Co warto wiedzieć o winach półwytrawnych

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2553

Co warto wiedzieć o winach półwytrawnych

Co to znaczy, że wino jest półwytrawne?

Wino półwytrawne nazywane jest też medium dry, semi dry, demi secco, felszaraz, halbtrocken albo semi seco. Wina półwytrawne zawierają około 15-30 g cukrów na litr i 10-12% alkoholu. W winach półwytrawnych kwasowość jest bardzo niska, a taniny są łagodne.

Do jakich potraw pasuje wino półwytrawne?

Wina czerwone półwytrawne pasują do dań z czerwonego mięsa, a szczególnie wołowiny, wieprzowiny i steku. Analogicznie białe podaj do białego mięsa, ryby, makaronu, cielęciny, pasztetu albo grzybów (z wyjątkiem prawdziwków). Do dań z duszonego lub pieczonego drobiu zaserwuj lekkie, białe wino półwytrawne typu Vinho Verde Almae Coracao. Do indyka pasować będzie zarówno wino białe, jak i czerwone.

Ile kalorii ma wino półwytrawne?

Jedna porcja białego wina półwytrawnego to około 97 kcal. Z kolei kieliszek czerwonego wina półwytrawnego skrywa około 75 kcal.

Czym różni się wino wytrawne od półwytrawnego?

Wino półwytrawne cechuje się większą łagodnością od wytrawnego oraz niższą kwasowością. Produkuje się je z tych samych szczepów winorośli, przy wykorzystaniu tych samych technik, ale różnią się zawartością cukru.

Polecane wino półwytrawne białe

Wino półwytrawne białe pasuje do dań kuchni śródziemnomorskiej. Potrawy z grilla, na oliwie z oliwek i ze świeżymi warzywami podkreślą balans pomiędzy kwasowością a słodyczą tego wina. Przykładem perfekcyjnie skomponowanego wina półwytrawnego jest WINNICA MIŁOSZ Traminer. Obok świeżych owocowych nut, w bukiecie długo wybrzmiewają korzenne akcenty.

Polecane wino półwytrawne czerwone

Półwytrawne wina czerwone to propozycja dla tych, którzy nie przekonali się do win wytrawnych, ale lubią intensywne aromaty i dobrze rozwinięty bukiet. PRAHOVA VALLEY Feteasca Neagra Special Reserve zaskoczy Cię połączeniem świeżości z pikanterią i aksamitnymi czekoladowymi nutami.

Polecane wino półwytrawne różowe

Ostatnimi czasy wina różowe zdobywają sobie zasłużone uznanie. Z traktowanych po macoszemu letnich napojów orzeźwiających, stały się cenionymi winami o szerokiej gamie aromatów i zastosowań. SONETO Garnacha jest tego świetnym przykładem. Charakterystyczne dla Garnacha harmonijne nuty owoców i ziół sprawiają, że wino to doskonale nadaje się jako aperitif, ale też zaserwujesz je z powodzeniem do świeżych sałat, grillowanych warzyw albo owoców morza.

Polecane wino półwytrawne musujące

Półwytrawne wina musujące są idealne do świętowania specjalnych okazji. Podawaj je w długich kieliszkach w temperaturze 6°–9°C, czyli schłodzone przynajmniej 20 minut w lodówce, lecz nigdy w zamrażalniku. Ze względu na rześki, lekki smak, często pija się je w upalne letnie wieczory. Hiszpanie z konieczności znają się na orzeźwieniu, a Cava Vega Medien Semi-Seco jest tego doskonałym dowodem. Świeżość łączy się tu z intensywnym aromatem owoców cytrusowych.

Jak zrobić domowe wino półwytrawne?

Przygotowanie własnego wina wymaga nieco cierpliwości i kilku specjalnych przyrządów, ale jest też niesamowicie satysfakcjonujące.

Składniki na 10 litrów wina:

  • winogrona ok.15 kg
  • 3 kg cukru
  • 3 litra wody

Aby sporządzić wino nie mocniejsze niż 10% alkoholu, nie ma potrzeby zakupu kwasu i pożywki. Na wino przeznacz wyłącznie dojrzałe i zdrowe winogrona. Jeżeli ich nie opłuczesz, to nie musisz używać drożdży. Przebrane owoce zgnieć na miazgę. Możesz to zrobić ręcznie albo pomóc sobie tłuczkiem do ziemniaków. Następnie przygotuj syrop cukrowy. W 1,5 l wody rozpuść 1,5 kg cukru (resztę cukru dodasz po upływie tygodnia). Gąsiora umieść w koszyku. Ułatwi Ci to później mieszanie nastawem. Nie stawiaj go na podłodze typu płytki albo beton, gdyż niska temperatura może spowolnić lub zatrzymać fermentację.

Do gąsiora wlej papkę z owoców, wraz z pestkami i skórką. Dodaj syrop cukrowy, zamieszaj. Zatkaj korkiem. Rurkę fermentacyjną zalej wodą. Odstaw na 2 tygodnie. Pamiętaj, żeby po tygodniu dorobić syropu cukrowego w takich samych proporcjach jak uprzednio i pożywić nim moszcz. Nastaw dobrze jest codziennie zamieszać. Najlepiej zrobić to kręcąc gąsiorem. Po co najmniej 14 dniach odfiltruj owoce. Im dłużej miazga będzie się znajdować w gąsiorze, tym intensywniejszy kolor wina.Wino przelej z powrotem do umytego gąsiora. Zostaw do czasu aż wino zacznie się klarować. Po 3 miesiącach przelej wino do butelek, zakorkuj i przechowuj w pozycji leżącej w pomieszczeniu o temperaturze ok. 12 st. C. Wino można pić po upływie kilku miesięcy.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj