Od czego zależy kolor wina?

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1092

Kolor wina dostarcza nie tylko wrażeń wizualnych, ale zawiera też istotne informacje o jego wieku czy sposobie produkcji. Sprawdź, co można wyczytać z odcienia Twojego ulubionego wina.

Kolor wina: skąd pochodzi?

Kolor wina to bardzo złożone zagadnienie – ma przyciągać wzrok, zachęcać do jego skosztowania oraz wprawiać w dobry nastrój. Jednak efekt wizualny to dopiero początek, a za barwą wina skrywa się całe mnóstwo użytecznych informacji o trunku, który znajduje się w kieliszku. Na kolory win wpływa wiele czynników, poczynając od szczepu. Podczas gdy Pinot Noir z reguły będzie dość przezroczyste, Primitivo czy Saperavi cechują się niemal granatową barwą. Mimo to nawet wino z tej samej odmiany może dawać bardzo odmienne odcienie. Jak to możliwe? Zabarwienie wina jest efektem przede wszystkim: długości dojrzewania wina, metody jego produkcji.

Odmiana winogron

Wino swój kolor zawdzięcza skórkom winogron. Im dłużej biorą one udział w fermentacji, tym wyrazistszy odcień wina. Co ciekawe, kolor wina zależy bardziej od grubości skórki niż od jej barwy. Cabernet Sauvignon ma mięsistą skórkę, z której do wina przedostaje się nasycona czerwień. Natomiast cienka skórka Pinot Noir przekłada się na alkohol o jasnej, lekkiej barwie.

Miejsce dojrzewania winogron

Na paletę wina wpływają też warunki pogodowe, panujące w danym regionie winiarskim. Duże nasłonecznienie pozwala barwnikom odłożyć się w skórce winogron, podczas gdy deszczowa pogoda w okresie dojrzewania może obniżyć zawartość antocyjanów. Dodatkowo, właściwości terroir też przełożą się na kolor wina. Dlatego ta sama odmiana uprawiana w krajach południowych Starego Świata może charakteryzować się mocniejszą barwą niż ta wywodząca się z chłodniejszych terenów.

Metoda produkcji wina

Doskonałym przykładem na to, jak czas i sposób winifikacji wpływają na odcień gotowego trunku, są gruzińskie wina. Ten region winiarski wyróżnia się przywiązaniem do tradycyjnych metod winifikacji. Charakterystyczne jest macerowanie wina w glinianych amforach zakopanych w ziemi. Efektem jest wino o niemal czarnej barwie. Nawet białe wina maceruje się tutaj ze skórką, dzięki czemu zyskują piękną, bursztynową barwę, tzw. wina pomarańczowe.

Kwasowość wina

Za kolor wina odpowiedzialne są znajdujące się w skórce polifenole, a konkretnie antocyjany. Nie tylko decydują one o wizualnych właściwościach trunku, ale wpływają też na jego kwasowość. Przy niskim pH wino będzie miało intensywnie różowe refleksy, podczas gdy wysokie pH daje niebieskie odcienie. Rozbieżność w zawartości antocyjanów w różnych szczepach jest zdumiewająca. Podczas gdy Pinot Noir ma ich tylko 100 miligramów na litr, w tej samej ilości Cabernet Sauvignon znajdziemy aż 1500 miligramów!

Wiek wina

Ważnym elementem, wpływającym na kolor wina, jest jego wiek. Podczas gdy leżakuje, jego barwa zyskuje głębi, dlatego wina beczkowe mają nasycone odcienie, o jakich świeże wina mogą tylko pomarzyć. Koneserzy są w stanie oszacować wiek wina po samym jego odcieniu. W przypadku wina białego te niemal przezroczyste pochodzą prawdopodobnie z ostatniego sezonu, nieco starsze są żółte z zielonkawymi odcieniami, a złociste znajdują się w momencie swojej pełni. Jednak nie każde wino zyskuje wraz z czasem. Z wyjątkiem win szczególnych typu porto czy gruzińskich win pomarańczowych, odcienie brązu mogą wskazywać na to, że wino białe jest już niedobre. Podobnie wygląda sytuacja z winem różowym. Te transparentne będą świeże i lekkie, podczas gdy bardziej nasycona barwa wskazuje na dojrzalsze bukiety. Warto wiedzieć, że w ciągu pięciu lat wino traci w przybliżeniu 85% antocyjanów. Oznacza to, że wina o przygaszonej barwie prawdopodobnie spędziły wiele czasu w piwnicy, zanim trafiły do Twojego kieliszka.

Kolor czerwonego wina i jego intensywność

Od ciemniejszego różu, przez cegłę aż po nasycony fiolet czy granat – wina czerwone są czerwone często tylko z nazwy! Kolor wina czerwonego zawiera cenne wskazówki o tym, jak będzie smakował wybrany przez nas trunek. W trakcie maceracji ze skórki winogron uwalniane są taniny. To oznacza, że im ciemniejsze wino czerwone, tym więcej nim w tego związku. Z kolei wysoka zawartość tanin przekłada się na potencjał dojrzewania, jak i uczucie ściągania w ustach.

Dlaczego wino białe jest białe?

Również białe wina znajdziemy w pełnej palecie odcieni - od niemal przezroczystego przez zielonkawe i wszystkie odmiany żółci aż po herbaciany. Co ciekawe, białe wino nie zawsze powstaje z jasnych winogron. Można też dodawać do niego ciemne owoce pod warunkiem, że oddzieli się ich skórki od moszczu przed dopuszczeniem do fermentacji. W ten sposób produkuje się na przykład aromatycznego Gewurztraminera czy niektóre Moscato. Z kolei do szampana dodaje się jedną z najwyżej cenionych odmian winogron czerwonych, czyli Pinot Noir.

Skąd pochodzi róż w winie?

Wbrew pozorom, to nie z mieszanki wina czerwonego z białym bierze się różowy kolor. Wino różowe powstaje z tych samych gron, co wino czerwone, ale jego skórki macerowane są w moszczu bardzo krótko. Sommelierzy umieszczają na stole białą kartkę, dzięki której łatwiej jest ocenić kolor wina. Próba analizy wina po jego kolorze to ciekawa zabawa na imprezie ze znajomymi. Sprawdź, czy uda Ci się poprawnie zgadnąć wiek wina!

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj