Wino o wielu nazwach i wielu twarzach - Pinot Gris

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 128

Białe wino eksportowane z Włoch na cały świat. Do jego największych miłośników należą Amerykanie, Anglicy, Chińczycy i Japończycy. Coraz większe grono fanów zdobywa także w Polsce. Za co kochamy Pinot Grigio?

Skąd pochodzi Pinot Grigio?

Do najbardziej znanych nazw należą Pinot Gris i Pinot Grigio, ale można też się spotkać z określeniem Sivi Pinot albo Grauburgunder. W rzeczywistości to ten sam szczep, uprawiany w różnych zakątkach Europy. Chociaż pochodzi z Alzacji we Francji, największą karierę zrobiło we Włoszech, szczególnie w regionie Friuli- Wenecji Julijskiej.

Nazwa z francuskiego oznacza szarą szyszkę ze względu na kształt gron oraz ciemny jak na białe grona kolor owoców.

Jak smakuje wino Pinot Grigio?

To jeden z tych szczepów, którego smak bardzo zależy od terenu pochodzenia. Jego znakiem firmowym jest niska kwasowość i subtelny aromat brzoskwiń, pomarańczy oraz owoców tropikalnych, w szczególności ananasa i mango. Może także rozwijać nuty jabłek, cytrusów, przypraw korzennych, miodu czy migdałów.

W wersji alzackiej dochodzą do tego nuty kwiatowe i potencjał leżakowania. Natomiast włoskie Pinot Grigio z zasady są bardzo delikatne, jabłkowo-cytrusowe, idealne na aperitif.

Z czym podawać wino Pinot Grigio?

W przypadku tej odmiany doskonale sprawdza się klucz geograficzny. Nie można więc źle trafić, jeśli połączymy je z klasycznymi daniami kuchni włoskiej: risotto, makaronami, pancettą czy bruschettą.

Zwykle kojarzone jest z lekkimi, prostymi daniami typu rybne przekąski, sałatki z owocami morza czy białe mięso.

Jednak intensywniejsze Pinot Gris zaskakująco dobrze odnajduje się skomponowane z czerwonym mięsem, a nawet sushi.

W wersji wegetariańskiej odnajdzie się w sąsiedztwie makaronu z pesto czy tarty ze szpinakiem albo porami.

Może być również przyjemnym orzeźwieniem do klasycznej deski serów, a także pite zupełnie bez dodatków.

Ważne jest nie tylko do czego podać Pinot Grigio, ale i w czym. Latem warto zaserwować je w schłodzonym kieliszku.

Jakiego francuskiego Pinot Gris warto spróbować?

Charakterystyczne dla alzackiego stylu Pinot Gris CAVE DE TURCKHEIM Tradition Pinot Gris to idealne wprowadzenie w świat francuskich win tego szczepu. Półwytrawne białe wino zaskakuje bogactwem bukietu. Znajdziemy w nim nuty miodowo-owocowe, lecz także kremowe aromaty masła, śmietany, a nawet dymu. W smaku orzeźwiające, zrównoważone i delikatnie kwasowate. Przyjemności dopełnia długi finisz.

Jakie włoskie Pinot Grigio wybrać?

Wśród białych win włoskich na szczególną uwagę zasługuje LA JARA Pinot Grigio Delle Venezie. To wysokiej jakości wino pochodzi z ekologicznej winnicy słynnej przede wszystkim z mistrzowskich Prosecco.

Jednak również tutejsze Pinot Grigio to prawdziwe arcydzieło sztuki winiarskiej. Lekki, rześki trunek o niezwykle intensywnym owocowym aromacie zachwyci nie tylko wegan i tych, którzy szukają organicznych produktów. W bukiecie wybija się bardzo dojrzała gruszka. Świetny pomysł na prezent, chociaż może być Ci ciężko oprzeć się pokusie, by samemu go nie spróbować!

Niezwykle ciekawą propozycją jest także MELORA DI SOTTO Pinot Grigio. Wyjątkowość tego wina leży w jego pochodzeniu. Chociaż Pinot Grigio jest uprawiane najczęściej w północnych Włoszech, to właśnie ta sycylijska marka dostarczy Ci godnych delektowania się wrażeń.

Zniuansowany bukiet łączy w sobie intensywnie owocową świeżość i zmysłowe kwiatowe aromaty. Żywe na podniebieniu, soczyste wino stanowi upragnione latem orzeźwienie.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj