Kulinarna podróż po grzańcach

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2137

Aromatyczne przyprawy i rozchodzące się po ciele przyjemne ciepło - trudno nie być zwolennikiem grzanego wina. Przygotuj się na nadchodzące chłody i dowiedz się, jak samodzielnie przyrządzić wyborny grzaniec.

Kiedy sięgnąć po grzane wino?

Domowy grzaniec to dobry pomysł nie tylko na długie zimowe wieczory. Sprawdzi się także po kąpieli w chłodnym morzu albo w deszczowy, jesienny dzień. Przy grzanym winie przyjemnie się również biwakuje.

Warto zrobić grzane wino zarówno dla siebie i swojego partnera po ciężkim dniu, jak i na powitanie przemarzniętych gości. Grzaniec ucieszy przyjaciół, którzy wpadli z niezobowiązującą wizytą, ale zrobi też furorę podczas zimowej imprezy, np. Sylwestra.

Przekonaj się, jak zrobić pysznego grzańca bez względu na porę roku.

Czy grzaniec pomaga na przeziębienie?

W sezonie jesienno-zimowym łatwo o przeziębienie. Czy za pomocą grzańca można go uniknąć?

Grzańca z wina i mocniejszego alkoholu przygotowywały nasze babcie jako domowy sposób na odporność. Dziś uznaje się, że grzane wino nie zastąpi leków, ale szybko Cię rozgrzeje, gdy wrócisz do domu przemoczony albo przemarznięty. Mimo że sam alkohol daje krótkotrwałe uczucie ciepła, to już użyte do niego przyprawy, w szczególności imbir, goździki, cynamon i ziele angielskie są cenione za swoje właściwości lecznicze, w tym antybakteryjne. Na pewno też domowy grzaniec jest o wiele przyjemniejszą kuracją od witamin w tabletkach!

Jaki alkohol najlepiej nadaje się do grzańca?

Najbardziej klasyczna wersja to grzaniec z czerwonego wina. Jednak wystarczy nieco zmienić dodatki, by równie dobrze smakowało grzane białe wino. Swoich zwolenników ma też grzane piwo, grzany cydr, grzany miód pitny, nalewka, grzane whisky, wódka albo rum. Co więcej, można swój rozgrzewający napój przygotować na bazie więcej niż jednego rodzaju alkoholu. Co powiecie na wytrawne wino czerwone, wzmocnione rumem albo białe wino z szotem amaretto? W Niemczech natomiast na bożonarodzeniowych jarmarkach popularne jest grzane wino wzmacniane alkoholem wiśniowym.

Czy grzaniec musi zawierać alkohol?

Sam proces podgrzewania nie eliminuje alkoholu z napoju. Z reguły w porcji grzańca znajduje się od 7 do 14,5 procent alkoholu. Dokładna ilość zależy od tego, jakiego rodzaju trunek zdecydujesz się użyć. Chociaż jego część może odparować podczas podgrzewania, ciepły alkohol lepiej się wchłania, dlatego efekty kilku pysznych kieliszków mogą Cię zaskoczyć. Osoby, które nie chcą lub nie powinny spożywać alkoholu, mogą jednak z powodzeniem sięgnąć po grzaniec bezalkoholowy. Przyrządza się go z bezalkoholowego wina czy piwa. Można też wypróbować podgrzewanie z przyprawami soku jabłkowego, pomarańczowego czy herbaty. Inną opcją jest gotowa do zalania herbata o smaku grzańca.

Jakie przyprawy korzenne pasują do grzańca?

Wyjątkowy smak grzańca to połączenie przypraw korzennych ze świeżością owoców, głównie cytrusowych.

Grzaniec często kojarzy się z Bożym Narodzeniem, dlatego wiele osób sięga po te same przyprawy, których używa się do piernika. Należy jednak uważać z gotowymi mieszankami przypraw do piernika, bo mogą zawierać proszek do pieczenia.

Do najczęstszych dodatków do tego ciepłego napoju należą: cynamon, kardamon, imbir, goździki oraz gałka muszkatołowa. Jeśli masz ochotę na pikantną końcówkę, która jeszcze bardziej podkreśla rozgrzewające właściwości grzanego wina, dodaj do swojego naparu odrobinę chili, ziele angielskie albo pieprz. Obok przypraw, swoje miejsce w rondelku powinny znaleźć cytrusy. Tradycyjny grzaniec będzie zawierał plasterek pomarańczy z wbitymi goździkami. Dobrym pomysłem są też suszone śliwki.

Na smak Twojego grzańca wpłynie również rodzaj użytego cukru albo miodu.

Z kolei grzaniec z białego wina łączy się z rozmarynem, wanilią i miętą cytrynową.

Jakie wino najbardziej pasuje do grzańca?

Nie ma większego znaczenia, jak słodkie będzie wino, którego użyjesz do zrobienia grzańca. Dobrym pomysłem jest wino półsłodkie, ale można też użyć wytrawnego i nieco je dosłodzić miodem czy cukrem. Natomiast w przypadku bardzo słodkiego wina konieczne może być dodanie nieco więcej cytrusów.

Dobry grzaniec powstanie z odmian o wyraźnie owocowym smaku, jak Tempranillo czy Cabernet Sauvignon, chociaż warto też wypróbować dymne, dębowe bukiety, np. beczkowego Merlota. Z kolei głębi dodadzą Twojemu grzańcowi wina z naturalnym korzennym smakiem, typu Malbec, Saperavi, Syrah.

Jak samodzielnie zrobić grzańca?

Domowy grzaniec jest bardzo prosty do samodzielnego zrobienia. Co więcej, przepis na grzane wino pozwala na liczne modyfikacje, w zależności od tego, co akurat masz pod ręką i jakie są Twoje upodobania.

Można go zrobić nawet w mikrofali, ale najwięcej smaku i aromatu będzie miał ten podgrzewany na wolnym ogniu. Przygotowując grzańca, należy pamiętać, żeby nie zagotować wina.

Rozgrzej się za pomocą 4 łatwych, sprawdzonych przepisów na domowego grzańca:

Tradycyjny grzaniec galicyjski

  1. 1 butelka MAUVE Tempranillo,
  2. goździki,
  3. laska cynamonu,
  4. gałka muszkatołowa,
  5. imbir - może być świeży albo sproszkowany,
  6. plasterki pomarańczy,
  7. miód (opcjonalnie).

Pomarańczę dokładnie umyj i sparz wrzątkiem. Wlej wino do garnuszka, dodaj plastry pomarańczy i po szczodrej szczypcie każdej przyprawy. Jeśli wolisz słodkie napoje, dodaj również łyżkę miodu. Podgrzewaj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aby nie doprowadzić do wrzenia. Grzaniec będzie gotowy po około 10 minutach. Podawaj od razu, najlepiej w kuflach albo szklankach z grubego szkła, które wyeksponują piękny kolor wina wraz z aromatycznymi dodatkami. Sprawdzą się także ceramiczne naczynia, przyozdobione pomarańczą.

Grzaniec w stylu francuskim

  1. 1 butelka BADAGONI Kindzmarauli red semi sweet,
  2. cynamon,
  3. parę gwiazdek anyżu,
  4. kilka goździków,
  5. niewielka pomarańcza, wentualnie pół szklanki soku pomarańczowego,
  6. pół cytryny,
  7. 2 łyżeczki cukru trzcinowego.

To grzane wino różni się od swojego hiszpańskiego odpowiednika słodszym, a jednocześnie bardziej cytrusowym smakiem. Kroki jego przygotowania są bardzo podobne do poprzedniego przepisu. Umyj i sparz pomarańczę oraz cytrynę, ukrój kilka plastrów, a z reszty wyciśnij sok. Dodaj przyprawy, wymieszaj z winem, a następnie podgrzewaj, nie doprowadzając do wrzenia przez kilkanaście minut.

Skandynawski Grzaniec dla tych, którzy mają ochotę na coś mocniejszego

  1. 1 butelka wina MONTE NEGRA Merlot,
  2. 2 szklanki soku pomarańczowego,
  3. 2 plasterki imbiru,
  4. 2 laski cynamonu,
  5. goździki,
  6. kardamon,
  7. miód albo cukier, najlepiej brązowy,
  8. 2 kieliszki wódki lub brandy,
  9. migdały i rodzynki.

Najpierw podgrzej przez około pół godziny sok pomarańczowy z przyprawami. Odcedź i wlej do garnka wraz z winem. Dodaj miód albo cukier, podgrzewaj przez około 10 minut. Na sam koniec dolej wódkę lub brandy. Na dno kubków wsyp po garści rodzynek i migdałów, a następnie zalej aromatycznym grzańcem i ciesz się wyjątkowym smakiem.

Grzane białe wino z kwiatem bzu

  1. 1 butelka białego wina półsłodkiego IL MAESTRO MUSCAT,
  2. szklanka syropu z kwiatów bzu,
  3. parę gwiazdek anyżu,
  4. 2 laski cynamonu,
  5. parę goździków,
  6. migdały,
  7. rodzynki,
  8. szot rumu (opcjonalnie).

Najpierw podgrzej sam syrop z przyprawami. Gdy już będzie gorący, dolej do garnka wino, dorzuć migdały i rodzynki. Gotuj na małym ogniu. Nie pozwól, żeby wino się zagotowało. Po ok. 10 minutach możesz dodać rumu i rozlać grzane wino do kubków. Mimo że zrobić grzańca nie jest trudno, czasami najprościej jest sięgnąć po mieszankę w rodzaju GRZANIEC GALICYJSKI KORZENNY & RED HOT CHILLI gotową od razu po podgrzaniu. Dostępny jest również szybki grzaniec bezalkoholowy. To rewelacyjne rozwiązanie zwłaszcza na wyjazd, gdy nie chcesz zabierać ze sobą walizki pełnej przypraw.

Pozostaje tylko zdecydować, jakiego grzańca wybrać!

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj