Napowietrzanie wina a dekantacja

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 3178

Napowietrzanie wina i dekantacja wina to pojęcia, które są używane wymiennie. Jednak nie jest to do końca słuszne. Dekantacja wiąże się z napowietrzeniem wina, ale nie znaczy to, że każde napowietrzenie jest dekantacją. Na czym polegają te dwa procesy?

Czym jest dekantacja wina?

Proces dekantacji nie dotyczy tylko win i spotkaliśmy się z nim w życiu niejeden raz. Polega on po prostu na oddzieleniu od siebie dwóch substancji znajdujących się w jednym pojemniku. Najlepszy przykład to oddzielenie wody i oleju znajdujących się w jednej szklance albo wody i piasku. Wystarczy poczekać, aż mieszanina się ustoi i można rozdzielić substancje. W przypadku wina chodzi o oddzielenie od napoju tego, co nie nadaje się do wypicia. Jest to, innymi słowy mówiąc, jego oczyszczenie. Dekantacja dotyczy głównie starych win z beczki.

Czym jest napowietrzanie wina?

Napowietrzenie jest również procesem doskonale znanym nam z życia. Jest nim po prostu dostarczenie powietrza tam, gdzie jest ono potrzebne. Wydawałoby się, że dla wina powietrze jest właściwie wrogiem i to dużym. Jednak nie tak do końca. Wino potrzebuje powietrza po to, by otworzyć się przed osobą chcącą je wypić i zaprezentować jak najlepiej wszystkie swoje walory smakowe i aromatyczne.

Jak przeprowadzić napowietrzanie i dekantację?

Przede wszystkim oba procesy przeprowadza się w specjalnych naczyniach. Jest to karafka do napowietrzania wina lub karafka do dekantacji wina, czyli dekanter. Wydawałoby się, że napowietrzanie nie jest skomplikowanym procesem, bo wystarczy otworzyć wino i pozostawić je z dostępem powietrza przez jakiś czas. Jednak powietrze nie dotrze do całości wina, a napój może jedynie stracić swoje walory smakowe i aromatyczne. Aby napowietrzyć wino, trzeba je przelać powoli do karafki, najlepiej przez specjalny lejek, który rozprowadza trunek po jej ściankach. Można również użyć dodatkowych nakładek wprowadzających wino w ruch wirowy. Jednak najprostszym napowietrzeniem wina jest po prostu pokręcenie kieliszkiem z winem. Dekantacja zaś jest procesem znacznie poważniejszym. Polega ona na odstawieniu wina na cały dzień, aż osad opadnie na dno butelki, a następnie przelaniu go do karafki. Chodzi o to, by osad nie dostał się do kieliszków. Przy okazji wino ulega także napowietrzeniu. Specjaliści używają również do dekantacji świecy, którą oświetlają od spodu szyjkę butelki podczas przelewania, dzięki czemu można zatrzymać osad przed wpadnięciem do kieliszka.

Jakie wina napowietrzać, a jakie dekantować?

Nie każde wino potrzebuje napowietrzenia. Niektórym to może nawet zaszkodzić. Na pewno przyda się do czerwonego wina bogatego (np. Winnica Miłosz Orange), złożonego (np. Marques De Castilla Crianza), które potrzebuje więcej czasu na otworzenie się i wydobycie z siebie wszystkich aromatów. Napowietrzenie pomoże też pozbyć się zbyt agresywnych tanin w młodych czerwonych winach. Dekantacja wina natomiast przeprowadzana jest w przypadku win długo leżakujących, w których podczas dojrzewania wytrącił się osad i nabrały one ostrych nut zapachowych, tracąc przy tym tlen. Tak jak w przypadku napowietrzenia będą to wina czerwone. Dekantację należy wykonać na 15 – 60 minut przed podaniem wina, w zależności od jego rodzaju i pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury trunku.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj