Portugalskie wino deserowe Porto

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2023

Deserowe wino portugalskie

Znane na całym świecie deserowe wino Porto to jeden z symboli Portugalii. Dowiedz się, jak powstaje, z czym je pić i od jakiego warto zacząć swoją przygodę z tym wyjątkowym trunkiem.

Wino portugalskie porto – czym jest?

Porto to słodkie wino portugalskie o wysokiej zawartości alkoholu - pomiędzy 19 a 21%. Mocne deserowe wino portugalskie występuje we wszystkich kolorach – od czerwonego przez różowy po biały i w kilku rodzajach w zależności od czasu jego starzenia. Jego autentyczność powinna potwierdzać specjalna banderola.

Jak powstało portugalskie wino deserowe porto?

Podobno słodkie wino porto powstało przypadkiem w czasie wojny Anglii z Francją. Pozbawieni win francuskich Anglicy zaczęli sprowadzać wino z Portugalii. Jednak podczas długotrwałego transportu statkami wina portugalskie ulegały zepsuciu i zaczęto do nich dolewać wysokoprocentowego spirytusu w celu prezerwacji. Okazało się, że tak wzmocnione wino nie tylko było o wiele trwalsze, ale też zyskiwało głęboki aromat.

Gdzie powstaje wino Porto?

Co ciekawe, wino portugalskie Porto nigdy nie było produkowane w mieście, od którego wzięło swoją nazwę. Jednak Porto, drugie największe miasto Portugalii, stało się stolicą wina, gdzie wystawiano je na sprzedaż.

W rzeczywistości mocne deserowe wino portugalskie jest wytwarzane z winogron rosnących w regionie rzeki Douro. To trzeci najstarszy chroniony region winiarski na świecie, tuż po węgierskim Tokaj-Hegyalja i włoskim Chianti. Został zarejestrowany po raz pierwszy w 1756 roku, a jego część znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO.

Z jakich winogron powstaje wino Porto?

Szacuje się, że do wina Porto wykorzystuje się nawet 50 rodzajów winorośli. Czerwone wino portugalskie najczęściej zawiera: Tempranillo, Touriga Francesa, Touriga Nacional, Tinta Barroca, Tinta Cão, Malvasia Preta czy Marufo. Z kolei wśród win białych do najpopularniejszych należą: Folgasão, Donzelinho Branco, Viosinho, Rabigato, Malvasia Fina, Esgana-Cão, oraz Gouveio.

Jak wytwarza się wino Porto?

Winogrona dojrzewają przez całe lato i zbiera się je dopiero pod koniec września lub na początku października. Dawniej owoce były udeptywane gołymi stopami, dziś najczęściej kruszą je maszyny. Następnie miazgę zostawia się do kilkudniowej fermentacji.

W tym momencie proces tworzenia Porto odbiega od uzyskiwania pozostałych gatunków wina. Dolewa się mianowicie do wina spirytusu o średniej zawartości alkoholu 77%. Proces ten zabija drożdże, przerywając tym samym fermentację, a nieprzetworzony cukier z owoców nadaje Porto słynnego słodkiego smaku.

Kolejnym procesem jest dojrzewanie, które może trwać nawet wiele lat, a od cierpliwości winiarzy zależy jakość wina Porto.

Do czego pasuje portugalskie wino deserowe porto?

Wino Porto podaje się przed lub po posiłku. Można je też łączyć z przystawkami, deserami oraz niektórymi głównymi daniami.

Wśród przystawek typowym zestawieniem jest deska serów typu cheddar, pikantna albo wędzona gouda. Warto dołożyć do niej prażone migdały, suszone śliwki, orzechy laskowe, włoskie i nerkowce. Inną propozycją na słono jest wędzony łosoś.

Porto przyjemnie się popija także jako aperitif z lodem, tonikiem i plasterkiem cytryny. Wypróbuj też porto z puddingami, gorzką czekoladą i ciastami owocowymi.

Deserowe wino portugalskie – jakiego spróbować?

Czerwone wino portugalskie PORTA REI Red Medium Sweet zachwyca bogatym bukietem z soczystymi nutami truskawek, malin i jeżyn. Harmonijny smak pozostawia na języku słodki, długotrwały posmak.

Najlepiej podawać je schłodzone po posiłku do czekoladowych musów, owocowych tart lub lodów. Pasuje również do miękkich serów pleśniowych.

Z kolei miłośnicy białych win deserowych powinni sięgnąć po PORTA REI White Semi Sweet o przyjemnie kwiatowym aromacie, wykończonym świeżymi cytrusowymi akcentami. Poza deserami jego lekki, wyważony smak świetnie się łączy ze świeżymi sałatkami, zwłaszcza z kozim serem, pleśniowymi serami oraz słodko-kwaśnymi daniami azjatyckimi.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj