Metody otwierania szampana, prosecco i innych win musujących

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 279

Jak otworzyć wino musujące?

Szampan, prosecco i inne wina musujące od lat kojarzą się ze świętowaniem. Otwierane są z hukiem, przez co trunek często jest rozlewany również poza kieliszkami. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą dostać się do zawartości butelki w bardziej dyskretny i oszczędny sposób. Dowiedz się, jak otworzyć prosecco i poznaj metody otwierania wina musującego.

Jak otworzyć wino musujące bez huku?

Wina musujące często kojarzone są z celebracją radosnych chwil i charakterystycznym wybuchem korka. Jednak istnieje bardziej elegancki sposób na otwarcie butelki. Zastanawiasz się, jak otworzyć szampana po cichu? Wystarczy przytrzymać korek jedną ręką. Drugą dłonią złap dno butelki i zacznij nią delikatnie obracać. Otwieranie wina musującego zakończy się lekkim sykiem, a nie hukiem. Dzięki temu unikniesz hałasu i nieprzyjemnych incydentów, jak uderzenie korkiem w głowę lub w cenne dekoracje.

Zasady otwierania wina musującego

Jak otworzyć prosecco zgodnie z etykietą? Podstawą otwarcia wina musującego jest uniknięcie wybuchu korka i rozlania trunku. To wymaga ostrożności i zastosowania odpowiednich technik. Warto zacząć od schładzania szampana. Idealna temperatura wynosi między 6 a 9 stopni Celsjusza.

Kolejnym etapem jest usunięcie folii lub metalowej osłony zabezpieczającej korek. Zrób to powoli i ostrożnie. Jednak jak otworzyć szampana, żeby nie wystrzelił? Weź butelkę, np. CLAUDE BARON Saphir Champagne Cuvee Brut i trzymaj ją pod kątem około 45 stopni. Złóż dłoń tak, aby kciuk kontrolował korek, a palce obejmowały szyjkę. Drugą ręką delikatnie obracaj butelką. Uwalniaj ciśnienie, aż korek zacznie się unosić. Przytrzymaj go, aby zapobiec gwałtownemu wystrzałowi. Po chwili butelka otworzy się z lekkim sykiem.

Jak otwierać wino korkociągiem?

Otwieranie wina korkociągiem to umiejętność, którą powinien nabyć każdy miłośnik wina. Przyda się również osobom pracującym w restauracji lub organizującym przyjęcia. Warto zaznaczyć, że nie każde wino należy otwierać korkociągiem. Ta metoda tyczy się win bez bąbelków. Proces zaczyna się od usunięcia osłony zabezpieczającej. Korkociąg należy wbić w korek tak, aby nie przebić go na wylot. Następnie naciska się na dźwignię. Po chwili korek powinien wyjść w całości z butelki.

Inaczej wyglądają metody otwierania wina musującego. Jak otworzyć prosecco lub szampana? To proste! Wystarczy delikatnie chwycić za korek i obracać butelką, aby stopniowo uwolnić ciśnienie z butelki. Szczegółowe zasady znajdziesz powyżej.

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Jesteś miłośnikiem tradycyjnych win? Zapewne przed degustacją korzystasz z korkociągu. Jednak czasem zdarzają się sytuacje, gdzie nie ma go pod ręką. Istnieje kilka niekonwencjonalnych metod, które mogą Ci pomóc w przypadku braku tradycyjnego korkociągu.

Jedną z nich jest wykorzystanie zapalniczki. Podgrzej szyjkę butelki, a po kilku minutach korek powinien wyskoczyć sam. Inny sposób to użycie buta. Włóż butelkę dnem do cholewki i uderz mocno podeszwą o ścianę lub inną płaską powierzchnię. Warto trzymać korek jednym palcem, aby kontrolować jego ruchy i uniknąć gwałtownego wystrzału. Inną opcją jest wykorzystanie zwykłego klucza, gwoździa, nożyczek lub śrubokręta. Jeśli nie masz niczego pod ręką, możesz spróbować wbić korek do środka butelki. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie wino kupujesz w sklepie. Niektóre zamiast korka mają zakrętki.

Jak otworzyć wino musujące bez korkociągu? W przypadku szampana czy prosecco nie musisz używać dodatkowych narzędzi. Korki dostosowane są do wyjmowania ich ręcznie.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj