Odkryj nową destynację. Wina słoweńskie

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 353

Coraz więcej w ostatnich latach słyszy się o winach słoweńskich. Czym zyskują sobie popularność?

Dlaczego warto?

Mimo 2500-letniej tradycji winiarskiej Słowenia nie jest powszechnie znana wśród miłośników wina. Być może wynika to z faktu, że eksport wina z tego niewielkiego kraju wynosi jedynie 5% produkcji. Statystycznie mieszkańcy Słowenii spożywają więcej wina na głowę, niż słynni ze swojego zamiłowania do tego trunku Włosi.

Może warto więc poznać dobrze skrywaną tajemnicę słoweńskich win? Pośród znawców, produkty tego niewielkiego kraju zaliczane są do europejskiej czołówki wśród wytworów francuskichwłoskich czy hiszpańskich. Coraz więcej winnic decyduje się na zastępowanie lokalnych odmian szczepami międzynarodowymi. Warto więc spróbować miejscowych specjałów, zanim zostaną wyparte przez powszechnie znane odmiany.

Charakterystyka i rodzaje win słoweńskich.

Słowenia leży pomiędzy Alpami a Adriatykiem, co tworzy korzystny dla winorośli klimat. Dwie trzecie winnic znajdują się na tarasach, dzięki czemu wina dojrzewają w chłodniejszych temperaturach. Ma to wpływ zwłaszcza na białe wina, które stanowią aż 75% krajowej produkcji.

O charakterze winiarstwa w Słowenii decydują małe, nowoczesne winiarnie, w których powstają przede wszystkim wyroby odmianowe. Moda na kupaże jest tu stosunkową nowością. W ostatnich latach słoweńskie wina robią wielka karierę w Wielkiej Brytanii i USA.

Tradycja winiarska w Słowenii

Rozwój winiarstwa na terenie Słowenii nastąpił za sprawą Rzymian i do dzisiaj słoweńskie wina zachowują włoski charakter. Lokalna kultura i tożsamość są z winem nierozerwalnie powiązane. Świadczyć o tym może choćby fakt, że hymn kraju zatytułowano „Toast”. Wybierając się do Słowenii warto zwrócić uwagę na święta i tradycje związane z winem: dzień św. Marcina, osmicę oraz winobranie. 11 listopada obchodzi się tu Dzień św. Marcina, kiedy to tradycyjne zabawy mają na celu uczczenie „soku zmieniającego się w wino”.

Osmica z kolei jest zwyczajem z czasów monarchii Habsburskiej, kiedy chłopi przez osiem dni w roku byli zwolnieni od płacenia podatku. Obecnie to dni „drzwi otwartych” w winnicach. W ciągu weekendu odwiedza się ich nawet kilkanaście. Natomiast podczas winobrania sąsiedzi pomagają sobie wzajemnie ze zbiorami. Po skończonej pracy kontynuuje się przy winie, domowych wędlinach i serach oraz regionalnej muzyce.

Polecane wina słoweńskie białe

Wytrawne SISI Riesling to intensywna świeżość, której towarzyszą soczyste nuty brzoskwini, ananasa, oraz kwiatu lipy. Ciekawie wykończone delikatnym dymnym akcentem. Rześkie i chrupkie z wyraźnie wyczuwalną kwasowością to wyjątkowo dobre wino do ryby lub po prostu na letni wieczór w ogrodzie. Cytrusowo-mineralny finisz dopełnia dzieła.

Polecane wina słoweńskie różowe

Soczyste wytrawne SISI Pinot Grigio to wino zachwycające jedwabistą strukturą z delikatnie cytrusowym wykończeniem. Kwasowość świeżego grejpfruta zbalansowano ananasem i szczyptą cynamonu. Gładkie, krągłe i miękkie wino urzeka czystym, rześkim posmakiem.

Warto posmakować go z makaronem w kremowym sosie, owocami morza, delikatnymi białymi mięsami lub świeżymi serami. Można je też z powodzeniem zaproponować do potraw azjatyckich, na przykład sushi.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj