwonym.

Jakie wino podać do drobiu? Do drobiu zaserwuj wino białe lub lekkie czerwone. Kurczaka z rożna albo kurczaka z parmezanem sparuj zdecydowanie z winem czerwonym. Jeżeli z kolei masz ochotę na wędzonego kurczaka w musztardowym sosie wybierz białe, wyraziście owocowe, albo korzenne wino typu Riesling albo Gewurztraminer. Do kaczki wybierz nowozelandzkie Pinot Noir albo hiszpańskie Tempranillo. Jeśli planujesz przyrządzić kaczkę po pekińsku rozważ również francuski Pomerol. Z kolei do kaczki w pomarańczach lub wędzonej otwórz wytrawne ChardonnayPinot Noir będzie też smakował z gęsiną.

Jakie wino podać do mięsa wołowego?

Do wołowiny podaj Syrah o aromacie pieprzu i wiśni, chilijski Cabernet Sauvignon, albo hiszpańskie Ribera del Duero. Jak wiadomo Argentyna słynie ze swoich steków, a zatem tamtejszy Malbec idealnie podkreśli soczystość mięsa.

Jakie wino podać do cielęciny?

Do cielęciny pasują lekkie, młode wina czerwone albo rześkie portugalskie Alvarinho. Nietypowym, a trafionym w dziesiątkę wyborem będzie Trambusti Zipolino Rosso. Nie zaleca się win o posmaku ostrych przypraw.

Jakie wino wybrać do mięsa wieprzowego?

Z wieprzowiną zagra klasyczne Bordeaux albo taniczne SORELLI Chianti DOCG. Jeśli planujesz przyrządzić mięso na ostro, zbalansuj smak przypraw mocniejszym Shirazem.

Jakie wino zaserwować do mięsa mielonego?

Soczyste Merlot z ziołowymi akcentami uszlachetni smak kotletów, a mocne, pikantne Syrah podkreśli korzenny aromat mięsa.

Jakie wino podać do ryby?

Do smażonej ryby najbardziej pasuje młode białe wino. Gęstą zupę rybną czy pikantną rybę można podać z lekkim, czerwonym winem. Innego podejścia wymaga łosoś. Warto spróbować połączyć go z Pinot Noir z Nowego Świata. Wędzony łosoś to dobry pretekst, żeby otworzyć szampana, zwłaszcza Premier Cru, albo Chardonnay bez wyraźnych dębowych nut.

Jakie wino zaserwować do dziczyzny?

W dziczyźnie warto podkreślić jej korzenny posmak. Nie ma w tym przypadku zasady co do koloru wina. Można sparować potrawę z dziczyzny zarówno z winem białym, różowym, jak i czerwonym. Ciekawy efekt da imbirowy Gewűrztraminer lub owocowy Riesling. Nie zawiedzie też kremowo-pieprzny Grűner Veltliner. Dobrą opcją jest również wino z północy Włoch: śliwkowa Barbera albo długo dojrzewające Barbaresco. Rozważ także czerwone mieszanki typu Shiraz & Cabernet Sauvignon.

Jakie wino wybrać do mięsa z grilla?

Grillowane potrawy typu karkówka czy kiełbasa świetnie skomponują się z czerwonym winem typu Pinot Noir lub Merlot. Schłodzony Zinfandel zapewni wystarczające orzeźwienie, żeby zapobiec poczuciu ciężkości po posiłku.

Jakie wino wybrać do podlewania mięsa?

Choć mogłoby się wydawać rozsądne zachowanie lepszego wino do picia, a do gotowania użycie tańszego odpowiednika, dobre danie zasługuje na równie dobre wino. Regułą jest, że wino, którego użyjemy do podlewania mięsa, powinno pasować do tego, którym będziemy potrawę popijać. Nie zaszkodzi, jeżeli będzie to to samo wino. Wino w procesie gotowania pełni funkcję przyprawy, podkreślającej walory składników, podkręca i bilansuje aromaty. Zwłaszcza w przypadku bardziej wykwintnego mięsa lub kosztownych owoców morza, przyrządzenie ich na słabej jakości trunku może zrujnować cały wysiłek. Ważne jest nie tylko co ale i kiedy dolejemy do naszej potrawy. Dodaj wino odpowiednio wcześnie, aby miało czas nasycić potrawę głębokim smakiem i aromatem.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj