Wina biodynamiczne

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 3809

Wino biodynamiczne zyskuje coraz większą popularność. To trend, którym warto się zainteresować. Takie wina są zdrowsze, zarówno dla nas jak i dla środowiska.

Co to są wina biodynamiczne?

Bio, organiczne, z farm dbających o zrównoważony rozwój, wegańskie… Producenci win prześcigają się w certyfikowaniu swoich produktów, by odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie zdrowymi produktami. Jak się wpisuje w te kategorie wino biodynamiczne?  Wytyczne dotyczące upraw biodynamicznych powstały 100 lat temu. Ich twórca, Rudolf Steiner, pragnął produkować wina w zgodzie z naturą. Działania dotyczące uprawy i fermentacji odbywają się zatem według kalendarza faz księżyca i ustawień planet.   Nic dziwnego, że takie wina są też droższe. Szacuje się, że koszty produkcji wina biodynamicznego wynoszą o 50 procent więcej niż w przypadku wina tradycyjnego.  

Czym się różni wino biodynamiczne od organicznego?

Producenci wina organicznego oraz biodynamicznego zgadzają się w temacie zmniejszania wpływu na środowisko przy wykorzystaniu ekologicznych metod uprawy. Tak jak wina organiczne, wina biodynamiczne nie zawierają chemicznych dodatków.  Wina biodynamiczne różnią się jednak od organicznych myśleniem holistycznym.

Produkcja takiego trunku jest o wiele bardziej skomplikowana niż w przypadku win organicznych. Nie tylko więc troszczy się o to, by winogrona były wolne od syntetycznych nawozów czy pestycydów, ale uwzględnia się cały ekosystem.  Winnice biodynamiczne korzystają z własnego kompostu, a  glebę zasila się dodatkowo homeopatycznymi mieszankami lokalnych ziół.   Aby uzyskać certyfikat biodynamicznego wina trzeba udowodnić, że winnica dba o zdrową glebę. 

Po czym rozpoznać autentyczne wino biodynamiczne?

Niestety, w niektórych państwach określenie wina na etykiecie jako „biodynamiczne” nie podlega kontroli. Dlatego warto szukać oznaczeń certyfikacji u niezależnych organizacji.  Wina biodynamiczne są certyfikowane przez międzynarodowe stowarzyszenie Demeter. Wino, które spełnia rygorystyczne kryteria tej organizacji rozpoznasz po pomarańczowym logo z nazwą organizacji albo czarnym księżycu ze znakiem nieskończoności.

Takim winem jest francuskie Chandon De Briailles Savigny-lès-beaune 1er Cru Les Lavières. Wytrawny Pinot Noir o bogatym owocowym bukiecie zachwyca oryginalnym dymnym, lekko pikantnym charakterem. Inną organizacją, która konkuruje z Demeter o nadawanie certyfikatów winom biodynamicznym jest francuska organizacja Biodyvin. Chociaż jej zielone logo jest dobrym tropem przy wyborze wina, to warto wiedzieć, że wymogi są o wiele mniej wyśrubowane niż w przypadku Demeter.

Od jakiego wina zacząć swoją przygodę w winami biodynamicznymi?

Liczy się nie tylko certyfikat, ale także pochodzenie. Niektóre rejony ze względu na klimat czy jakość gleby bardziej sprzyjają rolnictwu biodynamicznemu.   Winnice Nikolaihof znajdują się w regionie Wachau znanym z jednych z najlepszych białych win na świecie. Nikolaihof Wachau to najstarsza winnica w Austrii i jedna z pierwszych na świecie, które zaczęły produkować wino biodynamiczne.

Słynny jest zwłaszcza Riesling. To wytrawne wino posiada bogaty, idealnie zbalansowany bukiet, łączący w sobie nuty mineralne i ziołowe.   Warto też wypróbować Gewürztraminera z tej samej winnicy. To wino o równie złożonym, harmonijnym bukiecie, ale tym razem z soczystymi nutami owoców i kwiatów.  Ciekawą propozycją jest też węgierskie Malatinszky Signature Chardonnay.

Ręcznie zbierane winogrona, miażdżone w ręcznej prasie, dają naturalne wino najwyższej jakości. Aromaty jabłek, zielonych śliwek i mięty orzeźwiają na długo.   Chociaż wielu jest sceptycznych, gdy po raz pierwszy usłyszy o sposobach wytwarzania win biodynamicznych, wśród sommelierów zyskują one coraz większe uznanie. Jak zwykle w kwestii win najlepiej przekonać się samemu.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj