Wino z suszonych owoców – alternatywa na zimę

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 250

Wino z suszonych owoców – alternatywa na zimę

Zimą nie mamy do dyspozycji świeżych owoców. Alternatywą dla nich są owoce suszone. One również nadają się do zrobienia pysznego wina. Jak zrobić wino z suszonych owoców i jakie owoce wybrać? Jeśli jednak interesuje Cię oszczędność czasu i szukasz gotowego produktu, zapoznaj się z naszymi ciekawymi propozycjami, które znajdziesz w ostatnim akapicie.

Przepis na wino z suszonych owoców

Wino z suszonych owoców jest bardzo łatwe do zrobienia. Na 5 litrów wina należy wziąć kilogram suszonych owoców, kilogram cukru rozpuszczonego w litrze wody, a także drożdże winne, kwasek cytrynowy oraz pożywkę. Suszone owoce można kupić w każdym sklepie lub ususzyć samemu w domu. W sklepach ze sprzętem AGD można kupić suszarki do grzybów i owoców, dzięki którym możemy mieć własny, zdrowy owocowy susz.

Jak przygotować suszone owoce do wina?

Najlepiej fermentować suszone owoce w miazdze. To znaczy, że najpierw należy sparzyć je wrzątkiem, pokroić na drobno i przełożyć do baniaka czy słoja, w którym chcemy robić wino. Następnie znów trzeba zalać je litrem wrzątku, a po wystygnięciu wody dodać wcześniej przygotowane drożdże wraz z pożywką. Po upływie 2-3 dób należy odcedzić płyn, dodać cukier i uzupełnić baniak wodą. Kolejne kroki są już takie same jak przy robieniu domowego wina z jakichkolwiek świeżych owoców.

Jakie owoce wybrać na wino?

Wino można robić z każdego rodzaju suszonych owoców. Jedyną przeszkodą może być zasobność naszego portfela i wyobraźnia. Do najtańszych owoców należą daktyle i rodzynki. Nieco tylko więcej kosztują suszone morele, jabłka, papaje, banany czy ananasy. Najdroższe zaś są te owoce, które w naszym kraju są zupełnie pospolite, czyli truskawki, śliwki czy żurawina. W sklepach można znaleźć również suszone owoce głogu lub jarzębiny. To już wybór dla lubiących oryginalność.

Rodzaje wina z suszonych owoców

Najszybciej będzie fermentowało wino z suszonych daktyli. Czasem od nastawienia do butelkowania nie minie nawet miesiąc, jednak wino daktylowe wymaga nieco więcej cierpliwości. Jeśli jeszcze kupimy daktyle w supermarkecie, na wagę, to wino to będzie w dodatku najtańsze. Dobrze udaje się również wino z suszonych bananów, ale jego zapach, zwłaszcza na początku może uprzykrzyć życie wrażliwym na zapachy. Oczywiście rodzajów win z suszonych owoców jest całe mnóstwo. Popularne jest wino z suszonych śliwek, rodzynek, wino z suszonych owoców dzikiej róży czy wino z suszonego głogu. Suszone owoce mogą być także idealnym dodatkiem do wina z ryżu. W sieci można znaleźć wiele przepisów na wino z ryżu i suszonych śliwek czy wino z ryżu i rodzynek. Każde wino ma swój niepowtarzalny smak i warto ich spróbować.

Na co uważać robiąc wino z suszonych owoców?

Chcąc zrobić wino z suszonych owoców, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że owoce trzeba przepłukać wrzątkiem bardzo dokładnie. Owoce kupowane w marketach na wagę mogą zawierać zanieczyszczenia, takie jak wosk, który może wytworzyć później na powierzchni wina plamy tłuszczu. Ponadto, jeśli owoce zostaną źle przygotowane, łatwiej mogą się zepsuć i są bardziej podatne na ataki drożdży kożuchujących. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie wyparzenie owoców. Pamiętajmy też, że suszone owoce ze sklepów są konserwowane poprzez siarkowanie dla zabezpieczenia przed zepsuciem.

Wino jest mdłe – co zrobić?

To, że wino owocowe jest nieco mdłe, jest normalne. Dlatego właśnie dodaje się do niego kwasek cytrynowy lub sok z cytryny, by wyrównać jego smak. Kwas cytrynowy znajdziemy w składzie na etykietach każdego napoju, nie tylko alkoholowego. Ilość kwasku lub soku zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań smakowych. Kwasek lub sok należy dodawać powoli, małymi porcjami do wina, mieszając je poprzez delikatne potrząsanie baniakiem czy innym naczyniem, w którym robimy wino. A co, jeśli szukasz gotowego wina owocowego? Jeśli tak, zwróć uwagę na: 

  • MONTE SANTI pomegranate prosto z Włoch z cudownym owocowym aromatem o aksamitno-kremowym smaku. Połącz je z deserem lub potraktuj jako pyszny deser.
  • Legendarną sangrię z Hiszpanii.SANGRA DE ALLEGRA zachwyci Cię aromatem cytrusów, czerwonych owoców i migdałów. Skosztuj je podczas spotkania z przyjaciółmi czy do lekkich przekąsek.
  • Wino aroniowe z Polski, czyli klasyczne ARONICA DRY. Idealnie uzupełni dania mięsne (grillowane) i pieczone czerwone mięso. A także jako dodatek do wędlin i pikantnych serów.
POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj