Włoskie wina. Dowiedz się, jakie są najlepsze.

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 15619

Włochy to największy producent wina na świecie. Zróżnicowanie terenu i warunków klimatycznych sprawia, że powstające tu wina zadowolą każde podniebienie. Od jakich szczepów i regionów najlepiej zacząć swoją przygodę z włoskimi winami?

Jak rozpoznać jakość włoskiego wina?

Włoskie wina dzielą się na cztery kategorie. System ma na celu ochronę lokalnych winogron, tradycyjnych receptur i historycznych regionów produkcji. O ich przyporządkowaniu decydują takie cechy jak: strefy i warunki uprawy; rodzaj szczepów dozwolonych do produkcji danej kategorii wina oraz czas dojrzewania. DOCG – wina najwyższej jakości. DOC/DOP – wina z apelacji o gwarantowanej jakości. IGT – musi zawierać przynajmniej 85% winogron z obszarów, od których pochodzi nazwa wina. Vini da tavola – wina stołowe.

Fenomen supertoskanów

Chociaż apelacja to zwykle znak jakości wina, wiele najwybitniejszych win znajdziemy poza regulacjami DOC i DOCG. Wina, które zdecydowały się zrezygnować z certyfikatu apelacji na rzecz większej twórczej swobody nazywane są supertoskanami. Powstają głównie z Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Merlota.

Niejednokrotnie stanowią wyjątkowe kupaże. Mimo że klasyfikacja jakości wina została zaprojektowana w celu ochrony tradycyjnych szczepów i praktyk, często w rezultacie zatrzymywała postęp. Wielu wytwórców doskonałych win zbuntowało się więc przeciwko przestarzałym regulacjom i zarejestrowało swoje najlepsze wyroby jako zaledwie IGT.

Terminy, które warto znać, by wybrać idealne włoskie wino

Oprócz klasyfikacji i szczepu, na etykiecie możemy też znaleźć inne terminy, które pomogą nam w wyborze najlepszego wina.

  • Riserva – oznacza wino, które przez co najmniej 2 lata dojrzewa w beczkach lub metalowych kontenerach. Często do starzenia rezerwuje się wina ze szczególnie udanych roczników.
  • Superiore – wina o wysokiej zawartości alkoholu. Muszą również spełniać określone warunki dotyczące terenu i metod produkcji.
  • Classico – produkowane według tradycyjnych receptur z winogron z obszarów produkcji sięgających nawet starożytności.

Jak czytać włoskie etykiety?

Wystarczy kilka szczegółów, żeby wywnioskować całkiem sporo o danym winie. Przykładowo nie trzeba się znać na rocznikach, by założyć, że wino z podanym rokiem produkcji z reguły jest lepszej jakości od kupażów. Słabsze winogrona miesza się ze zbiorami z kilku sezonów, ale te wyjątkowo udane występują solo. Także procent alkoholu i cukru często wskazuje na jakość wina. Z reguły im mocniejsze wino, tym lepsze.

Odwrotnie z kolei jest z zawartością cukru: im go mniej, tym wyższej jakości trunek, jako że dosładza się raczej wina, których smak trzeba nieco poprawić. Aby rozpoznać rodzaj wina, dobrze jest znać kilka włoskich słówek:

Najsłynniejsze regiony włoskie i ich najlepsze wina

We Włoszech wina robi się z aż 600 różnych szczepów winogron. Najbardziej urodzajne są alpejski Piemont i Toskania. W samym tylko Piemoncie można naliczyć ponad 60 apelacji, wśród nich doskonałe czerwone Barolo i Barbaresco, wytwarzane ze szczepu Nebbiolo. Winogrona tego szczepu dobrze się starzeją i dają wino o rozbudowanym bukiecie. Można tutaj znaleźć również soczyste, owocowe Barbera albo białego Muskata o kuszących kwiatowych nutach.

Najrozleglejszym regionem winiarskim we Włoszech jest Wenecja Euganejska, czyli Veneto. Pasmo Alp tworzy naturalną barierę przed chłodnymi deszczami z północy, co pozwala uprawiać białe Soave o bogatym owocowo-korzennym bukiecie. Do popularnych białych szczepów należy też łagodna w smaku Trebbiano. Oprócz typowo włoskich odmian, można tu znaleźć szczepy międzynarodowe jak Pinot Grigo oraz Merlot. Veneto słynie jednak najbardziej z Prosecco.

Musujące cytrusowo-jabłkowe wino z powodzeniem może konkurować z szampanem. Oprócz tego regionu i Friuli-Venezia, Prosecco nie może być wytwarzane nigdzie indziej na świecie. Natomiast Emilia-Romania ceniona jest za proste czerwone wina pasujące do dań kuchni włoskiej jak Sangiovese. Wśród win z Toskanii do najważniejszych należy Chianti.

Ulubione wino Włochów wytwarza się z winorośli Sangiovese, która musi stanowić co najmniej 80% produktu. Do najbardziej polecanych apelacji należą Chianti Classico i Brunello di Montalcino. Miłośnicy klasyki powinni spróbować Villa Puccini Chianti Riserva DOCG. Bogaty bukiet z owocowymi, fiołkowymi i dębowymi nutami pozwoli Ci zrozumieć dlaczego Chianti to jedno z najczęściej wybieranych win we Włoszech. Południu Włoszech z kolei zawdzięczamy lubiane w Polsce owocowe Primitivo, komponujące się z daniami z czerwonych mięs. Pochodzi ono z Apulii, zwanej też Puglią, gdzie uprawia się także białe i różowe wina. Od jakiego wina zaczniesz swoją kulinarną podróż?

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj