Zakochaj się w winach gruzińskich.

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 351

Odkryj, na czym polega wyjątkowość win gruzińskich

Kraina niekończących się toastów, Gruzja, to raj dla miłośników wina.

Według najnowszych odkryć to właśnie tutaj 6000 lat p.n.e. mogło narodzić się wino. Językoznawcy uważają też za prawdopodobne, że słowo „wino” pochodzi od gruzińskiego „gvino”.

Nic dziwnego więc, że Gruzini są niezwykle dumni ze swoich winorośli.

Przekonaj się, jak obecnie wygląda lokalna produkcja wina i zakochaj się w niepowtarzalnym charakterze gruzińskich trunków.

Kultura wina w Gruzji.

Mówi się, że Gruzini żyją dla wina. Ten „napój życia” występuje tu nie tylko na niemal każdym stole, zarówno w świąteczne, jak i zwykłe dni. Symbol winorośli obecny jest na drzwiach domów, a nawet na nagrobkach.

Chyba każdy słyszał też o kulturze wznoszenia długich, kwiecistych toastów.

Może i Was zainspirują gruzińskie wina?

Co wyróżnia wina gruzińskie?

Wina gruzińskie stanowią wyjątek pod wieloma względami.

Po pierwsze, to propozycja dla tych, którzy nie przepadają za winami wytrawnymi. Chociaż zwykle uważa się, że wina wytrawne są lepszej jakości, w Gruzji te zasady nie obowiązują. Gruzini chętnie produkują półwytrawnepółsłodkie trunki, które niejednokrotnie zdobywają najwyższe oceny w międzynarodowych konkursach, wygrywając nawet z kilkukrotnie droższymi produktami z Francji albo Włoch.

Przede wszystkim jednak o wyjątkowości szczepów gruzińskich świadczy fakt, że nie występują one nigdzie indziej. W wielu winnicach metody uprawy i wytwarzania wina nie zmieniły się od setek lat. Tym samym to też wymarzona destynacja dla koneserów ekologicznego wina.

Do dziś można się spotkać z fermentacją przy użyciu glinianych amfor zakopanych w ziemi na parę miesięcy. Ta technika została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Popularne szczepy gruzińskie.

Wina w Gruzji biorą swoje nazwy od regionu, w którym zostały wyprodukowane. Dlatego zarówno białe, jak i czerwone wino może występować pod taką samą nazwą.

Wina gruzińskie często powstają w wyniku kupażu lokalnych szczepów.

Do najbardziej popularnych należą:

Saperavi - czerwone wytrawne, Alazani – białe i czerwone półsłodkie, Pirosmani – białe i czerwone półwytrawne.

Polecane wina gruzińskie.

Romans z winami gruzińskimi warto rozpocząć od win Badagoni. Jedne z najlepszych win w Gruzji powstają w rejonie Kakheti, z poszanowaniem tradycji, ale przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

Wina Badagoni są komponowane głównie przez Dr. Lanati, zdobywcę tzw. Oskara wśród win, uznawanego za jednego z pięciu najlepszych winoznawców na świecie.

Najlepsze białe wina gruzińskie.

BADAGONI Pirosmani to półwytrawne wino o owocowym, świeżym smaku i aromacie. W delikatnym bukiecie odnajdziemy nuty jabłek, gruszek i białych porzeczek. Harmonijnie aksamitna słodycz owoców łączy się z deserami lub serami pleśniowymi.

Z kolei BADAGONI Alazani Valley to półsłodki trunek o aksamitnym, delikatnie miodowym smaku i uwodzicielskim zapachu dzikich kwiatów. Idealne jako aperitif, do owocowych deserów, biszkopta albo serów pleśniowych.

Najlepsze czerwone wina gruzińskie.

Doskonałe wino na lato to BADAGONI Alazani Valley. Aksamitnie słodki trunek o świeżym wiśniowym zapachu harmonizuje z bukietem przywodzącym na myśl owoce leśne. Wino jest bardzo uniwersalne, zwłaszcza wśród półsłodkich trunków. Nadaje się do picia jako aperitif, do musów i lodów, ale współgra także z delikatnym mięsem.

Natomiast BADAGONI Saperavi to wytrawne wino o intensywnym aromacie dojrzałych, czerwonych jagód, czereśni oraz śliwek. Ciepły, pełny bukiet z intrygującymi taninami i pikantnymi tonami to prawdziwie gruzińskie doświadczenie. W posmaku przyjemnie zaskakują nuty białego pieprzu i jałowca. Wino podaj z dziczyzną lub dojrzewającymi serami.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj