Przewodnik po rodzajach Prosecco

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 7526

Przewodnik po rodzajach Prosecco

Jak czytać etykiety Prosecco i wybrać wino, które będzie nam smakowało? Ilość tajemniczych oznaczeń na butelce może być w pierwszej chwili przytłaczająca, ale wystarczy zapamiętać kilka podstawowych informacji, żeby z przyjemnością zacząć odkrywać fascynujący świat Prosecco.

Czym się różnią wino spumante i frizzante?

Główną różnicą pomiędzy spumante a frizzante jest stopień musowania. Frizzante to wino lekko musujące, owocowo-kwiatowe, polecane jako aperitif, z przystawkami lub  daniami kuchni włoskiej. LA JARA Prosecco Frizzante jest doskonałym winem, by spróbować tej odmiany, ponieważ zrobione jest tylko ze szczepu Glera, bez domieszek innych gron. Istnieje także Prosecco bez słynnych bąbelków, zwane Prosecco fermo lub spokojnym. Oprócz znajomych nut owocowych, zaskakuje w nim migdałowy aromat. Wino dobrze się pije z daniami wegetariańskimi i owocami morza. Spumante jest najbardziej znanym rodzajem Prosecco.

Butelkuje się je pod wyższym ciśnieniem i w związku z tym będzie miało więcej bąbelków. Produkowane jest metodą Charmata, co wymaga użycia chłodzonych i odpornych na ciśnienie zbiorników, nazwanych autoklawami. Musowanie wina jest efektem powtórnej fermentacji wina, cukrów i drożdży. Nagradzane w tej kategorii LA JARA Prosecco Spumante z ekologicznej winnicy rozwija nuty białych kwiatów, banana i brzoskwini. Wyróżnić można cztery rodzaje Prosecco Spumante: Extra Brut, Brut, Extra Dry i Dry. Różnica leży przede wszystkim w poziomie cukru.

Extra Brut

Extra Brut to najbardziej wytrawne Prosecco, nieczęsto spotykane. Charakteryzuje się niską zawartością cukru a jego nuty aromatyczne przywodzą na myśl silnie owoce cytrusowe. Prosecco Extra Brut komponuje się ze świeżymi sałatami, owocami morza oraz białymi rybami.

Brut

Prosecco Brut obok charakterystycznych cytrusowych nut posiada też ciekawy warzywny aromat, a niektórzy są w stanie wyczuć nawet zapach świeżego chleba. Prosecco Brut paruje się z owocami morza lub daniami kuchni włoskiej. Często pełni rolę aperitifu z serowymi przystawkami.

Extra Dry

Najbardziej popularna wersja Prosecco o nutach jabłka, gruszki i oczywiście cytrusowym posmaku. Pasuje do zup, owoców morza, makaronów i serów.

Dry

Prosecco Dry to zaskakująco, pomimo nazwy, która oznacza “wytrawne”, najsłodsza odmiana Prosecco. Smakuje orzeźwiająco i posiada kwiatowy aromat. Polecane w roli aperitifu, ale zagra też z deserem.

Na czym polega różnica między Procecco DOC a DOCG?

Oba oznaczenia odnoszą się do regionu, z którego pochodzi wino. Jako że Prosecco jest nazwą zastrzeżoną, istnieje niezależny organ kontroli, który potwierdza autentyczność wina. Stąd skrót DOC - Denominazione di Origine Controllata oznacza kontrolowane pochodzenie a DOCG -Denominazione di Origine Controllata e Garantita idzie o krok dalej i nie tylko kontroluje, ale i gwarantuje pochodzenie wina.

Obszar DOC jest terenem równinnym, dzięki czemu uzyskuje się duże zbiory przy minimalnych kosztach produkcji. Jest to więc wino produkowane na skalę masową. Z kolei rejon DOCG, czyli Conegliano-Valdobbiadene i Asolo, składa się z bogatego w minerały, ale górzystego terenu. Choć klimat sprzyja uprawie winorośli Glera, nieregularne ukształtowanie terenu przekłada się na obniżoną wydajność z hektara, ale za to bardziej selektywny proces  produkcji.

Można też natrafić na ekskluzywne Valdobbiadene DOCG Superiore di Cartizze z obszaru "Grand Cru". Większość prac w tej winnicy wykonywana jest ręcznie, a jakość wina spełnia najwyższe standardy. Przeczytaj też “Prosecco podbija świat”, żeby dowiedzieć się, czym się właściwie różni Prosecco od szampana albo jakie rygorystyczne wymogi musi spełniać, by mogło być określane tą nazwą.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj