Przewodnik po winach deserowych

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2928

Przewodnik po winach deserowych

Czym jest wino deserowe?

Wino deserowe to słodkie lub półsłodkie wino, serwowane do deserów. W winach deserowych specjalizują się kraje południowej

Europy: Portugalia, HiszpaniaWłochy i Grecja. Nazywa się je z tego powodu winami południowymi. Najbardziej ceni się wina o zawartości 4–6% cukru, takie jak: sherry, porto, madera i samos.

Ile kalorii ma wino deserowe?

Nie powinno dziwić, że napój, który zawiera w sobie tyle cukru, nie będzie należał do dietetycznych. 100 ml wina deserowego zawiera około 160 kalorii. Dla porównania porcja Prosecco to tylko 71 kcal. Na pocieszenie warto dodać, że wino to cechuje się bardzo intensywnym smakiem i pija się je w niewielkich kieliszkach.

Jaki procent alkoholu zawiera wino deserowe?

Wino to serwuje się w małych kieliszkach nie tylko ze względu na poziom cukru, ale i alkoholu. Wina deserowe to trunki mocne, zawierają od 14 do 22% alkoholu.

Kiedy podajemy wino deserowe?

Jedną z głównych zasad parowania wina i jedzenia jest to, że danie nie powinno być słodsze niż wino. Jeśli do deseru wypijemy wytrawne wino, nabierze ono kwaśnego posmaku. Wbrew pozorom, wina deserowe nadają się nie tylko do deserów, ale także do wyrazistych serów pleśniowych. Przede wszystkim wino deserowe łączy się z Roquefortem i Stiltonem. Słodkość wina łagodzi ostry smak sera.

Rodzaje win deserowych

Istnieje kilka sposobów, żeby osiągnąć wino o rozpływającej się na języku słodyczy. Jednak bez względu na metodę, wina deserowe są bardzo wymagające w produkcji.

Wina naturalnie słodkie

Aby w naturalny sposób osiągnąć zamierzony efekt, potrzeba szczepów winogron bardzo bogatych w cukry, które wymagają korzystnych warunków klimatycznych. Z tej przyczyny wina deserowe nie należą do najtańszych. Długo należy też czekać na zbiory. Zrywa się winogrona, które albo są bardzo dojrzałe albo wręcz przejrzałe. Świetnym wprowadzeniem jest charakterystyczny Chateau Fontaine Sauternes na bazie Semilliona.

Wermut

Wino aromatyzowane ziołami i przyprawami korzennymi. Może być dosładzane cukrem albo karmelem. Zawartość alkoholu to około 12–20%. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Wermut czyli piołun. Oryginalnie pity głównie dla zdrowia.

Wino słomkowe

Wino słomkowe, zwane też słonym albo rodzynkowym, produkuje się z winogron suszonych na słomianych matach. Suszenie gron doprowadza do koncentracji ich naturalnych cukrów, a także zatrzymuje utratę kwasowości. Białe winogrona leżakują na matach przez 2-3 miesiące. Popularne szczepy, z których wytwarza się wino słomkowe to Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, Muscat, Zweigelt, Chardonnay, Savagnin, Poulsard i Riesling.

Wino botrytyczne (pleśniowe)

Aby uzyskać słodki posmak w sposób naturalny wysokiej jakości winom deserowym pozwala się spleśnieć. Tak zwana szara albo szlachetna pleśń sprawia, że skórka winogrona staje się porowata i pozwala na odparowanie wody. Doprowadza to do koncentracji smaku i aromatu. Wina wytworzone w ten sposób są trudno dostępne i drogie. Za butelkę Trockenbeerenauslesen zapłacimy co najmniej 200 złotych, a często są to kwoty kilkukrotnie wyższe. Bardziej przyjazną dla budżetu, a nie mniej pyszną propozycję stanowi Hiedler Grüner Veltliner Beerenauslese z winnicy o 160 letnich tradycjach.

Wino lodowe

Równie rzadkie, a zatem równie kosztowne jest wino lodowe. Winogrona zostawia się na krzakach aż do pierwszych mrozów. Gdy temperatura spadnie minimum do -7°C, zamrożone winogrona zbiera się i bezzwłocznie tłoczy. Zamrożona woda w winogronach zostaje zatrzymana podczas tłoczenia w postaci lodu. Niewielka ilość soku, który da się wycisnąć to koncentrat o wysokiej zawartości cukru i aromatu. Jest to ryzykowne przedsięwzięcie, gdyż czasami temperatura nie spada do oczekiwanej wartości i winogrona idą na zmarnowanie. Takiego ryzyka podjęła się jednak austriacka winnica ze zniewalającym efektem w postaci HIEDLER Eiswein Weissburgunder.

Wina likierowe (wzmacniane)

Wreszcie są też wina likierowe, pozyskiwane poprzez przerwanie fermentacji słodkich winogron dzięki dodaniu alkoholu. W rezultacie są to wina bardzo mocne. Moszcz można także dosłodzić rodzynkami. Robi się tak jak w przypadku słynnych węgierskich win Tokaj Aszú. Także polska Winnica Miłosz skusiła się na wypróbowanie tej metody z rewelacyjnym skutkiem w postaci bursztynowego Pinot Blanc & Solaris Botritis.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj