Czym charakteryzują się wina wzmacniane?

list Kategoria: Parę słów o winie Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 965
Czym charakteryzują się wina wzmacniane?

Wino wzmacniane, czyli jakie? Cechy i alternatywy

Każdy miłośnik wina przynajmniej raz w życiu zwrócił uwagę na wina wzmacniane. Choć nazwa ta może sugerować jedynie dużą ilość alkoholu, ukrywa w sobie znacznie więcej. W dzisiejszym artykule opowiemy, jakie są cechy i sposoby ich produkcji. Dowiedz się, jak powstało wino wzmacniane i dlaczego jest tak unikalne.

Wino likierowe czy wzmacniane?

Wino wzmacnianie to potoczna nazwa wina likierowego. W Polsce likier kojarzy się bardziej z gęstą, słodką lub korzenną wódką. Dlatego oba określenia nawiązują nie tylko do słodyczy, ale też do zawartości alkoholu w butelce. W końcu wina likierowe są zdecydowanie mocniejsze od standardowych propozycji. 

Poziom alkoholu we wzmacnianych trunkach może osiągnąć poziom nawet 22%! Jednak nie musi wpływać to na ich smak. Wina likierowe mają wyrazisty charakter i zazwyczaj są słodkie. Lecz zdarzają się również bardziej wytrawne propozycje, które z likierem nie kojarzą się w ogóle. Za to ze wzmocnieniem — owszem.

Cechy charakterystyczne mocnego wina

Wina wzmacniane wyróżniają się długowiecznością. Ze względu na wysoką zawartość alkoholu (17-22%), prawie wszystkie przeznaczone są do leżakowania. Oznacza to, że dopiero po wielu latach rozwijają swój bukiet. Wtedy, w porównaniu do standardowych pozycji, stają się wyjątkowo aromatyczne i nieco łagodniejsze w smaku. Ponadto alkohol po kilkudziesięciu latach leżakowania integruje się z innymi składnikami wina. Dzięki temu tworzy nowe związki zapachowo-smakowe, np. estry.

Wzmacniane wina uczestniczą w procesie dojrzewania oksydacyjnego. To powoduje utlenianie trunku, co również wpływa na dodatkowe aromaty. Szczególnie gdy dojrzewa w drewnianych beczkach i w wysokiej temperaturze. Umieszczenie beczek na strychach lub w specjalnych pomieszczeniach ogrzewanych rurami z gorącą wodą sprawi, że mocne wina nabywają charakterystyczny posmak bakalii, karmelu i orzechów.

Jak powstało wino wzmacniane?

Historia win wzmacnianych sięga przynajmniej kilkuset lat. Zostały stworzone na potrzeby ludzi podróżujących, którym zawartość butelek psuła się podczas transportu z południa Europy. Właśnie wtedy zaczęto dolewać do wina dodatkowego alkoholu, który miał zwiększyć jego trwałość. Mówi się, że ten sposób wzmacniania zapoczątkowali Portugalczycy. Jednak wina likierowe rozpowszechnili Holendrzy i Anglicy, którzy niegdyś przodowali w żegludze i handlu. Później odkryto, że dodanie destylatu wpływa również na smak i złożone aromaty trunku.

Sposoby na wzmocnienie wina

Wiele osób zastanawia się, jak wzmocnić wino i czy da się to zrobić samodzielnie. Tradycyjną metodą wzmacniania jest fortyfikacja, czyli dodanie do wina destylatu, np. gronowego. Można to zrobić na różnych etapach produkcji, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. 

Dzięki dodaniu alkoholu podczas procesu fermentacji wino likierowe zachowa wysoką zawartość cukru resztkowego. Zasada jest prosta — im szybciej wleje się destylat, tym słodsze będzie wino. Natomiast w przypadku fortyfikacji po zakończeniu fermentacji można uzyskać wino wytrawne. 

Jeśli chcemy zrównoważyć smak, można je dosłodzić po dodaniu spirytusu. W standardowych propozycjach byłoby to nie do pomyślenia. Lecz mocne wina rządzą się swoimi prawami. W regionie Andaluzji nadal do słodzenia wykorzystuje się karmelizowany syrop z gotowanego moszczu winogron. Jednak w większości krajów klasyczne metody dosładzania zostały zastąpione koncentratami gronowymi, które można kupić w sklepach.

Alternatywa dla win wzmacnianych

Wina likierowe często mylone są z trunkami, takimi jak Sartori Amarone Della Valpolicella Classico "REIUS". Jednak proces ich produkcji znacznie się od siebie różni. Wspomniana propozycja również ma duży potencjał starzenia i aż 15,5% alkoholu. Wyróżnia się intensywnym, owocowym bukietem i zaskakującą pikanterią. Dlatego można ją uznać za wspaniałą alternatywę dla win wzmacnianych. 

Warto też spojrzeć na trunki z niższych półek, które mogą zaskoczyć swoim charakterem i jakością. Przykładem takiego wina jest Callisto Bio Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc o zawartości alkoholu 14,5%. To tańsza i ekologiczna alternatywa, która leżakuje przez 8 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu. 

Ten proces nadaje trunkowi długi, niezapomniany finisz, co sprawia, że staje się świetnym alternatywnym wyborem dla win likierowych. Zbliżone w smaku są także nalewki. Niektóre z nich, takie jak Galicyjska Wiśnia, są równie aksamitne i słodkie, mimo zawartości alkoholu na poziomie 14%. Cena takiej nalewki jest niższa, dlatego świetnie nada się na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi.

Wina wzmacniane to nie tylko moc w butelce. Ich niepowtarzalny charakter i bogaty smak sprawiają, że są idealne do degustacji, deserów i kilkudziesięciu lat leżakowania. Warto otworzyć się na spróbowanie zarówno wina likierowego, jak i dostępnych na rynku alternatyw.

Komentarze

Obecnie nie ma żadnych komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Witryna przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 18 lat.

Czy masz ukończone 18 lat i oświadczasz, że jesteś pełnoletni?

×