Co warto wiedzieć o winach słodkich

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2153

Co warto wiedzieć o winach słodkich

Jak rozpoznać słodkie wino?

Wino słodkie, w zależności od kraju pochodzenia, występuje także pod nazwami sweet, suss, dolce, dulce, doux, edes. Wina słodkie produkuje się na dwa sposoby. Można dosłodzić wytrawne wino moszczem lub koncentratem gronowym. Drugą metodą jest wyrób win z późnego zbioru. Słodzenie wina cukrem jest zabronione! Słodkość wina może być tematem dyskusji, ponieważ wpływ na smak wina ma nie tylko cukier, ale też zawartość alkoholu, kwasowość, zawartość garbników i poziom pektyn.

Wino może więc zdawać się słodkie nawet wtedy, gdy nie ma w nim wiele cukru. Nuta wanilii czy czekolady może sprawić, że wino odbierzemy jako słodsze, z kolei nuta cytrusowa będzie sprawiała, że trunek wyda się kwaśniejszy. Na przykład wytrawne wina przy wysokiej zawartości alkoholu, takie jak Chardonnay, mogą zaskakiwać słodkim posmakiem. Formalnie za wina słodkie uznaje się te zawierające 60-100 g cukrów na litr i 12-14% obj. alkoholu. Wina bardzo słodkie z kolei mają powyżej 100 g cukrów na litr i 13-18% obj. alkoholu. Prawdopodobnie najwyższą zawartością cukru charakteryzuje się tzw. esencja tokajska. Cukier stanowić może w niej grubo powyżej 50%!

Ile kalorii ma wino słodkie?

Nie będzie zaskoczeniem, że wina słodkie są najbardziej kaloryczne - białe zawiera 112 kcal/120 ml, a czerwone - 128 kcal/120 ml. Aby spalić jeden kieliszek potrzeba 15 minut skakania na skakance.

Jak i kiedy podawać wina słodkie?

Wina słodkie pija się schłodzone do temperatury 6–8°C w specjalnych małych kieliszkach. Wina te proponuje się do deserów lub po deserze, a przed kawą. Ostatnio coraz modniejsze staje się picie słodkich białych win jako aperitify. Do wypróbowania tego trendu polecamy Tokaja Szamorodni. Białe wina słodkie można również rozważyć jako dodatek do ryb, dań kuchni orientalnej, albo gęsiej wątróbki. Czerwone wina słodkie mogą stanowić doborowe towarzystwo dla ostrych serów.

Jak wybrać dobre wino słodkie?

Przy wyborze słodkiego wina należy szczególnie uważać. Dosłodzenie nieudanego wina maskuje jego wady, dlatego wśród win słodkich najłatwiej o pomyłkę. Niełatwo uzyskać naturalnie słodkie wino, dlatego jednym z wyznaczników może też być cena. Zbyt tani alkohol sugeruje raczej sztucznie dosładzany produkt. Wino słodkie powinno być zrównoważone kwasowością tak jak w przypadku francuskiego Le Tertre du Bosquet Sauternes. Słodkie wina możesz znaleźć niemal w każdym gatunku. Najtrudniej o słodkie wina wśród musujących. Dlatego tak wyjątkową propozycją jest węgierskie Madame Pompadour Doux. To wino docenią zwłaszcza smakosze serów z niebieską pleśnią, bo właśnie z takim dodatkiem zaleca się podawać ten przysmak. Zwykle jednak wśród win słodkich znajdziemy raczej takie z delikatnym wrażeniem musowania niż szampańskimi bąbelkami. Wśród białych win propozycją o takiej właśnie subtelnej musującej konsystencji jest BERSANO Moscato D’asti Monteolivo. Włoski przysmak o złotych refleksach wyprodukowany jest z jednej z najstarszych odmiana winogron na świecie. Moscato charakteryzuje wyrafinowany bukiet o nutach brzoskwini, szałwii i cytryny z akcentem kwiatu akacji.

Skąd wiadomo, kiedy dosłodzić wino domowe?

Sygnałem, że wino domowe należy dosłodzić jest zatrzymanie procesu w rurce fermentacyjnej. Zwykle wino w gąsiorze próbuje się po upływie tygodnia lub dwóch od nastawienia wina, by ocenić zawartość cukru. Jeśli nie ufamy własnemu podniebieniu można też tanio kupić specjalistyczny wskaźnik, który błyskawicznie rozwieje wątpliwości.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj