Wino bezalkoholowe

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 694

Przyzwyczailiśmy się już do piw bezalkoholowych, ale wina bez zawartości alkoholu są na rynku stosunkową nowością. Zwłaszcza wina dobrej jakości, a nie popularny kiedyś słodki „szampan” na przyjęcia dla dzieci. Jak powstaje ten trunek i jakie ma właściwości?

Jak powstaje wino bezalkoholowe?

Na rynku można trafić na kilka rodzajów produktów pod wspólną nazwą win bezalkoholowych. Do tej kategorii zaliczyć można kupażowany sok z winogron. W tym przypadku nie dochodzi do fermentacji, a zatem poziom alkoholu to rzeczywiście 0 %. Bardziej popularne są wina, których początkowy proces produkcji nie różni się od tych z procentami. Wino bezalkoholowe tak samo jak jego procentowy odpowiednik, dojrzewa w kadziach oraz fermentuje. Dochodzi jednak proces dealkoholizacji.

Istnieją różne metody usuwania alkoholu z powstałego trunku: wirujących stożków, destylacji, albo odwróconej osmozy. Technologia dealkholizacji wina może wykorzystywać jego podgrzewanie, w wyniku czego alkohol odparowuje. W ten sposób wino nie tylko zachowuje swój unikalny smak i aromat, ale też właściwości zdrowotne. Warto jednak zauważyć, że w efekcie zawartość pozostałego alkoholu jest raczej bliska 0 niż rzeczywiście zerowa.

Wino bezalkoholowe – dla kogo?

Zapotrzebowanie na wino bez alkoholu jest niemałe. Nie tylko kobiety w ciąży czy karmiące piersią są zainteresowane taką opcją. Wino bezalkoholowe to też doskonała opcja dla kierowców, osób przyjmujących leki, czy tych, którzy muszą następnego dnia wstać wcześnie do pracy. To też dobry pomysł dla każdego, kto nie ma ochoty spożywać alkoholu ani tłumaczyć się znajomym. Dodatkowo, wino bezalkoholowe to propozycja dla osób na diecie. Taki produkt zawiera nawet o 70% mniej kalorii od klasycznego wina.

Czy wino bezalkoholowe jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby na wpływ wina bezalkoholowego na rozwój płodu. Profesor Anton Piendl z Instytutu Technologii Browarniczej i Mikrobiologii Uniwersytetu Technicznego w Monachium uważa jednak, że wino bezalkoholowe może być uznane nie tylko za bezpieczne, ale nawet korzystne dla zdrowia.

To dlatego, że wino bezalkoholowe jest bogate w potas, a jednocześnie cechuje się niską zawartością sodu, cholesterolu i tłuszczy. Z drugiej strony, badania przeprowadzone przez Motherisk wykazały, że 29 proc. analizowanych produktów zawierało wyższy poziom etanolu niż wynikało z etykiety. Polskie prawo uznaje za wino bezalkoholowe takie, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5 proc. alkoholu, ale niektóre testowane produkty wykazały ponad trzykrotną wartość tego limitu.

Jakie są właściwości zdrowotne wina bezalkoholowego?

Wino, w tym także bezalkoholowe, posiada wartościowe polifenole, czyli przeciwutleniacze zapobiegające starzeniu się komórek czy zmniejszające ryzyko chorób krążenia. Co więcej, może niwelować prawdopodobieństwo występowania nowotworów, szczególnie raka jelita grubego.

Z kolei obecny w czerwonym winie bezalkoholowym resweratrol chroni mózg. Oprócz obrony neuronów przed uszkodzeniami, wpływa też pozytywnie na pamięć. Co ciekawe, wino bezalkoholowe zapobiega także próchnicy i to skuteczniej niż jego procentowy odpowiednik.

Jakie wino bezalkoholowe wybrać na początek?

Wśród win bezalkoholowych możesz znaleźć odpowiedniki swoich ulubionych szczepów, regionów czy gatunków. Kieruj się zatem własnymi upodobaniami, a jeśli nie możesz się zdecydować, postaw na Grzańca Galicyjskiego. To idealne zastępstwo herbaty czy kakao. W chłodne, nie tylko zimowe, wieczory aromat korzennych przypraw wprawi Cię w błogi nastrój i pozwoli się zrelaksować po długim dniu.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj