Trzymanie kieliszka wina

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 845

Chociaż wiele osób trzyma kieliszek w nieprawidłowy sposób, nie tylko w prawdziwym życiu, ale także na kinowym ekranie, opanowanie właściwej metody jest bardzo proste. Tym bardziej, że sposób trzymania kieliszka nie różni się w zależności od jego gatunku.

W którym miejscu złapać kieliszek wina?

W typowym kieliszku do wina można wydzielić 3 części: czaszę, nóżkę i stopę. Uniwersalną zasadą jest, że kieliszek wina trzyma się za nóżkę, w okolicy środkowej części lub bliżej stopy. To nie tylko kwestia savoir vivre, ale także właściwości wina. Kieliszki do wina zawdzięczają swój kształt m.in. utrzymaniu właściwej temperatury wina, która z kolei wpływa na jego smak i musowanie. Dlatego pozornie drobiazg, jak miejsce, w którym złapiemy za kieliszek, może mieć duże znaczenie. Uchwycenie kieliszka za jego czaszę powoduje niepotrzebne ocieplanie wina, a zatem wpływa na jego smak i aromat. Co więcej, trzymanie kieliszka za czaszę zostawia na szkle nieestetyczne odciski palców.

Sposoby trzymania kieliszka wina.

Do wyboru są dwa sposoby uchwycenia kieliszka. Pierwsza metoda dotyczy tylko nóżki kieliszka i jest dosyć intuicyjna. Nóżkę chwyta się w jej środkowej wysokości, używając w tym celu kciuka oraz palców wskazującego i środkowego. Sommelierzy jednak często wolą inną metodę, która wymaga nieco wprawy. W tej wersji wsuwa się stopkę kieliszka pomiędzy mały i serdeczny palec, a pozostałe palce trzymają za nóżkę. W tej wersji trudniejsze może być, np. swobodne zakręcenie naczyniem, by uwolnić bukiet wina. Ważne, by podczas degustacji czuć się komfortowo i nie musieć się obawiać o rozlanie wina. Dlatego jeśli druga metoda wyda Ci się niewygodna, nie ma powodu, by się do niej zmuszać.

Jak prawidłowo trzymać kieliszek wina białego?

Również białe wino nie pije się trzymając kieliszek za czaszę, choć tu dochodzi jeszcze jeden dodatkowy powód, związany z bezpieczeństwem. Białe wina serwuje się w temperaturze 8-10oC. Kontakt tak schłodzonego szkła z ciepłem dłoni sprawia, że para wodna z powietrza zaczyna się skraplać. W rezultacie zarówno skóra, jak i szkło stają się wilgotne. Taki kieliszek staje się śliski i grozi wyślizgnięciem się z dłoni.

Skąd tyle nieporozumień w kwestii prawidłowego trzymania kieliszka?

Wpływ na utrwalenie nieprawidłowego uchwycenia kieliszka ma popkultura. Do dzisiaj w większości filmów bohaterowie piją z kieliszka, trzymając go za czaszę.

Chociaż zachowanie niskiej temperatury trunku ma największe znaczenie w wypadku win białych, różowych i musujących, to także czerwone wino smakuje najlepiej, gdy nie przekracza optymalnej dla swojego gatunku temperatury. Tu także często można spotkać się z błędnymi przekonaniami.

Przyjęło się, że czerwone wino pija się w temperaturze pokojowej, jednak idealna temperatura serwowania większości win czerwonych to raczej 18oC. Wiele pomieszczeń natomiast utrzymywanych jest raczej w temperaturze 22- 26 o C. Dlatego czerwone wino najlepiej włożyć przed podaniem na pół godziny do lodówki. Pamiętając, że temperatura ciała człowieka wynosi 36,6oC, nietrudno zauważyć jakim problemem może być ocieplanie wina dłonią.

A co z kieliszkami bez nóżki?

Kupić można także kieliszki bez nóżki, przypominające pękatą szklankę. Chociaż taki wybór ułatwi zastanawianie się, gdzie uchwycić kieliszek, jak wspomnieliśmy wyżej wpłynie on na właściwości i odbiór wina. Zwłaszcza w wypadku wina dobrej jakości takie kieliszki nie są więc zalecane.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj