Korek do wina: historia, rola, właściwości i alternatywy

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 176

Z czego robi się korek do wina?

Zastanawiasz się, z czego robi się korki do wina? Odpowiedź jest prosta — z dębu korkowego! Lasy korkowe zajmują aż 23% wszystkich terenów leśnych w Portugalii. Właśnie tam produkuje się ponad 70% korków do butelek z winem, które są nam znane z półek sklepowych. Dowiedz się, jaka jest rola naturalnych zawleczek oraz jakie korki do wina mogą być alternatywą dla tych dębowych.

Historia korków do wina

Historia korków do zamykania wina sięga starożytności. Pierwsze wzmianki o użyciu korka jako zatyczki pochodzą z czasów starożytnych, gdzie używano go do zapieczętowania amfor. Jednak dopiero w średniowieczu zyskał na znaczeniu. W XVII wieku powstał projekt korka do wina musującego, który mocuje się drutem, a później wynaleziono inne alternatywy dla tradycyjnego korka.

Rola korka w butelce

Rola korka w butelce wina jest niezwykle istotna. Ten naturalny materiał, pochodzący z kory dębu korkowego, ma zdolność łączenia funkcji zatyczki z wpływem na proces dojrzewania. Stanowi doskonałą barierę przed dostępem powietrza do butelki, co jest kluczowe dla długotrwałego przechowywania. Jednocześnie umożliwia delikatny przepływ tlenu, co może wpłynąć na smak i aromat wina w czasie jego leżakowania.

Jakie właściwości sprawiają, że korek jest idealnym wyborem dla wina?

Jedną z niezwykłych cech korka jest jego elastyczność. Aby zakorkować butelkę, wystarczy skurczyć korek do wina w gorącej wodzie. Struktura dostosuje się do kształtu naczynia, a po wyjęciu korek wróci do pierwotnego kształtu i objętości. Ten surowiec ma też zdolność do zapewnienia hermetyczności. Dzięki temu wino zachowa świeżość na długie lata. Równie ważną rolę odgrywa aspekt ekologiczny. Korki do wina są wielokrotnego użytku — można je poddać recyklingowi.

Korek — idealny surowiec dla zawleczek

Ze względu na swoją rolę i właściwości, korki naturalne są najlepszym rozwiązaniem na rynku. Istnieją 3 rodzaje zatyczek stworzonych z tego surowca:

  • Korek lity — wytwarzany z najwyższej jakości wewnętrznej warstwy jednego kawałka korka. Każdy wykrój jest starannie oczyszczany i obrabiany, a najlepsze z nich są wytwarzane ręcznie. Wykorzystywane są głównie w winach jakościowych.
  • Korek kolmatowany — skierowany do krótkotrwałego przechowywania wina. Poddawany jest dodatkowej obróbce ze względu na nadmierną porowatość. Szczeliny w korku są wypełniane sproszkowanym korkiem z dodatkiem odpowiedniego spoiwa.
  • Korek aglomerowany — przeznaczony głównie do win stołowych. Wytwarzany z resztek korka, które są mielone i mieszane z żywicą lub klejem syntetycznym. Mieszanka jest sprasowywana i formowana w wałek. Z niego wycinane są kawałki o właściwej długości.

Warto też wyróżnić ozdobne korki do wina, takie jak korek do wina musującego w kształcie grzybka, który chroni trunek przed niepożądanym otwarciem dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu w formie metalowego drucika.

Proces produkcji korka

Już wiesz, z czego jest korek do wina i jakie ma właściwości. A jak wygląda jego produkcja? Proces ten rozpoczyna się od zebrania kory dębu korkowego. Następnie kora jest suszona i cięta na odpowiednie kawałki. Korek jest wycinany, oczyszczany, poddawany testom jakości oraz sortowaniu. Najlepszej jakości korki trafiają do butelek z winem, a pozostałe mogą być wykorzystane w innych celach.

Alternatywy dla korków do butelek z winem

Korki do wina naturalne nie są jedyną opcją na rynku. Istnieje kilka alternatyw, a jedną z nich jest szklany korek do wina, który oferuje doskonałą hermetyczność i pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu butelki. Kolejną opcją są korki syntetyczne zdobywające popularność ze względu na brak ryzyka związanych z korkową pleśnią. Natomiast plastikowy korek do wina charakteryzuje się lekkością i wygodą użytkowania.

Wpływ korka na dojrzewanie i smak wina

Korki do butelek odgrywają kluczową rolę w przypadku win przeznaczonych do długotrwałego starzenia, umożliwiając im rozwijanie się i dojrzewanie w sposób kontrolowany. Przepuszczają minimalną ilość tlenu, który wpływa na aromat wina, szczególnie czerwonego. Ponadto korek jest obojętny chemicznie. Nawet po długoletnim leżakowaniu wino nie przesiąknie smakiem dębu korkowego. Zastanawiasz się, jak włożyć korek do wina, aby wpłynąć na jego dojrzewanie? Wystarczy skorzystać z jego elastycznych właściwości, o których wspominaliśmy wyżej. Podsumowując, korek do wina wytwarzany z dębu korkowego jest niezwykle istotnym surowcem w przemyśle winiarskim. Jego unikalne właściwości wpływają na dojrzewanie i smak wina. To najczęściej wybierany korek do butelek, mimo dostępności innych rozwiązań, jak szkło i plastik.

Rozszerzenie tematu znajdziesz w artykule https://wybieramwino.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-korku-do-wina-b152.html

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj