Odkryj węgierskie wina.

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2642

Węgierskie wina to nie tylko Tokaj. Niegdyś bardzo silnie związane z Polską, obecnie są nieco zapomniane. Niesłusznie! Wina węgierskie potrafią zaskoczyć oryginalnym smakiem i biodynamiczną produkcją. Dowiedz się, od jakich najlepiej zacząć swoją przygodę z tym regionem.

Najważniejsze regiony winiarskie Węgrzech

Na Węgrzech leżą 22 regiony winiarskie. Wśród najważniejsze są Tokaj i Villány.

Uprawia się tu zarówno lokalne szczepy winogron, w tym Furminta, jak i międzynarodowe odmiany: ChardonnayMerlot czy Cabernet Sauvignon.

Każdy chyba słyszał o Tokaju. To nazwa nie tylko słynnego słodkiego wina, ale i regionu. Warunki klimatyczne sprzyjają tu przede wszystkim szczepom Furmint, z którego robi się właśnie popularne wino deserowe, oraz Muscat i Hárslevelű.

Dzięki wilgoci od rzek i pofałdowaniu terenu panuje tu mikroklimat, sprzyjający tworzeniu się szlachetnej pleśni na winogronach.

Oprócz Tokaju z Furminta można także produkować wina wytrawne, często starzone w dębowych beczkach. To późno dojrzewający szczep, dający wina o orzeźwiającej kwasowości. Jest podatny na działanie szlachetnej pleśni, dlatego właśnie stał się inspiracją dla najbardziej znanych win węgierskich.

Ten region o wielowiekowej tradycji w 2002 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co ciekawe, niegdyś na europejskich dworach królewskich Tokaj podawano na kryształowych łyżeczkach jako deser. Z kolei car Piotr Wielki był tak uzależniony od Tokaj Aszú, że wysłał do regionu produkcji oddziały wojska, żeby czuwały nad stałymi dostawami wina na dwór.

Z kolei leżący na południu Villány to najcieplejszy region winiarski kraju. Pochodzące stąd czerwone wina są uważane za jedne z najwybitniejszych w tej części Europy.

Po czym rozpoznać dobre węgierskie wino?

Co ciekawe, Węgry są pierwszym krajem na świecie, który wprowadził system klasyfikacji wina. Wina od 1893 r. dzieli się tu na jakościowe, regionalne i stołowe.

Kategorię wina rozpoznasz po oznaczeniu literowym: • FN – wina stołowe, • OFJ – wina regionalne, • OEM – wina jakościowe.

Wśród Tokajów także wyróżnia się kilka poziomów jakości, z których Aszú cieszy się najlepszą opinią ze względu na skomplikowany i czasochłonny proces wytwarzania.

Wreszcie, jeśli chcesz poznać rodzaj wina, przyda Ci się kilka węgierskich słówek: száraz – wytrawne, félszáraz – półwytrawne, félédes – półsłodkie, édes – słodkie.

Polecane węgierskie wino musujące

MADAME POMPADOUR Doux to słodkie w smaku wino musujące z subtelnym posmakiem cytrusów.

Nie tylko pasuje do deseru, ale może nawet go zastąpić. Z powodzeniem zaserwujesz je także do serów z niebieską pleśnią albo jako aperitif.

Polecane węgierskie wino ekologiczne

MALATINSZKY Signature Chardonnay powstało z ręcznie zbieranych winogron i przy użyciu naturalnych drożdży.

To naturalne wino łączy delikatnie warzywne nuty z aromatami jabłek, zielonych śliwek oraz mięty. Tym samym zapewnia przyjemną świeżość, wymarzoną na letnie popołudnia w ogrodzie. Całości dopełniają wyrazisty charakter i zdecydowana struktura.

Polecane węgierskie wino czerwone

MALATINSZKY Signature to kupaż bordoskich szczepów w ciekawym wydaniu węgierskim. Wino cechuje złożony i bogaty bukiet z nutami śliwki, porzeczki, jagód, papryki, skóry oraz eukaliptusa. Eleganckie, mocne wino, które dobrze się starzeje z długim i przyjemnym finiszem.

Polecane węgierskie wino białe

Tu znów wśród najlepszych jest wino od Malatinszky. MALATINSZKY Noblesse Serena to doskonale wyważony kupaż Chardonnay, Sauvignon Blanc i Rieslinga. Jak wszystkie wina z tej winnicy tak i MALATINSZKY Noblesse Serena gwarantuje nie tylko niepowtarzalny smak, ale i najwyższe ekologiczne standardy. Intensywny bukiet kwiatowo-owocowy i soczysta świeżość jeszcze długo wybrzmiewają na podniebieniu.

Węgierskie wina od wieków pojawiają się na polskich stołach. Za czasów PRL-u dostępne były u nas tylko wina z Węgier i Bułgarii. Chociaż dzisiaj możemy wybierać spośród win z całego świata, węgierskie produkty nadal mogą nas pozytywnie zaskoczyć.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj