Wiosenne wina na Wielkanoc

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 427

Niezawodne rekomendacje win na Wielkanoc 

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto. Tradycyjnie kojarzy się ze śniadaniem, a więc z posiłkiem, przy którym zwykle raczymy się kawą, a nie winem. Jednak Wielkanocne śniadanie często jest nim tylko z nazwy. W rzeczywistości zaś wiele rodzin zbiera się bliżej południa niż poranka, a ilość serwowanych potraw z pewnością nie przypomina zwykłej pośpiesznej jajecznicy czy jogurtu. Dlatego wyjątkowy charakter dnia sprawia, że możemy pozwolić sobie na kieliszek schłodzonego orzeźwiającego trunku. 

 

Odpowiednie wino do Wielkanocnych zimnych przekąsek

Przekąski na zimno typu wędliny i pasztet współgrają z lekkim czerwonym winem o owocowym bukiecie. Na taką okazję postaw na klasyczne włoskie Chianti, czyli kupaż trzech cenionych szczepów – Sangiovese, Cabernet Sauvignon i Merlota. Rezultatem tej mieszanki jest aromatyczne, pełne smaku wino z nutami przypraw. 

Sprawdzi się też uniwersalny, a jednocześnie wyrazisty Pinot Noir. Szczególnie w wersji nowozelandzkiej WHITE CLIFF Pinot Noir uwodzi złożonym aromatem dojrzałych wiśni, owoców granatu i suszonych ziół z wybijającą się nutą tymianku. Soczyste czerwone wino jest przyjemne w piciu nawet dla tych, którzy nie są na co dzień zwolennikami win wytrawnych.

Na wielkanocnym stole nie powinno zabraknąć schabu albo pieczeni. W przypadku dań bez sosu decydującą rolę odgrywają użyte przyprawy i najbardziej wyrazisty składnik – niekoniecznie ten bazowy. 

Przykładowo schab w pomarańczach będzie potrzebował innego akompaniamentu niż ten z żurawiną. 

Do mięsa z pomarańczami dopasujesz wina z regionu Rioja. Rześkie Tempranillo to bardzo lubiana winorośl w Hiszpanii ze względu na zdecydowany charakter i aromatyczność.

EL CARLINO Bio Tempranillo udowadnia, że wino do postawienia na świątecznym stole nie musi kosztować majątku. Organiczny trunek powstaje z szacunkiem dla środowiska, a rezultatem jest nie tylko produkt, który można kupić z czystym sumieniem, ale też przepyszny alkohol. Dojrzały bukiet czerwonych owoców podszyty przyprawami korzennymi przywodzi na myśl obfitość natury. Na języku wybija się cudownie wakacyjny smak malin i truskawek.  

 

Odpowiednie wino do Wielkanocnych potraw na ciepło 

Przy mięsnych obiadach należy zwrócić uwagę w szczególności na sos. 

Ciemny, pieczeniowy domaga się dopełnienia winem intensywnie owocowym, typu dobry Malbec. W sam raz do większości wielkanocnych przysmaków nada się wysoko oceniane przez sommelierów PIEDRA NEGRA Malbec Reserva. Soczyste wino z intrygującą nutką pieprzu i wykończone czekoladą to klasyka tego gatunku w najlepszym wydaniu. Złożony smak i miękkie taniny przypadną do gustu całej rodzinie, a naturalnie słodszy waniliowy finisz zapewni prośby o dolewki. 

 

Z kolei z jasnymi sosami lepiej współgra lekkie białe wino, w rodzaju amerykańskiego Chardonnay. Aromaty gruszki, cytrusów i ananasa w bukiecie dają wrażenie orzeźwienia, a subtelna tostowa nuta genialnie balansuje kwasowość. 

W tym przypadku postaw na kalifornijskie WILD WINE Chardonnay. To wytrawne wino, charakterystyczne dla szczepu soczyste cytrusowe nuty łączy z dojrzałą śliwką. Rześkość zielonych owoców na podniebieniu zapewni pożądany kontrast do cięższych dań wielkanocnych.  

Za wino uniwersalne do różnych rodzajów mięsnych potraw uchodzi Cabernet Sauvignon. Jeden z najpopularniejszych szczepów czerwonego wina. swoich zwolenników na całym świecie zawdzięcza świeżości oraz rozgrzewającym nutom goździków i wanilii. 


Tym razem stawiamy na Chile.
PORTA Reserva Cabernet Sauvignon typowe aromaty ciemnych owoców uatrakcyjnia fiołkowym akcentem. To Cabernet Sauvignon owocowe jest nie tylko w bukiecie, ale i na podniebieniu. Jego znakiem firmowym jest soczysty, malinowy smak. Gładkie podniebienie i mięsista budowa ze zrównoważonymi taninami oznacza, że nie będzie ono dawało uczucia cierpkości. Tym samym rozwiąże problem z zaproponowaniem wina, które nie odstraszy mniej przyzwyczajonych do win wytrawnych.

Wina na Wielkanoc polecane do deserów

Deser z reguły należy połączyć ze słodkim winem. Mazurek czy cytrynowa babka wielkanocna będą smakować jeszcze lepiej, jeśli popijemy je TOKAJEM SZAMORODNI Sweet. Węgierski klasyczny trunek wzbogaci ciasto o ciekawe aromaty suszonej moreli, karmelizowanej skórki pomarańczy, orzechów, a także miodu. Rześkość cytrusowych akcentów przyjemnie zrównoważy słodycz deseru. 

Jeśli nie jesteś fanem win deserowych, do wielkanocnych wypieków zaserwuj wino musujące. Wino z bąbelkami to nie tylko świetny aperitif! Prosecco ożywi słodkie danie, a jego bąbelki pomogą przetrawić posiłek. 

 

Na świątecznym stole wyjątkowym blaskiem zabłyśnie LA JARA Prosecco Spumante Extra Dry. Ekologiczne Prosecco z uznawanej za genialną winnicy, jak mało które podkreśli radosny, wiosenny charakter spotkania. To aromatyczne białe wino zachwyci jakością, a jednocześnie nie obciąży zanadto budżetu. Zebranym przy świątecznym stole do gustu przypadną długotrwałe bąbelki. 

Intensywnie musująca struktura tworzy udany duet z jabłkowym posmakiem. 

 

Najbardziej uniwersalne wino na Wielkanoc

Wino najlepiej dobrać do konkretnej potrawy. Pamiętaj, że inny szczep będzie pasował do mazurka, a inny do smaku wędlin. Jeśli szukasz wina, które charakterem podkreśli wyjątkowe chwile, pomoc otrzymasz na naszej stronie w zakładce „Dobierz wino do okazji”.

Święta Wielkiej Nocy to nie tylko uroczystość religijna, ale i początek wiosny. Dlatego dobrze, by wino korespondowało z nadchodzącymi cieplejszymi dniami. Warto więc postawić na lekkie aromatyczne białe wina czy wina musujące.

Jeśli jednak zdecydujesz się na tylko jedno wino i zależy Ci, żeby pasowało do wszystkich potraw, najlepiej postawić na wino musujące. 

Wino musujące często występuje w roli aperitifu, ale udźwignie też towarzystwo wielu różnorodnych potraw. Podczas gdy jego bąbelki wspomagają procesy trawienne i pomogą uniknąć ciężkości z powodu przepełnionego brzucha, orzeźwiający smak ożywi towarzystwo. 

Oprócz już wspomnianego Prosecco, dobrym pomysłem na spotkania rodzinne jest również CAVA VEGA MEDIEN Brut. Jego główną zaletą jest perfekcyjnie wyważenie - nie jest ani zbyt słodkie, ani nazbyt cierpkie. 

Intensywne aromaty cytrusów i piękne kwiatowe nuty dają długotrwałe uczucie orzeźwienia. Mocno zaznaczona kwasowość z kolei sprawia, że ta tradycyjna hiszpańska Cava nie zostanie przytłoczona sąsiedztwem jajek, szynki, majonezu, a nawet białej kiełbasy. Wreszcie, zawarte w niej nuty chlebowe nawiązują do pieczywa i sałatek. To po raz kolejny wino, które na równi przypadnie do gustu doświadczonym koneserom, co i nowicjuszom.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj