Po jakie wino sięgnąć w podróży

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 257

Mimo że sezon na wakacje się kończy, październik to dobry okres na wizytę w winnicy. Enoturystyka, czyli podróże skupione na atrakcyjnych winiarskich destynacjach, staje się coraz bardziej popularna. Nie trzeba jednak specjalnie planować urlopu wokół wydarzeń czy degustacji winiarskich. Wiele krajów ma swoje ciekawe lokalne szczepy czy nietypowe techniki produkcji wina, dlatego gdziekolwiek jesteś, warto zasięgnąć języka i spróbować nowych smaków. Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać dobre wino w obcym kraju.

Jak wybrać wino w obcym kraju?

Nawet polskie etykiety wina potrafią być trudne do rozczytania. Tym większym wyzwaniem jest identyfikacja wina, które nam posmakuje, za granicą. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym z łatwością znajdziesz godne uwagi regionalne wino: Szukaj apelacji. Wina tradycyjne dla danego regionu często oznaczone są skrótem, typu DOC we Włoszech; AOC we Francji, albo DO w Hiszpanii. Zwróć uwagę na rocznik. Podana na etykiecie data zbioru to dobry znak, nawet jeśli nie masz pojęcia o warunkach pogodowych w Bułgarii w 2013 r. Czytaj przewodniki. Kulinarne sekcje każdego przewodnika wspominają nie tylko o lokalnych potrawach, ale polecają też godne uwagi regionalne trunki. Wybierz się na degustację do winnicy. W ten sposób nie tylko spróbujesz kilku win dobrej jakości jednocześnie, ale też dowiesz się cennych informacji na temat lokalnych upraw.

Najciekawsze lokalne wina

Podczas gdy wina włoskie czy hiszpańskie są już w Polsce dość dobrze znane, mnóstwo fascynujących winnych destynacji wciąż czeka na odkrycie. To prawda, że świeże Chianti, produkowane z przydomowej winorośli, smakuje inaczej niż to importowane, ale jeszcze więcej niespodzianek czeka nas np. w Mołdawii. Wyjątkowość KAGOR PASTORAL oryginal 16% leży w starej cerkiewnej recepturze. To likierowe wino z Cabernet Sauvignon uwodzi wyrazistymi nutami ciemnej czekolady, suszonej śliwki i płatkami róży. Kremowa konsystencja rozpływa się w ustach, a słodki smak doskonale równoważą taniniczne akcenty. Wypróbuj go wraz z ciastem, deserem owocowym czy wypij jako aperitif. Kiedyś niezwykle u nas popularne Tokaje są dziś nieco zapomniane.

Niesłusznie! Te węgierskie słodkie wina są efektem ogromnie skomplikowanego procesu. Do ich produkcji wykorzystuje się winogrona ze szczepu Furmint, które poddaje się procesowi szlachetnego pleśnienia. W niektórych przypadkach winogrona łączone są z rodzynkami, co kumuluje słodycz wina. Następnie trunek ten na co najmniej dwa lata zamyka się w niewielkich beczkach i przechowuje w bardzo starych piwnicach. Ich wilgoć powoduje, że alkohol przechodzi powtórny proces szlachetnego pleśnienia. Dopiero po tym czasie można cieszyć się takim trunkiem jak Tokaj Szamorodni sweet. Winnica Dereszla, z której pochodzi, znana była już w XV wieku. Z kolei Portugalia słynie z win zielonych, czyli młodych, gronowych trunków. Ich rześki smak podkreśla perlista struktura. Lekkie, łatwe do picia wino podaje się często jako aperitif. Dobrze też współgra z wędzoną rybą czy przyprawami kuchni orientalnej. Takie orzeźwiające wrażenia zapewnia Vinho Verde Almae Coracao DOC.

Wykończone subtelnym, cytrynowym posmakiem to wino, które zapamiętasz na długo. Na szczęście nie trzeba daleko jechać, żeby spróbować wyjątkowych win. Także polskie winnice cieszą się coraz większym uznaniem. Może więc warto wybrać się na weekend np. w okolice Zielonej Góry? Jeśli nie możesz się doczekać kolejnego urlopu, już dziś zamów wino z całego świata bezpośrednio do swojego domu.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj