Nie tylko winogrona – poznaj wino owocowe

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 501

Jak rozwija się rynek win owocowych?

Alternatywą do winogron nie musi być tanie wino owocowe. Wino z wiśni, porzeczkowe czy aroniowe to coraz częściej wina dobrej jakości, pochodzące nierzadko z ekologicznych winnic. Tym samym wino owocowe staje się też coraz popularniejsze. Przekonaj się, czy warto się zainteresować trendem aromatycznych win owocowych.

Trend wina owocowego

Głównym wyzwaniem, jakie stoi przed producentami win owocowych, jest zerwanie z wizerunkiem tanich, słabej jakości trunków. Jak się okazuje, Polacy coraz chętniej dają takim winom szansę. W 2021 roku wydatki na alkohole z tej kategorii przekroczyły 640 mln zł. Oznacza to, że wino owocowe stanowi już 10 procent rynku winiarskiego. Co więcej, ten segment rozwija się dynamiczniej niż ogólne zainteresowanie winem. Z roku na rok można zauważyć ponad 20-procentowy wzrost ich popularności.

Najczęściej sięgamy po wina krajowe i są ku temu bardzo dobre powody. Polska jako producent win owocowych śmiało może ubiegać się o tytuł lidera. Nie tylko z naszego kraju pochodzi większość surowców do wytwarzania win owocowych na całym świecie, ale też mamy wielowiekową tradycję tworzenia właśnie takich win. Nic dziwnego – ponieważ klimat w Polsce nie sprzyja produkcji winogron, to właśnie wino z soków owocowych stanowiło podstawę rodzimego winiarstwa już od XIII wieku. W efekcie, polskie wino owocowe jest doceniane za granicą i zdobywa liczne międzynarodowe nagrody.

Poprawę wizerunku win owocowych wspiera u nas również prawo. W Polsce obowiązują najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące wytwarzania win owocowych w UE.

Wino owocowe – co czyni je tak wyjątkowym?

Produkcja win owocowych opiera się na świeżych owocach, co daje im soczystość i zbliżone właściwości do winogron: przyjemną barwę, głęboki aromat, świeży smak, zbalansowaną kwasowość i subtelną słodycz.

Lekkie, wina owocowe idealnie wpisują się w kolejny trend, cieszący się coraz większą aprobatą - na alkohole niskoprocentowe.

Wino owocowe - cena

Za wino owocowe zapłacimy podobną kwotę, co za gronowe. Do najpopularniejszej kategorii cenowej w Polsce należą trunki w przedziale 20–35 zł i jest to suma, w której znajdziemy wiele świetnej jakości win owocowych. Co więcej, oferta jest stale rozbudowywana, więc bez problemu znajdziemy już nie tylko wino owocowe słodkie czy półsłodkie, ale też półwytrawne czy wytrawne.

Polskie wina owocowe - jakiego spróbować?

ARONICA Dry to wino z aronii z Certyfikatem Zgodności, potwierdzającym jego ekologiczne pochodzenie. Oznacza to, że wszystkie etapy produkcji wina poddawane są rygorystycznej kontroli. To wytrawne czerwone wino wyróżnia się przede wszystkim niepowtarzalnym zapachem. Dobrze zbalansowany bukiet i długi finisz stanowią wymarzone dopełnienie dań na bazie mięsa, zwłaszcza pieczonych czy z grilla. Warto je także wypróbować z deską wędlin i wyrazistych serów.

W bardzo dobrej cenie znajdziemy także półsłodkie wino z wiśni - PIWNICZNE Wiśniowe. Jego naturalna słodycz sprawia, że przywodzi na myśl raczej rozpływający się w ustach likier niż wino.

Licznych wielbicieli znajdzie też wino z czarnej porzeczki 2 +2 PIWNICZNE Czarna Porzeczka. Ten słodko-kwaśny trunek na pewno zrobi wrażenie na Twoich gościach.

Można również samemu przekonać się, jak zrobić wino owocowe na naszym blogu.

Szczepy, które dają najlepsze wino owocowe

Miłośnikom świeżych smaków polecamy też wina z winogron o intensywnie owocowych bukietach. Z owocowych nut znane są przede wszystkim szczepy: PrimitivoCabernet Sauvignon czy Tempranillo.

Włoskie MELORA DI SOTTO Primitivo IGP jest winem zarówno do picia samodzielnie, jak i uświetnieniem obiadu. Współgra z grillowanym mięsem, camembertem oraz brie. To perfekcyjna propozycja na imprezę, ponieważ przypadnie do gustu nawet tym, którzy zwykle unikają win wytrawnych. Zawdzięcza to niskiej kwasowości i prawdziwie letniej uczcie czerwonych owoców. Prym wiedzie truskawka, czereśnia, jeżyna oraz śliwka.

Natomiast TREVISANA BIO Cabernet Sauvignon to organiczne, wegańskie wino wytrawne. Urzeka kompozycją słonecznych jeżyn i wiśni, podszytych aromatycznymi ziołami. Trudno się też oprzeć jego wyważonemu smakowi i aksamitnej strukturze. Pozostawia na języku cudowny posmak konfitury wiśniowej z intrygującą nutką zielonego pieprzu.

Z kolei półwytrawne LOMA PAJARERA Tempranillo rozkosznie orzeźwia aromatami czerwonych i czarnych jagód ze świeżą ziołową nutą. Na podniebieniu rozpływa się skoncentrowanymi, dojrzałymi owocami. Nadaje się do picia zarówno w temperaturze pokojowej, jak i lekko schłodzone.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj