Soczyste wino owocowe – jak je zrobić

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 6342

Jeśli uważasz, że wino działa na Ciebie usypiająco, wypróbuj orzeźwiające wina owocowe. Świeży smak truskawek, porzeczek, malin czy jagód przeniesie Cię w sam środek lata, a przyjemna soczystość sprawi, że nabierzesz nowej energii. Sprawdź, po jakie wino owocowe warto sięgnąć, a nawet jak samemu takie przyrządzić.

Wino owocowe - przepis w 5 krokach

Do produkcji wina nadają się nie tylko winogrona. W rzeczywistości można je przyrządzić z właściwie każdego rodzaju owoców. Świetnie sprawdzą się zarówno typowo polskie jabłka, gruszki, maliny, agrest czy rabarbar, jak i egzotyczne mango. Co więcej, wino można przyrządzić z mrożonych owoców, a także dodać żurawinę i rodzynki. Niektóre owoce nawet lepiej po rozmrożeniu puszczają sok. W przygotowaniu domowego wina owocowego nie zatrzyma Cię więc nawet zima.

Potrzebować będziesz:

6 kg wybranych owoców – możesz w tym celu użyć kilku różnych rodzajów, np. zmieszać malinę z truskawką i wiśnią 4,5 kg cukru 13 litrów wody 1/2 opakowania drożdży winnych 1 pożywka do wina

Jak przygotować domowe wino owocowe w 5 prostych krokach?

  1. Drożdze rozpuść w przegotowanej wodzie o temperaturze pokojowej. Dodaj część pożywki winiarskiej, wymieszaj i odstaw w ciepłe, zaciemnione miejsce. Drożdżowa mieszanka powinna oddychać, a jednocześnie musi znajdować się z dala od przewiewu, dlatego najlepiej przygotować ją w butelce zatkanej watą. Przez kolejne 2 dni należy ją 2 razy na dobę zamieszać.
  2. Owoce opłucz, a jeśli mają pestki, to należy je usunąć. W przypadku mrożonych owoców najpierw je rozmroź, a potem postępuj dokładnie tak samo, jak ze świeżymi owocami. Owoce należy następnie zgnieść i wrzucić do gąsiora.
  3. Wodę z cukrem zagotuj, aby rozpuścić cukier. Ostudź, a następnie wlej do gąsiora. Dodaj drożdżową mieszankę i pozostałą część pożywki. Przykryj i odstaw na 6 tygodni. Wino powinno intensywnie fermentować, dlatego upewnij się, że używasz dużego gąsiora – powinien być wypełniony wodą i owocami tylko w 2/3 objętości.
  4. Odcedź owoce, a wino wraz z tzw. rurką destylacyjną pozostaw na kolejne 4 tygodnie.
  5. Ponownie przecedź wino. Przelej do butelek.

Smacznego!

Wino jeszcze bardziej owocowe

Owocowe wino można wypić… jeszcze bardziej owocowe! Przepisem na to jest hiszpańska sangria. Wystarczy, że wino połączysz z cząstkami jabłek, pomarańczy, malinami albo truskawkami. Jeszcze tylko odrobina miodu lub cukru, sody czy wody gazowanej i gotowe! Aby wino w pełni nabrało aromatu i smaku świeżych owoców, polecamy sangrię przed podaniem przez kilka godzin schłodzić w lodówce. W wersji zimowej natomiast po dodaniu ulubionych owoców podgrzej miksturę i ciesz się aromatycznym grzańcem. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się cytrusy i sok z malin, ale odważni mogą się pokusić nawet o papryczki chili. Warto też skorzystać z gotowej mieszanki i cieszyć się rozgrzewającym napojem w zaledwie kilka minut.

Polecane polskie wina owocowe

Polskimi wytwórcami wina, zdobywającymi coraz większy rozgłos tak w kraju, jak i za granicą, jest Winnica Miłosz. Nagradzane organiczne produkty z Zielonej Góry powstają z tradycyjnych szczepów, ale celuje ona też w nietuzinkowych kupażach. Jednym z doskonałych połączeń jest wytrawne Zweigelt Pinot Noir. Mocne wino z delikatnym wykończeniem urzeka świeżym, soczystym aromatem owoców. Jeżeli lubisz niebanalne kulinarne doświadczenia, wypróbuj także ARONICA Dry. Certyfikowane ekologiczne wino z aronii to zupełnie nowe doznanie. Charakterystyczny zapach tych jagód łączy się tu ze zbalansowanym smakiem i długim finiszem. Co więcej, aronia, a zatem także aroniowe wino jest prawdziwą bombą witaminową. Wśród jej wielu cennych właściwości zdrowotnych znajduje się ochrona przed promieniowaniem monitorów, a także szkodliwym wpływem słońca. Jeśli w kieliszku wina szukasz zapomnienia, to musisz wiedzieć, że aronia poprawia pamięć i koncentrację. Polecamy sączyć ten eliksir zdrowia z pikantnymi serami albo do deski wędlin. Przyjemnie uzupełnia także potrawy z grilla.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj