Twoje ulubione wino a indeks glikemiczny alkoholu

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 16168

Wino można wybierać, kierując się jego smakiem, barwą, pochodzeniem, a także szczepem. Niektórzy patrzą najpierw na cenę, podczas gdy innych interesuje przede wszystkim kaloryczność. A co z indeksem glikemicznym wina? Czy on także może być istotny podczas podejmowania decyzji?

Indeks glikemiczny - co to jest?

Indeks glikemiczny pozwala ocenić wpływ danego produktu spożywczego na stężenie glukozy we krwi. Tym samym pomaga rozpoznać substancje, po spożyciu których dostaniemy szybki, ale krótkotrwały zastrzyk energii od tych, z których glukoza do krwi uwolni się stopniowo, tym samym zapewniając nam energię na dłużej. Wysoki wskaźnik glikemiczny jest winny senności poposiłkowej czy uczuciu ssania w żołądku, mimo że dopiero co wstaliśmy od stołu. Chociaż dla każdego zdrowiej jest unikać zbyt drastycznych skoków energii, tego typu informacja jest szczególnie istotna w przypadku cukrzyków. Warto też wiedzieć, że posiłki o niewysokim indeksie glikemicznym są sycące na dłużej, więc zaleca się je także osobom przebywającym na diecie.

Indeks glikemiczny wina

Przyjmuje się, że IG poniżej 55 określa produkty o niskim indeksie glikemicznym, a te powyżej 70 zaliczane są do produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Wśród win najlepiej wypada wino wytrawne. Jako że nie zawiera cukru, ma IG=0. Wino czerwone - co ciekawe tak półwytrawne, jak i słodkie - ma IG równy 30. Nieco gorzej przedstawia się wynik wina białego z IG wynoszącym 50. Także w przypadku szampana indeks glikemiczny wynosi 50. Łatwo zauważyć więc, że wszystkie rodzaje wina mieszczą się w kategorii produktów o niskim indeksie glikemicznym.

Szukasz niskiego indeksu glikemicznego? Postaw na czerwone wino

Jeżeli nie przepadasz za wytrawnym alkoholem, Twoim sprzymierzeńcem jest indeks glikemiczny czerwonego wina. Nawet słodkie nadal mieści się w kategorii produktów o niskim IG. Warto także wiedzieć, że czerwone wino szczególnie dobrze wpływa na trawienie i pobudza krążenie. Dlatego, jeśli akurat jesteś na diecie albo po prostu starasz się lepiej odżywiać, to właśnie tego koloru trunki powinieneś wybierać. Tym, którym zależy na zdrowym stylu życia, polecamy pod rozwagę także wina wegańskie i z ekologicznych upraw. Dobra wiadomość jest taka, że wino nie tylko samo w sobie jest lekkostrawne, ale też ułatwia trawienie cięższych posiłków. Dlatego dla zrównoważenia efektów nieco zbyt obfitej kolacji, sięgnij po kieliszek czerwonego wina. Wybraliśmy z naszej oferty te wina, które najbardziej zainteresują dbających o zdrowie, zarówno własne, jak i najbliższych.

MALATINSZKY Signature Cabernet Sauvignon – na ten produkt warto zwrócić uwagę z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, pochodzi z biodynamicznej węgierskiej winnicy, w której nie używa się chemicznych substancji. Po drugie, powstało ze szczepu o wysokiej zawartości garbników, a zatem wyjątkowo korzystnego dla układu trawiennego. To trunek, który świetnie nadaje się na co dzień, a jednocześnie jego złożona struktura i bogaty bukiet sprawiają, że doskonale odnajdzie się, gdy trzeba przyjąć gości. Uwodzi nutami dojrzałych ciemnych owoców, które następnie płynnie przechodzą w cedr, a w finiszu odnajdziemy korzenne przyprawy. Na podniebieniu wybijają się śliwka i malina. ECO HOMINI BIO Garnacha pochodzi z jednego z głównych rejonów winiarskich Hiszpanii.

Certyfikowane organiczne wino smakuje latem: słodka wanilia ustępuje miejsca prawdziwej owocowej uczcie. W bukiecie znajdziemy między innymi jagody, jeżyny, maliny oraz poziomki. Harmonijny efekt podkreśla dodatkowo subtelny, długotrwały finisz. Odnajdzie się w zestawieniu z wieprzowiną czy jagnięciną. Można je także rozlać do deski serów lub dań na bazie ryżu. Sprawdź także nasz artykuł o winach dobrych na trawienie.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj