Proces winifikacji krok po kroku

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1159

Proces winifikacji krok po kroku

Wino to kulminacja pracy winiarzy, którzy starają się kontrolować każdy etap produkcji, by osiągnąć perfekcyjny smak i aromat. Od zbioru winogron po butelkowanie, każdy krok ma ogromne znaczenie. Odkryj z nami fascynujący świat produkcji wina i dowiedz się, jak powstają twoje ulubione trunki!

Czym jest proces winifikacji?

Winifikacja obejmuje zbieranie, przygotowanie i miażdżenie winogron, fermentację, dojrzewanie, klarowanie i butelkowanie. Winiarze starają się kontrolować każdy etap tego procesu, aby osiągnąć pożądane cechy wina, w tym jego kolor, zapach, smak i strukturę. Proces winifikacji może się znacznie od siebie różnić, w zależności od rodzaju wina.

Etapy produkcji wina

Skoro już wiesz, czym jest winifikacja wina, dowiedz się więcej na temat jej poszczególnych etapów: Zbiór i przygotowanie winogron Zbiór winogron to punkt wyjścia do stworzenia dobrej jakości wina. Istotna jest data zbioru, mająca wpływ na ostateczny smak. Zbyt wczesny zbiór może skutkować kwaśnym i mało słodkim winem. Natomiast późny zbiór prowadzi do zwiększenia poziomu cukru i nadmiernego spadku kwasowości. Później winogrona należy odszypułkować, co może być wykonane ręcznie lub za pomocą maszyny. Na tym etapie winifikacji usuwa się szypułki, które są źródłem goryczy i niepożądanych aromatów.

Miażdżenie i maceracja winogron

Po odszypułkowaniu przychodzi czas na miażdżenie. Dzięki temu otrzymujemy miazgę z połączenia skórek, pestek, miąższu i soku. Następnym krokiem jest maceracja, czyli zostawienie miazgi i poczekanie, aż dojrzeje. W trakcie maceracji składniki ze skórek przenikają do soku, nadając winu wyjątkowy bukiet zapachowy. Długość i temperatura maceracji są dostosowywane do rodzaju trunku, jaki ma zostać wyprodukowany.

Fermentacja alkoholowa i jabłkowo-mlekowa

Winifikacja wina opiera się na dwóch procesach fermentacji. Podczas fermentacji alkoholowej drożdże (naturalne lub wyhodowane w laboratorium) przekształcają cukier znajdujący się w moszczu w alkohol, wodę i dwutlenek węgla. Po osiągnięciu odpowiedniego stężenia alkoholu w winie (najczęściej czerwonym) następuje fermentacja jabłkowo-mlekowa. Ta zmienia ostry kwas jabłkowy w mlekowy, łagodząc smak wina.

Klarowanie i filtracja

Klarowanie i filtracja to etapy winifikacji, które doszlifowują smak i konsystencję wina. Klarowanie pomaga usunąć mętność i poprawia przejrzystość trunku. Później wino jest poddawane filtracji, która usuwa resztki substancji klarujących oraz drobniejsze cząstki nieczystości.

Butelkowanie i dojrzewanie win

Proces winifikacji kończy się na butelkowaniu i dojrzewaniu wina. Butelkowanie polega na przeniesieniu wina do butelek, które są zazwyczaj szczelnie zamknięte korkiem lub zakrętką. To ostateczny etap, który pozwala winiarzom zachować i uwolnić pełnię smaku wina. Podczas butelkowania wino może nadal ewoluować. Dojrzewanie (szczególnie w beczkach dębowych) sprawia, że wino wchodzi w interakcję z drewnem, przez co rozwija się, ujawniając nowe smaki i aromaty. Czas trwania dojrzewania zależy od rodzaju wina i stylu produkcji.

Jak powstaje wino białe, różowe i czerwone?

Proces winifikacji może przebiegać różnie. W przypadku win białych, maceracji nie ma lub jest krótka, przeprowadzana w niskiej temperaturze (ok. 4 °C). Często pomija się etap fermentacji jabłkowo-mlekowej. Większość win białych jest butelkowana jako wina młode.

Maceracja win różowych trwa od kilkunastu do 48 godzin w temperaturze 8 – 10 °C, dzięki czemu z winogron nie wydobędzie się dużo barwników. Natomiast winifikacja wina czerwonego wymaga wypłukiwania tanin i antocyjanów ze skórki owoców. Maceracja trwa nawet kilkadziesiąt dni.

Wina czerwone po fermentacji alkoholowej przechodzą proces fermentacji jabłkowo-mlekowej. Później długo dojrzewają — niektóre wiele lat. Winifikacja to niezwykły proces, który od początku do końca wymaga wiedzy i precyzji. Każdy etap ma ogromne znaczenie dla ostatecznego smaku, aromatu i charakteru wina. Niezależnie od rodzaju szczepu, dzięki odpowiednio przeprowadzonej winifikacji wina możesz doświadczyć niezapomnianych doznań smakowych.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj