Wino pomarańczowe – ekscytujący trend

list Kategoria: Parę słów o winie Opublikowano: comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 2617
Wino pomarańczowe – ekscytujący trend

Chociaż o winach pomarańczowych głośno zrobiło się niedawno, to ich korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. W związku z tym to trunek zarówno dla tych, którzy lubią eksperymentować z nowymi smakami, jak i koneserów zainteresowanych tradycyjnymi technikami wytwarzania wina. Przekonaj się, czym Cię może zaskoczyć wino pomarańczowe.

Co to jest wino pomarańczowe?

Wino pomarańczowe przygotowuje się z białych winogron. Jednak w odróżnieniu od klasycznych białych win, skórki i szypułki pozostawia się na czas fermentacji. Ich maceracja trwa od kilku tygodni nawet do roku. Skórki te zawierają barwniki, fenole i taniny, charakterystyczne dla win czerwonych. Taki proces wpływa nie tylko na barwę wina, ale także jego zapach i smak. Wina pomarańczowe są cięższe od ich białych odpowiedników, o pełnym smaku i wyczuwalnych taninach. Co więcej, tego typu wina wypuszcza się dopiero po 5-7 latach od daty produkcji. Wino pomarańczowe pochodzi z Gruzji, gdzie nazywa się je winem bursztynowym. Kilkaset lat temu słoweńscy i włoscy winiarze odkryli tę antyczną technikę i rozpoczęli produkcję win bursztynowych także u siebie. Dziś ta metoda rozprzestrzeniła się także na Chorwację, Austrię, Niemcy, a nawet Kalifornię, RPAAustralię i Nową Zelandię. Wina pomarańczowe można znaleźć w pełnej palecie od złotawych żółci aż po rdzawe brązy. Nazwa "wino pomarańczowe" pojawiła się dopiero w 2004 za sprawą importera z Wielkiej Brytanii, Davida A. Harveya.

Jak smakuje wino pomarańczowe?

Metoda pozostawiania skórek w winie podczas fermentacji sprawia, że nabiera ono intensywnych aromatów naparu herbacianego, ziół, a nawet rosołu. Często też wpadają w słodsze nuty: kandyzowanych owoców, skórki pomarańczy, miodu czy orzechów. Tym samym porównuje się je do świątecznego kompotu z suszu lub syropu z pigwy. Co ciekawsze bukiety mogą zaskoczyć smakiem jackfruita albo zakwasu. Ich taniczność oznacza, że wywołują uczucie ściągania w ustach.

Z czym pić wina pomarańczowe?

Wino pomarańczowe to udany towarzysz wielu dań, zarówno wytrawnych, jak i tych na słodko. Co więcej, sprawdzi się w sytuacjach, co do których zwykle trudno dobrać wino, jak curry, sushi, a nawet kimchi. Ale nie tylko egzotyczne dania idą w parze z bursztynowymi winami. Swojskie wędliny to dobre połączenie ze spokojnymi pomarańczowymi winami, zwłaszcza w wydaniu austriackim lub niemieckim. Szczególną uwagę zwróć na wina na bazie Pinot Blanc oraz Grünera Veltlinera. Z kolei dania włoskie idą w parze z tamtejszymi winami o wyraźnie zaznaczonej kwasowości. Wina pomarańczowe z Toskanii czy regionu Emilia-Romagna są nieco cięższe, dlatego mogą konkurować bez przeszkód z makaronami w serowych, kremowych sosach. Jeśli wolisz sos pomidorowy, wybierz raczej bardziej kwasowe wina z Friuli. To też odpowiednie tło dla rozgrzewających jesiennych gulaszy. Kolejną kategorią są owoce morza. Lżejsze, sycylijskie cataratto o słonawej nucie podaj z ostrygami. Również dojrzałe sery mogą odnaleźć się w zestawieniu z długo macerowanym pomarańczowym winem. Sery pleśniowe natomiast wolą delikatniejsze szczepy jak Fiano albo Grenache Blanc. Z deserów najlepiej postawić na ciasto marchewkowe.

Polecane wino pomarańczowe

Półwytrawne WINNICA MIŁOSZ Orange to kupaż z okolic Zielonej Góry. Dzięki ciekawemu połączeniu szczepów Pinot Blanc, Traminer, Mueller-thurgau i Muscaris otrzymaliśmy wino mocne, aromatyczne, a jednocześnie przyjemnie rześkie. Maceracja gron ze skórkami trwała 3 tygodnie. W rezultacie w bukiecie natrafimy na grejpfruta, różę i sosnę, a nawet słony posmak. Wyraźne taniny i delikatna kwasowość dopełniają całości. To wino łatwe do picia, idealne wprowadzenie do bogatego świata win pomarańczowych.

Komentarze

Obecnie nie ma żadnych komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Witryna przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 18 lat.

Czy masz ukończone 18 lat i oświadczasz, że jesteś pełnoletni?

×