Wino do gotowania

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 3895

Wiele potraw może skorzystać na dodaniu do nich w odpowiednim czasie wina. Jakie wino wzbogaci smak naszych potraw i kiedy należy je dolać?

Ogólne zasady doboru wina do gotowania

Przede wszystkim wino do doprawienia obiadu powinno być dobrej jakości. Używając wina utlenionego lub o płaskim smaku, ryzykujemy zepsucie całej potrawy. Białe mięso typu drób, cielęcina czy ryba przyrządź z dodatkiem białego wina. Do czerwonego mięsa jak wołowina albo wieprzowina pasuje raczej wino czerwone. Następnie oceń zawartość tłuszczu w przygotowywanym daniu. Cięższe potrawy z dużą ilością przypraw domagają się wyrazistego, aromatycznego wina, typu Gewürztraminer, Chardonnay, zwłaszcza z beczki albo Shiraz.

Natomiast delikatne wina jak Viognier mogą być z powodzeniem zastosowane do dressingów, lekkich sosów i dietetycznych lub wegetariańskich dań. Wino użyte do gotowania powinno być też tym samym, które podamy do posiłku.

Kiedy dolać wino do potrawy?

Wszystko zależy od tego, co gotujemy. Jeśli wino chcemy wykorzystać do przyrządzenia sosu, wlewamy je jako pierwsze. Dopiero gdy się zredukuje możemy dodać inne płyny, na przykład śmietanę czy bulion. Inaczej ma się sprawa w przypadku warzyw.

Alkohol może zatrzymać proces gotowania, dlatego dolewamy go dopiero gdy warzywa zmiękną. Jeżeli natomiast planujesz w winie udusić mięso, najpierw je delikatnie obsmaż. Wino można też z powodzeniem zastosować do marynowania. W takim wypadku wybrane składniki zalewamy winem na co najmniej godzinę przed gotowaniem i pozwalamy smakom się przegryźć.

Czy alkohol pozostaje w potrawie?

Wbrew obiegowej opinii, podgrzanie wina nie oznacza jeszcze, że alkohol wyparował. Większość potraw zawiera nadal około 70-75 % początkowego stężenia alkoholu. Aby alkohol rzeczywiście ulotnił się z naszej potrawy, należy ją gotować przez wiele godzin. Jeżeli więc planujemy potrawę zaserwować abstynentom lub dzieciom warto rozważyć wino bezalkoholowe.

Jakie wino dodać do gotowania bigosu?

Wystarczy kieliszek jakościowego wina, by uszlachetnić bigos. Wino dolej na około pół godziny przed końcem gotowania. Dokładna ilość może się różnić w zależności od przepisu, ale standardowo będzie to pół szklanki na kilogram kapusty. Bigos można przyrządzić zarówno na białym, jak i czerwonym winie. Warto jednak pamiętać, że używając czerwonego trunku, kapusta ściemnieje. Jeżeli lubisz ostry bigos, do duszenia użyj Gewurztraminera. Delikatna aksamitna słodycz doda potrawie drugiego dna i dobrze zrównoważy pikanterię.

Do bigosu pasuje wyśmienicie Pinot Grigio. Długi finisz oraz aromaty jabłek, cytrusów i przypraw korzennych, podkręcą smak kapusty kiszonej. Jeśli chcesz użyć czerwonego wina, wybierz wytrawne Beaujolais. Jego soczysta owocowość i ziemiste nuty z powodzeniem mogą konkurować z ciężkim charakterem bigosu. W tej roli sprawdzi się zwłaszcza Pierre Ponnelle Beaujolais-Villages dzięki rozpływającej się na podniebieniu łagodności zbalansowanej pikantnymi akcentami.

Jakie wino dodać do sosu do spaghetti?

Dodanie wina do sosu pomidorowego to świetny pomysł zwłaszcza, gdy nie mamy możliwości przygotować sosu ze świeżych pomidorów. Pomidory sprowadzane ze szklarni albo sosy z kartonu nie są tak soczyste jak dojrzewające w słońcu pomidory w szczycie sezonu.

Dlatego odrobina czerwonego wytrawnego wina doda im głębi. W tym celu sprawdzą się zwłaszcza wyroby ze szczepu Sangiovese, Barbera, albo Tempranillo. Warto zacząć od The Hedonist Sangiovese. Australijskie wytrawne wino o bogatej palecie, szczypcie pikanterii i wyrazistym aromacie to kwintesencja cech, które powinno mieć wino do gotowania.

Jakie wino dodać do gotowania muli?

Jeśli chcemy przygotować w domowym zaciszu potrawę, która przywiedzie na myśl smak egzotycznych wakacji, użyjmy wina białego wytrawnego lub półwytrawnego. W tym zestawieniu dobrze się komponuje Sauvignon Blanc. Silent Lamb Sauvignon Blanc to wymarzone towarzystwo dla muli ze względu na cytrusowe nuty i długotrwałą soczystość.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj