Wino na cały rok - Riesling

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1013

Jeśli lubisz białe wino, to zainteresuje Cię biały szczep, który jest na tyle istotny, że ma na nawet swój dzień w kalendarzu. 13 marca obchodzimy międzynarodowy dzień Rieslinga. Dowiedz się, co tak niezwykłego ma w sobie trunek z tych winogron i jakie wino Riesling wybrać, by celebrować jego urodziny.

Skąd się wziął uwielbiany na całym świecie Riesling?

Riesling powstał w dolinie Renu w Niemczech w efekcie naturalnego skrzyżowania szczepu Gouais Blanc z Traminerem i dziką winoroślą. Trunkami z tej odmiany winorośli można się było raczyć już od XV wieku. Ze względu na swój wyborny smak i aromaty ten rodzaj wina szybko zdobył sobie uznanie i dotarł do najdalszych zakątków świata.

Chociaż najwięcej Rieslinga uprawia się w kraju jego pochodzenia, to święci on również triumfy we francuskiej Alzacji i Austrii. Najwyżej ceni się uprawy szczepu Riesling z miejsc o chłodniejszym klimacie.

Charakterystyka szczepu Riesling

Wina z odmiany Riesling dają trunki o wysokiej kwasowości. Charakterystyczny rześki smak spowodowany jest właśnie tą jego cechą.

Na jego bukiet zdecydowanie wpływa kraj pochodzenia, ponieważ winogrona wyróżniają się wyraźną ekspresją terroir. Cechą wspólną jest orzeźwiająca baza i słodkie nuty w finiszu. Nawet wytrawne wino tego szczepu skrywa w sobie subtelną słodycz za sprawą późnych zbiorów - winogrona szczepu Riesling mogą być zbierane nawet w późnej jesieni, co pozwala owocom wyciągnąć ze słońca i z gleby to, co najlepsze.

Riesling jest wyjątkowo aromatycznym gatunkiem winorośli. Świeże owocowe nuty niekoniecznie muszą oznaczać cytrusy. Do aromatów Rieslinga zaliczamy również nuty brzoskwini, zielonych jabłek czy owoców tropikalnych. Młode wino tego szczepu często ma wyraźne nuty śliwki czy truskawki. W bukiecie Rieslinga często spotykane są także wonie białych kwiatów oraz rześkie akcenty świeżo ściętej trawy.

Przy całym bogactwie gron Rieslinga nie ma potrzeby mieszać ich z innymi szczepami, dlatego to często wina jednoodmianowe.

Dobra wiadomość jest taka, że to wymagająca w uprawie odmiana, a zatem to najczęściej wina jakościowe. W latach pięćdziesiątych zapanowała taka moda na wina Riesling, że jego ceny potrafiły przewyższać nawet szampana.

Niemiecki Riesling

Przed wojną niemiecki Riesling był ceniony znacznie wyżej niż dzisiejsze najchętniej wybierane białe wino: Chardonnay i Sauvignon Blanc. Na jakiś czas zapomniany, dziś Riesling cieszy się znów należnym mu miejscem na piedestale jako niezastąpiony biały szczep.

Typowego niemieckiego Rieslinga rozpoznamy po niskiej zawartości alkoholu i wyrafinowanej delikatności. Nie do pomylenia jest także jego wysoka mineralność i wyraźna kwasowość.

Doskonałym przykładem takiego alkoholu jest JOHANN BRUNNER MOSEL RIESLING. Subtelne aromaty cytrusowe mieszają się tu ze świeżymi jabłkami. Charakteryzuje się harmonijnym smakiem, który doskonale zestawia kwaśniejsze akcenty z łagodną słodyczą dojrzałych winogron.

Polecany Riesling francuski

Wina jakościowe Riesling mogą długo leżakować. Chociaż białe wina zwykle najlepiej smakują, gdy są świeże, alzacki Riesling może czekać na specjalną okazję nawet 10 lat. Wysoka mineralność francuskiego Rieslinga daje szorstki smak, który sprawdza się doskonale jako aperitif.

Rekomendowany przez Makłowicza LOUIS HAULLER Riesling Cuvee Prestige łączy w sobie tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Rezultatem jest ekologiczne wino, o bogatym bukiecie i świeżym smaku. Alzackie wino z apelacji to gwarancja wysokiej jakości.

Polecany Riesling z Austrii

Do najwyżej cenionego Rieslinga zaliczają się wina tego gatunku z Austrii. Riesling to druga najpopularniejsza odmiana tutejszych win. Austriacki Riesling jest gęsty, o pełnym ciele i zdecydowanym charakterze. Służy do produkcji win wytrawnych. Wyróżnia je długa końcówka o subtelnym posmaku białego pieprzu i wysoka zawartość alkoholu.

Wśród nich nie można nie spróbować WEINGUT FRANK Riesling. Chociaż to wino mocne, zaskakująco łatwo się je pije. Bogaty bukiet subtelnie balansuje mineralne i ziołowe nuty, choć na pierwszy plan wysuwają się aromaty owocowe. Rozlewa się na podniebieniu rozkoszną soczystością, która zachwyca od pierwszego łyku aż po długi finisz. Nic dziwnego, że ten trunek zyskał uznanie recenzentów na całym świecie.

Z czym podawać Rieslinga?

Obfitość aromatów w winach Riesling sprawia, że można je dopasować nawet do tych specjałów, do których zwykle trudno znaleźć wino. Doskonałym przykładem są dania z kapusty, a także pikantne potrawy orientalne. Niestraszne mu nawet curry czy sos sojowy. Co równie zadziwiające, Riesling odnajdzie sie sparowany z mięsami zwykle zarezerwowanymi dla win czerwonych jak kaczka, wieprzowina, a nawet boczek.

Jednak również tradycyjne duety idealnie się tu sprawdzą. Jak każde białe wino, Riesling z rybami i owocami morza to niezawodne połączenie. Wegetarianom posmakuje połączenie Rieslinga ze szparagami oraz pieczonymi warzywami, szczególnie bakłażanem i czerwoną papryką. Z kolei słodki Riesling świetnie smakuje w towarzystwie ciast owocowych, Riesling jako aperitif zyska na towarzystwie delikatnych, kremowych serów.

Natomiast kierując się kluczem geograficznym, Rieslinga możesz zaserwować do drobiu. W Alzacji klasycznym daniem jest potrawka z kurczaka przyrządzona właśnie z dodatkiem wina Riesling.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj