Najciekawsze polskie winnice

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2107

Wbrew pozorom, winiarstwo w Polsce może się poszczycić długoletnią tradycją. Na jakiś czas zapomniane, dziś powraca do łask, a winnice w Polsce śmiało mogą już konkurować z produktami krajów znacznie bardziej znanych z miłości do wina. Sprawdź, czego warto spróbować.

Ile jest winnic w Polsce?

Winnice w Polsce w zawrotnym tempie rozprzestrzeniły się na cały kraj, chociaż najwięcej ich znajdziemy w województwie lubuskim, podkarpackim, małopolskim oraz dolnośląskim. Z roku na rok rejestrowane są nowe działalności i obecnie wino możemy kupić od 481 producentów. To blisko 45 razy więcej niż zaledwie nieco ponad dekadę temu.

Jakie wino produkują winnice w Polsce?

Winnice w Polsce stawiają na wina białe, których produkuje się prawie dwa razy więcej niż wina czerwonego. Łącznie znajdziemy na terenie naszego kraju około 70 szczepów winorośli.

Najczęściej z polskich winnic wychodzą kupaże i to właśnie w eksperymentowaniu i ciekawych mieszankach leży siła polskiego winiarstwa. 80% winorośli stanowią hybrydy, czyli gatunki czerpiące z kilku różnych odmian. Jednak znacząca grupa winiarzy postanowiła zmierzyć się z gatunkami tradycyjnymi jak Chardonnay, Riesling, GewürztraminerZweigelt czy Grüner Veltliner. Jeszcze trudniejsza jest uprawa w naszych warunkach klimatycznych odmian znanych z upalnych Włoch, jak wysoko cenione wśród polskich konsumentów Primitivo, Montepulciano, Sangiovanese, ale znajdą się i tacy śmiałkowie.

Z białych winogron najczęściej natrafimy w Polsce na Solaris, Seyval Blanc, Hibernal, Johanniter, a dopiero na piątym miejscu znajdziemy szlachetnego Rieslinga.

Wśród szczepów czerwonych najwięcej uprawia się mniej znane szczepy Regent oraz Rondo, a na trzecim miejscu plasuje się Pinot Noir.

Najciekawsze trendy winnic polskich

Jako że winiarstwo w Polsce jest młode i nieobarczone tradycją jak w południowych krajach Europy, cechuje się świeżym spojrzeniem i odwagą w eksperymentowaniu. Do najbardziej obiecujących aktualnych trendów należą:

  1. wina biodynamiczne, czyli trunki, które nie tylko przestrzegają rygorystycznych zasad upraw ekologicznych, ale kierują się nawet cyklami księżyca przy kolejnych etapach winifikacji;
  2. wino pomarańczowe, czyli wino z jasnych winogron, macerowanych wraz ze skórkami, dzięki czemu zyskują bursztynowy odcień i głębokie aromaty, często przywodzące na myśl suszone owoce, herbatę czy miód;
  3. pat-naty, czyli młode, świeże musujące wina, w stylu portugalskiego Vinho Verde;
  4. wina fermentowane w zakopywanych w ziemi amforach kwewri na cześć win gruzińskich;
  5. wina lodowe, czyli jedne z najtrudniejszych w produkcji wina, które powstają z pozostawionych na krzakach do zimy winogron, ponieważ te zamrożone owoce dają niezwykle esencjonalne i naturalnie słodkie wina.

Charakterystyczne dla winnictwa w Polsce jest też holistyczne podejście do całego procesu. Winnice w Polsce to małe, rodzinne biznesy, w których właściciele zajmują się wszystkim od sadzenia winorośli po sprzedaż.

Winnice w Polsce - historia

Chociaż moda na winnice w Polsce mogłaby się wydawać czymś nowym, okazuje się, że jej korzenie sięgają 1000 lat wstecz. W okolicach Krakowa uprawiano winorośl już w X wieku, głównie na potrzeby liturgiczne. Prawdopodobnie pierwsze sadzonki trafiły do nas z Czech.

Do dzisiaj można w niektórych regionach Polski znaleźć szlachetne krzewy Pinot Noir, Pinot Gris, Traminera czy Karmazynu sadzone od XVI wieku.

Polecane polskie winnice

Największa winnica w Polsce należy do rodziny słynnego piosenkarza. Winnica Turnau w Baniewicach rozciąga się na przestrzeni 28 ha, z których zbierane jest aż 150 ton winogron. Produkuje się z nich rocznie ponad 100 tys. butelek. Fanom enoturystyki, których interesują winnice w Polsce z noclegiem, polecamy zatrzymać się w pokojach gościnnych właśnie tutaj,

Godna uwagi jest również Winnica Miłosz, która kieruje się zasadami ekologii, a jej wina zyskały sobie liczne grono zwolenników wśród znaczących ekspertów. To, co ją wyróżnia, to uprawy wyłącznie szlachetnej winorośli, którą w tym rejonie można było znaleźć już w XVI wieku, w szczególności Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris. Jako jedna z nielicznych w Polsce, wytwarza też wina musujące.

Chociaż trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest najlepsza winnica w Polsce, to z pewnością o prestiżu tego producenta świadczą liczne nagrody. Wino Miłosza dwukrotnie zdobyło główną nagrodę prestiżowego konkursu „Winobranie”. Medale otrzymały wina na bazie Zweigelta i Pinot Noir.

Jakich polskich win koniecznie trzeba spróbować?

Hitem Winnicy Miłosz jest cudownie orzeźwiające PANDEMICZNE BIEL. Aromatyczne wino wytrawne zaskakuje ciekawym bukietem, w którym przeplatają się świeże zioła, rumianek, liść porzeczki i przywodzący na myśl wiosnę kwiat akacji. Pinot Blanc z intrygującą domieszką Sylvanera daje w rezultacie wino, które rozpływa się w ustach soczystością moreli i brzoskwini, aby pozostawić nas z rześką mineralnością w finiszu.

Ciekawą propozycją jest też polska odpowiedź na słynne Prosecco, czyli musujące wino stworzone na bazie… cydru. CIDERSECCO APOLLONIA to lekki trunek, który wynosi na nowy poziom jabłkową soczystość charakterystyczną dla Prosecco. Rozkoszna perlistość i zbalansowany bukiet sprawiają, że trudno o większe orzeźwienie!

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj