Najlepsze wina portugalskie na lato

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1060

Zielony skarb Portugalii, czyli Vinho Verde

Portugalia pomimo swoich niewielkich rozmiarów oferuje niezwykle bogate doświadczenia w zakresie degustacji wina. Od orzeźwiającego Vinho Verde, przez intensywniejsze owocowe Douro po wzmacniane Porto czy Maderę. Wśród win portugalskich każdy znajdzie coś dla siebie.

Zróżnicowanie terenu i klimatu pozwala uprawiać wiele szczepów, zarówno międzynarodowych, typu Syrah jak i specjalności portugalskich, np. doskonałe do owoców morza Alvarinho.

Wino idealne na lato.

Wśród koneserów win spotkać się można z terminem Pét-nat. Skrót wziął się od francuskiego pétillant naturel, „naturalnie musujące”. Co ciekawe, takie wina są starsze niż szampany.

Wina naturalnie musujące powstają dzięki tzw. metodzie ancestrale, czyli pojedynczej fermentacji. Wino butelkuje się wcześnie w procesie fermentacji, co sprawia, że produkt uboczny fermentacji - dwutlenek węgla – zostaje zatrzymany w winie. Tak powstałe bąbelki są uważane za bardziej naturalne niż pozostałe wina musujące, wymagające większej ingerencji producenta. Chociaż technika ta jest prostsza i szybsza od sposobu szampańskiego, to wymaga od winiarza dużego doświadczenia ze względu na swoją nieprzewidywalność.

Pét-naty to świetne wino na upały ze względu na niską zawartość alkoholu. Zawierają zazwyczaj około 11-12% alkoholu.

W rezultacie powstają żywe, rustykalne wina o unikalnym charakterze. Ich przyjemny, owocowy bukiet z łatwością przypadnie do gustu nie tylko tym, którzy szukają win naturalnych.

Naturalne Vinho Verde.

Do pét-natów często należą rześkie Vinho Verde.

Przypuszczalnie produkuje się je już od czasów starożytnych. Ich kolebką jest Minho, malowniczy region na północy Portugalii. Sąsiedztwo Oceanu Atlantyckiego przyczynia się do zwiększonych opadów i wilgotnego lata. Winorośl rośnie tu więc bardzo bujnie, ale nie dojrzewa aż tak bardzo jak w nasłonecznionych rejonach. Minho słynie zatem z produkcji lekko perlistego wina, które poddaje się szybkiej fermentacji.

Najpowszechniejsza jest biała wersja Vinho Verde, ale około 20% produkcji stanowią wina różowe, a czasami trafia się także czerwone wino w tym stylu.

Najczęściej do wytworzenia tego wina używa się szczepów Alvarinho, Loureiro, Trajadura oraz Arinto. Zwykle producenci mieszają kilka lokalnych odmian.

Ich doskonały charakter na letnie popołudnia podkreśla wysoka kwasowość, zawierająca w sobie intensywne orzeźwienie. Także bukiet tych win, z aromatycznymi nutami cytryn, jabłek i owoców tropikalnych, świetnie sprawdzi się na upał.

Z czym podawać Vino Verde?

„Zielone wina” to wymarzony aperitif, ale odnajdą się także zaserwowane do obiadu, zwłaszcza opartego na grillowanych owocach morza czy rybie. Z powodzeniem mogą być pite również do letnich, świeżych sałat, a nawet sushi, czy potraw indyjskich.

Jakie Vino Verde wybrać?

Rzadko spotykane w Polsce różowe Vino Verde, Guigas Vinho Verde Rose to bardzo przyjemny kupaż lokalnych szczepów. Półwytrawne wino zawiera zaledwie 9,5% alkoholu, co sprawia, że wino to wyśmienicie nadaje się na gorące popołudnie. Intensywny różowy kolor oraz świeży truskawkowo-kwiatowy bukiet zachwycą nie tylko miłośników win różowych. Zrównoważone wino ze słodkawym owocowym finiszem pozostawia uczucie orzeźwienia na długo.

Równie lekkie, półwytrawne Almae Coracao Vinho Verde to łatwe do picia wino o subtelnej, długo wybrzmiewającej cytrynowej goryczce. Charakterystyczne dla tego stylu wino to idealne wprowadzenie do „zielonych win”. Starannie dobrana mieszanka typowych dla Minho odmian winorośli tworzy perlisty trunek, który pozwoli Ci docenić młode, naturalne wina.

Portugalskie czerwone wino.

Portugalia kojarzy się głównie z wzmacnianym winem porto i madera, oraz orzeźwiającym vinho verde. Jednak mniej znane lokalne czerwone wina potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Jeśli szukasz soczystego owocowego bukietu, VUDU Syrah to wysokiej klasy wino o mocnej strukturze. Wytrawny trunek jest wprost wymarzonym kompanem grillowania, dlatego letnie weekendy nie mogą się bez niego obyć.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj