Wino ekologiczne

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 302

Na półkach w sklepach pojawia się coraz więcej „zielonych” win, ale czym się właściwie różnią wina organiczne, wegańskie, czy biodynamiczne?

Wina ekologiczne, czyli jakie?

Wina ekologiczne to bardzo szeroka kategoria. Mogą się pod nią kryć wina organiczne, biodynamiczne, ze zrównoważonych upraw, wegańskie… W dodatku regulacje różnią się w zależności od kraju pochodzenia wina. Na szczęście są też niezależne organizacje przyznające certyfikaty i testujące warunki uprawy.

Jakie wymogi muszą spełnić wina organiczne?

Nawet w tej podkategorii rozróżnić można dwa rodzaje certyfikatów. Mimo że brzmią niemal identycznie, okazuje się, że wina z organicznych upraw i wina organiczne to nie to samo. Do win z organicznych upraw używa się co prawda winogron organicznych, ale już metody winifikacji nie są regulowane. Wina te mogą więc zawierać znaczące ilości siarczynów, wykorzystywać produkty pochodzenia odzwierzęcego do klarowania i być na bazie drożdży komercyjnych.

Natomiast wina organiczne muszą spełniać warunki dotyczące zarówno organicznych składników, jak i metod winifikacji. Do najważniejszych zaleceń należą: ograniczenie zawartości siarczynów, promowanie polikultury, czyli ekosystemu wspierającego bioróżnorodność, dbanie o zdrową glebę, roślinne i mineralne środki ochrony roślin zamiast syntetycznych.

Jakie wymogi muszą spełnić wina biodynamiczne?

Uprawy biodynamiczne idą o krok dalej. Przestrzegają wszystkich zaleceń dotyczących winiarstwa organicznego, a dodatkowo wytwarzają wino w zgodzie z rytmem natury, dostrajając się nawet do faz księżyca. Kompost powinien pochodzić z tego samego gospodarstwa, a zamiast nawozu stosuje się homeopatyczne preparaty biodynamiczne z lokalnych ziół. Niemal całkowicie rezygnuje się też z siarczynów, a także unika się drożdży komercyjnych.

Białe wino ekologiczne.

Węgierskie wytrawne Malatinszky Signature Chardonnay to wino lekko mętne, ponieważ niefiltrowane. Aromaty jabłek, zielonych śliwek oraz mięty tworzą orzeźwiający trunek o zdecydowanym charakterze i strukturze.

Z kolei włoskie Ziobaffa Toscana V Biologico Pinot Grigio to również wytrawne wino o świeżym owocowym smaku. W bukiecie odnajdziemy jabłko i gruszkę, jak również nuty kwiatowe. Polecane jako aperitif, do lekkich dań, zwłaszcza na bazie ryb i owoców morza, drobiu, makaronów w sosach śmietanowych i miękkich serów.

Czerwone wino ekologiczne.

Miłośnicy czerwonych trunków ekologicznych pokochają wytrawne Callisto Bio Merlot. Propozycja z Doliny Róż zachwyca skoncentrowanym aromatem dojrzałych czerwonych owoców, przypraw i dębu. Wino ma bogaty bukiet, z zaokrąglonymi taninami, soczystością i długim finiszem. Wino to dojrzewa w beczkach z francuskiego dębu przez 8 miesięcy. Komponuje się z czerwonymi mięsami, makaronami, gorącymi przystawkami i kurczakiem.

Musujące wino ekologiczne.

Wśród win ekologicznych wyróżnia się La Jara Frizzante Bianco Special Cuvée. Kompozycja różnych odmian organicznych białych winogron uwodzi cytrusowymi, świeżymi nutami. Dobrze skomponowane wino półwytrawne o delikatnych bąbelkach to doskonała propozycja na letnie upały.

Dla tych, którzy wolą zdecydowane, długo utrzymujące się bąbelki, ta sama winnica przygotowała La Jara Prosecco Spumante Extra Dry. Polecane przez Makłowicza wino musujące oferuje skuteczne orzeźwienie z jabłkowym posmakiem.

Polskie wina ekologiczne.

Także wśród polskich win można znaleźć takie, które przestrzegają zaleceń upraw ekologicznych. Co więcej, kupując od lokalnych dostawców, zmniejszasz swój ślad węglowy, więc to jeszcze lepsze rozwiązanie dla środowiska.

Godne polecenia są wina z aronii w dwóch wersjach: wytrawnej i półsłodkiej. Aronica Dry wyróżnia się wyjątkowym bukietem o lekko kwasowej nucie. Komponuje się z czerwonym mięsem, zwłaszcza z grilla. Sprawdzi się także jako towarzysz wędlin i pikantnych serów. Słodsza wersja z kolei, Aronica Semi Sweet, zagra z deserami, oraz do lekkich przekąsek.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj